سه شنبه, 24 تير 1399 :: Tuesday, 14 July 2020
 
کد خبر: 9988
اخبار سه روز گذشته حوزه اسکاندیناوی

سایه بحران "مهاجرت" همچنان بر سر کشورهای حوزه اسکاندیناوی

سایه بحران
 علی رغم اعمال کنترل بر مرزهای مشترک سوئد با کشورهای همسایه، این کشور سیاست پذیرش مهاجرین را متوقف نساخته است.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از مرکز اطلاع رسانی لوکال، طی روزهای اخیر برخی منابع خبری و افراد اخباری را مبنی بر توقف پذیرش مهاجرین جنگ زده توسط سوئد منتشر کرده اند اما این اخبار صحت ندارد. صرفا سوئد با اعمال کنترل مدارک مهاجرین ، قصد دارد از نیت آنها مبنی بر ورود به این کشور مطلع گردد. در این میان برخی مهاجرین که قصد تکمیل فرم پناهندگی دائمی در این کشور را ندارند، به کشورهای آلمان یا دانمارک (کشورهایی که از آن آمده اند ) عودت داده می شوند.
لازم به ذکر است که اعمال بازرسی موقت کشور سوئد از مرز مشترک این کشور و دانمارک، نگرانی هایی را در میان مهاجرین و متقاضیان پناهندگی در این کشور برانگیخته است. این بازرسی در بازه زمانی ده روزه صورت می گیرد و مطابق اعلام پلیس مهاجرت سوئد تا 20 روز قابل تمدید است. برخی از کارشناسان و تحلیلگران این اقدام سوئد را مترادف با اخلال در پیمان شنگن تلقی می کنند.

تبلیغات جریان راست افراطی سوئد علیه مهاجرین ادامه دارد
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، هم اکنون برخی تبلیغات جریان راست افراطی ( حزب دموکرات سوئد ) سبب شده است تا مهاجرین تصور کنند این حزب اصلی ترین و بزرگ ترین حزب این کشور محسوب می شود و تعیین سیاستهای کلان در خصوص پناهندگان و مهاجرین بر عهده جریان راست افراطی است. این در حالیست که جریان راست افراطی سومین جریان سیاسی سوئد محسوب می شود و حتی از سوی احزاب بزرگ تر و ائتلافی صورت گرفته در موضوع مهاجرت دخالت داده نمی شود.

نکته دیگر اینکه جریان راست افراطی با تبلیغاتی علیه حجاب مهاجرین و القای این موضوع که مهاجرین حق داشتن مسکن و کار را در آینده نخواهند داشت، سعی دارند آنها را نسبت به عدم حضور در سوئد ترغیب نمایند. حتی جریان ضد مهاجرت سوئد سعی دارد نظرسنجی ها را نیز به سود خود دستکاری کرده و از مخالفت قاطعانه شهروندان سوئدی با حضور مهاجرین در این کشور خبر دهد.
حزب دموکرات سوئد به رهبری جیمی آکسون مخالفت با مهاجرین و مسلمانان را از اصول سیاسی و بنیادین خود قلمداد می کند.

اکثر سوئدی همچنان موافق حضور مهاجرین در این کشور هستند
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، آخرین نظرسنجی منتشر شده توسط موسسه "سیفو" نشان می دهد 41 درصد از شهروندان سوئدی خواستار اعطای اقامت دائمی به تعداد کمتری از متقاضیان اقامت و پناهندگی در این کشور هستند. در این میان 25 درصد دیگر معتقدند تعداد پناهندگان باید در حد فعلی باقی بماند، حال آنکه 17 درصد خواستار افزایش تعداد مهاجرین و پناهندگان بوده و 16 درصد دیگر نیز این نظرسنجی را بی پاسخ گذاشته اند.

مرکز اطلاع رسانی لوکال از این نظرسنجی نتیجه گیری کرده است که کلیت جامعه سوئد همچنان با سیاست پذیرش مهاجرین در این کشور موافق است هر چند که در خصوص نحوه این مهاجر پذیری میان شهروندان اختلاف نظر وجود دارد.
طی روزهای اخیر جریان راست افراطی در تلاش است از مخالفت اکثریت قریب به اتفاق سوئدی ها با حضور مهاجرین در این کشور خبر دهد و با پخش شب نامه هایی در میان مهاجرین در دیگر کشورها، از آنها بخواهد تا از مهاجرت به سوئد پرهیز کنند.

نخست وزیر نروژ: فعلا کنترلی بر مرزهای خود اعمال نمی‌کنیم
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، نخست وزیر نروژ تاکید کرده است که کشورش قصد ندارد در برهه فعلی کنترلی بر مرزهای مشترک خود با دیگر کشورها از جمله سوئد صورت دهد.

ارنا سولبرگ که در جمع رهبران هشت حزب این کشور در پارلمان و در خصوص بحران پناهندگان سخن می گفت تاکید کرد که ممکن است تصمیم سوئد مبنی بر اعمال کنترل در مرزهای مشترک این کشور و دانمارک منجر به حضور کمتر پناهندگان در کشور نروژ شود.
با این حال نخست وزیر نروژ اخیرا اقدام سوئد در اعمال کنترل بر مرزها را منطقی خوانده و با توجه به میزان پناهندگانی که به سوی سوئد سرازیر شده اند این اعمال کنترل را طبیعی می داند. لازم به ذکر است که برخی مهاجرین جنگ زده که متقاضی پناهندگی در نروژ هستند، باید جهت رسیدن به این کشور از سوئد عبور کنند. با این حال پلیس سوئد طی روزهای اخیر کنترل سخت تری را بر مهاجرین اعمال می کند و تعدادی از آنها را به کشور قبلی (دانمارک) باز می گرداند.

پلیس سوئد نظارت بر مهاجرین را تشدید کرد
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، پلیس سوئد در مرز ورودی این کشور و دانمارک نظارت بر مهاجرین و متقاضیان پناهندگی را تشدید کرده است.
در تازه ترین این موارد، 30 مهاجر جنگ زده عراقی در حالی که به خاک سوئد وارد شده بودند متوقف شده و مدارک شناسایی آنها مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت پلیس سوئد از ورود 20 تن از مهاجرین به داخل سوئد ممانعت به عمل آورده و از آنها خواست تا به کشور قبلی (دانمارک) باز گردند.

مقامات پلیس سوئد اعلام کرده اند که این افراد مشکل هویتی داشته و قادر به اقامت در سوئد نبوده اند. همچنین پلیس سوئد ادعا  کرده است که این افراد اساسا قصدی برای پناهندگی در سوئد نداشته اند.
لازم به ذکر است که نظارت پلیس سوئد بر مهاجرین و متقاضیان پناهندگی طی روزهای اخیر تشدید شده است. این در حالیست که روزانه مهاجرین بیشتری وارد این کشور می شوند. اکثر این مهاجرین از کشورهای افغانستان،سوریه و عراق بوده و متقاضی پناهندگی دائمی در کشور سوئد هستند.

مقامات سوئدی: مرزهای خود را با دیگر کشورها نخواهیم بست
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، مقامات سوئدی تاکید کرده اند که بحران پناهندگان سبب نخواهد شد تا این کشور مرزهای خود را بر روی همسایگان خود ببندد.
در پی اعلام وضعیت بازرسی فوق العاده در مرزهای مشترک سوئد و کشورهای همسایه این کشور، مخصوصا دانمارک، برخی زمزمه ها مبنی بر احتمال بسته شدن مرزهای سوئد با کشورهای همسایه شنیده شده است.

با این حال مقامات رسمی سوئدی اعلام کرده اند که بازرسی از مهاجرین و متقاضیان پناهندگی در سوئد در بازه زمانی ده روزه صورت می گیرد. این بازه زمانی تا 20 روز به صرت موقت قابل تمدید خواهد بود. از این رو حتی بازرسی های مرزی حالتی دائمی نخواهد داشت.این اقدام بنا به تقاضای اداره مهاجرت سوئد صورت گرفته است.
در طی این مدت نیز رفت و آمد افراد عادی در مرزهای سوئد به قوت خود باقی خواهد ماند. بر این اساس شهروندان اروپایی یا غیر اروپایی می توانند با داشتن گذرنامه یا کارت شناسایی (مخصوص شهروندان اروپایی) به راحتی از مرز سوئد تردد کنند.

اداره مهاجرت سوئد: مهاجرین سه راه بیشتر پیش رو ندارند
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، مقامات سوئدی اعلام کرده اند مهاجرین جنگ زده که وارد کشور سوئد می شوند تنها با سه گزینه رو به رو خواهند بود که شامل بازگشت به کشور قبلی، پرکردن فرم رسمی پناهندگی و عبور از کشور سوئد برای اقامت در کشورهای دیگر خواهد بود.

بر این اساس مهاجرینی که وارد سوئد می شوند باید یکی از این سه گزینه را انتخاب کنند. اگر مهاجرین نخواهند فرم مخصوص پناهندگی دائمی را پر کنند به کشوری که از آن وارد سوئد شده اند ( آلمان یا دانمارک) عودت داده خواهند شد. با این حال در صورتی که مهاجرین بخواهند از مرزهای سوئد وارد کشورهای دیگری مانند فنلاند یا نروژ شوند عبور و مرور آنها از سوئد بلامانع خواهد بود. با این حال مهاجرین باید این مسئله را به صورتی آشکار به پلیس اعلام کرده و تعهدات لازم را در این خصوص بدهند.
این در حالیست که اکثر مهاجرین جنگ شده که از کشورهای عراق،سوریه و افغانستان هستند با پرکردن فرم رسمی تقاضای پناهندگی خواستار اقامت دائم در کشور سوئد هستند. تقاضایی که از سوی مقامات سوئدی مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص آنها تصمیم گیری خواهد شد.

مهاجرین سوری اقامت در سوئد را به دانمارک ترجیح می‌دهند
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، در حالی که بسیاری از مهاجرین سوری ناچار هستند برای ورود به سوئد از کشور دانمارک عبور کنند و این عبور و مرور سختی های زیادی برای آنها دارد، ماندن در دانمارک را بر نمی تابند.

یکی از اصلی ترین دلایل اقبال شهروندان سوری نسبت به اقامت و مهاجرت در سوئد، افزایش احتمال قبول درخواست پناهندگی آنها نسبت به دانمارک است. در سال 2014 میلادی سوئد پذیرای حدود 33 هزار پناهنده بوده است، حال آنکه این رقم در کشور دانمارک حدود 6 هزار نفر بوده است. سیاستهای پلیس مهاجرت دانمارک در این خصوص نسبت به سوئد و دیگر کشورهای اروپایی ره مراتب سخت گیرانه تر است.
از سوی دیگر، تعداد زیادی از مهاجرین سوری جنگ زده در داخل سوئد اقوام و قوم و خویشهایی دارند.در سوئد تعداد زیادی سوری از قبل حضور داشته و مشغول زندگی روزمره در این کشور هستند. افرادی که می توانند بسیاری از مهاجرین سوری را خصوصا در ماههای نخست حضور آنها مورد حمایت قرار دهند. نکته دیگر اینکه سوئد به مهاجرین سوری جنگ زده نسبت به دیگر مهاجرین جنگ زده اجازه پناهندگی دائمی را راحت تر می دهد. پلیس سوئد از مهاجرین سوری جنگ زده خواسته است تا فرم مخصوص پناهندگی دائمی در این کشور را پر کنند.

نخست وزیر دانمارک: نظارت بر مرزهای خود را تشدید نمی‌کنیم
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، نخست وزیر دانمارک تصریح کرده است علی رغم تصمیم اخیر مقامات سوئدی مبنی بر نظارت موقت بر مرزهای مشترک این کشور و دانمارک، کپنهاگ قصد اقدام متقابل در این خصوص را ندارد.

لارس لوک راسموسن تاکید کرده است که کشورش قصد ندارد نظارت بر نقاط مرزی مشترک این کشور و سوئد را تحت تاثیر بحران پناهندگان و مهاجرین تشدید کند.
این در حالیست که احزاب راستگرا در دانمارک اعلام کرده اند که دانمارک نیز باید تصمیمی مشابه سوئد اتخاذ کرده و به صورت موقت مرزهای مشترک این دو کشور را مورد بازرسی قرار دهد. دولت سوئد تصمیم گرفته است  در یک بازه زمانی موقت ده روزه ،که قابل تمدید است ، به صورت موقت نظارت بر مرزهای مشترک با کشور دانمارک را در دستور کار قرار دهد. اکثر مهاجرین جنگ زده و متقاضیان پناهندگی از طریق کشور دانمارک به سوئد ورود پیدا می کنند. همین مسئله منجر به تصمیم اخیر کابینه سوئد مبنی بر اعمال کنترل مرزی بر مهاجرین شده است.

ضربه‌ای که بحران مهاجرین  به نخست وزیر سابق دانمارک زد
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، هله تورنینگ اشمیت نخست وزیر سابق دانمارک که ماهها بود برای تصدی گری سمت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد رد امور پناهندگان تلاش می کرد به دلیل سیاستهای سخت دولت فعلی این کشور علیه مهاجرین جنگ زده نتوانست به این سمت دست پیدا کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اخیرا از انتصاب یک دیپلمات ایتالیایی 58 ساله به نام فیلیپو گراندی به این سمت خبر داده است.
هله تورنینگ اشمیت پس از شکست در انتخابات سراسری دانمارک تلاش زیادی کرد تا در این مسند قرار گیرد. با این حال از آنجا که سیاستهای مهاجرتی دولت لارس لوک راسموسن سخت گیرانه و بر خلاف خواسته های عمومی و رسمی مطرح شده از کشورهای اروپایی در خصوص تسهیل پذیرش مهاجرین می باشد، سازمان ملل متحد مانع از انتصاب وی در این سمت گردید. اگرچه نخست وزیر سابق دانمارک سیاستهای مهاجرتی مطلوبی در دوران حضور خود در این مسند داشته است، اما رفتار فعلی دولتها در تعیین پستهای کلیدی سازمان ملل معیاری مهم محسوب می شود.

پای نخست وزیر دانمارک به رقابت‌های انتخاباتی آمریکا باز شد
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، لارس لوک راسموسن در واکنش به اظهارات برنی ساندرز نامزد حزب دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که از مدل اقتصادی دانمارک به عنوان مدلی سوسیالیستی یاد کرده بود تاکید کرد: "من اساسا قصد ندارم وارد رقابتهای انتخاباتی آمریکا وارد شوم اما از آنجا که نام کشور ما به عنوان کشوری سوسیالیستی در رقابتهای انتخاباتی مطرح شده است ، من صراحتا عنوان می کنم که ساختار اقتصادی کشور ما بر اساس دولت رفاه و حضور در بازارهای آزاد است نه سوسیالیسم."

برنی ساندرز نامزد حزب دموکرات و رقیب هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی، در یکی از اظهارات خود از مدل کشورهای نوردیک به عنوان مدلی سوسیالیستی یاد کرده بود .وی در این خصوص از کشور دانمارک به عنوان یک مثال یاد کرده بود.
ساختار اقتصادی دولتهای اسکاندیناوی و نوردیک اکثرا در قالب دولت رفاه تعریف می شود.با این حال همچنان برخی سیاستمداران  آمریکای اشتباها در توصیف آن از واژه اقتصاد سوسیالیستی استفاده می کنند.

نروژ از تصمیم سوئد برای کنترل مرزها استقبال کرد
به گزارش مرکز اطلاع رسانی لوکال، نخست وزیر نروژ رسما از تصمیم دولت سوئد مبنی بر اعمال نظارت و کنترل موقت بر مرزها برای رفت و آمد مهاجرین جنگ زده استقبال کرد.

ارنا سولبرگ در این خصوص تاکید کرد: "ما از تصمیم دولت سوئد در این خصوص استقبال می کنیم. این تصمیم یعنی شما می توانید نظارت و کنترل بیشتری بر رفت و آمد افرادی که می رسند (مهاجرین) داشته باشید و این گزینه‌ای بهتر محسوب می شود."
نروژ یکی از همسایگان کشور سوئد محسوب می شود. استقبال کشور نروژ از تصمیم سوئد در حالیست که دیگر همسایه سوئد یعنی دانمارک رویکرد مثبتی در قبال تصمیم استکهلم اتخاذ نکرده است. لازم به ذکر است که سیاست‌های مهاجر پذیری نروژ به مراتب از دانمارک بهتر است. دولت دانمارک با رویکرد سلبی و سخت خود در قبال مهاجرین جنگ زده انتقادات زیادی را از خود بر انگیخته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.