سه شنبه, 9 آذر 1400 :: Tuesday, 30 November 2021
 
کد خبر: 99688

پیامدهای حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی در سوریه برای منطقه

حضور نظامی آمریکا در سوریه عامل مهمی در بی ثباتی و رشد تروریسم در منطقه است.
پایگاه خبری ریشه
گزارش اخیر «نیویورک تایمز» درباره حملات اخیر پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در سوریه، دستمایه یادداشت «پل پیلار» در پایگاه تحلیلی «ریسپانسیبل استیت کرفت»، قرار گرفته است.
 
استاد دانشگاه و عضو سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، در رابطه با ادامه حضور نظامیان آمریکایی در سوریه، به چهار نکته اشاره کرده است:
 
- خروج کامل نظامیان آمریکایی از سوریه به تاخیر افتاده و ادامه حضور این نظامیان غیرقانونی است.
 
این امر هیچ یک از اهداف حیاتی شناسایی و مجاز خوانده شده کنگره را حمایت نمی‌کند و فقط به طولانی شدن جنگ در سوریه و در معرض خطر بودن نظامیان آمریکایی انجامیده است.
 
این در حالی است که بحران سوریه پیشتر به نفع دولت این کشور پایان یافته است.
 
- آمریکا باید بپذیرد که دولت قانونی سوریه با ریاست جمهوری «بشار اسد»، از بین نمی‌رود و «واشنگتن» باید به فکر منافع مشترک با دولت سوریه به ویژه در مبارزه با تروریسم در منطقه باشد.
 
آمریکا اگرچه در اوایل دوران بحران سوریه تلاش کرد تا خود را به عنوان «نگهبان سوریه در برابر تروریسم» معرفی کند، اما با گسترش حوزه کنترل دمشق بر مناطق مختلف سوریه، درگیری اش با دولت این کشور آشکارتر شد.
 
درگیری میان آمریکا با دولت سوریه به حدی آشکار شده که درگیری مستقیم را در پی داشته است.
 
ضمن این که حضور ناخوانده نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تروریسم در منطقه را تحریک می‌کند؛ زیرا حضور نظامیان خارجی در یک منطقه از مهم‌ترین عوامل و محرک‌های تروریسم از نظر تاریخی باشد.
آمریکا، از استاندارد‌های دوگانه برای رفتار در خاورمیانه استفاده می‌کند؛ آمریکا در حالی ایران را متهم به حضور در سوریه می‌کند که این کشور به خواست دولت سوریه در این کشور حضور دارد.
 
اما نظامیان آمریکایی چنین شرایطی ندارند و حضورشان به بی ثباتی بیشتر در سوریه و منطقه منجر می‌شود.
 
- تا زمانی که آمریکا از رفتار اسرائیل چشم پوشی کند، در واقع این اقدام‌ها را تسهیل کرده و نمی‌تواند از پیامد‌های آن گریزی داشته باشد.نگارنده در پایان می‎نویسد که اقدام‌های تهاجمی رژیم صهیونیستی علیه مناطقی مانند سوریه و موضوع فلسطین، پیامد‌هایی برای نظامیان آمریکایی خواهد داشت.

پنهان‌کاری ارتش آمریکا در قتل عام غیر‌نظامیان سوری

 

«نیویورک تایمز»، در گزارشی نوشت «در آخرین روز‌های نبرد علیه داعش در سوریه، یک هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریکا بر فراز یک منطقه در شهر باغوز سوریه پرواز می‌کرد و به دنبال اهداف نظامی می‌گشت اما تنها جمعیت زیادی از زنان و کودکان را دید که در کنار ساحل رودخانه جمع شده بودند.»

بر اساس این گزارش، یک هواپیمای تهاجمی F-۱۵E آمریکایی بدون اخطار در میدان دید با وضوح بالا یک بمب ۲۲۶ کیلویی بر روی جمعیت انداخت و انفجار شدیدی را رقم زد.

با محو شدن دود ناشی از انفجار، چند نفر دیده می‌شدند که در جست‎وجوی پناهگاهی برای خود بودند؛ سپس هواپیمای جنگی که آن‌ها را تعقیب می‌کرد، یک بمب ۹۰۷ کیلویی را بر روی آن‌ها پرتاب کرد؛ سپس بمب دیگری پرتاب کرد که بیشتر افرادی که هنوز کشته نشده بودند را به قتل رساند.

این عملیات در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۱۹ (۲۷ اسفند ۱۳۹۷) انجام شد.

در ابتدا در میان نظامیان آمریکایی که شاهد این عملیات بودند گفته می‌شد که حدود ۵۰ زن و کودک در این حمله کشته شده‎اند، اما ارزیابی خسارت به سرعت نشان داد که تعداد کشته شدگان در واقع حدود ۷۰ نفر بوده است.

حمله «باغوز» یکی از بزرگترین تلفات غیرنظامیان در جنگ علیه داعش بود، اما ارتش آمریکا هرگز به طور علنی آن را تایید نکرد.

جزئیاتی که برای نخستین بار گزارش می‌شود نشان می‌دهد که تعداد کشته شدگان تقریباً بلافاصله برای مقام‎های نظامی آمریکا آشکار شده است.

یک افسر حقوقی این عملیات را به عنوان یک جنایت جنگی احتمالی که نیاز به تحقیق دارد، معرفی کرد اما تقریباً در هر مرحله، ارتش آمریکا حرکاتی انجام می‌داد که حمله فاجعه بار را پنهان می‌کرد تا تعداد کشته شدگان کم‌تر از واقعیت نمایش داده شود.

گزارش‌ها با تاخیر، محرمانه و طبقه‌بندی شدند؛ سپس نیرو‌های ائتلاف به سرکردگی آمریکا محل انفجار را با بولدوزر تخریب کردند.

بازرس کل مستقل وزارت دفاع آمریکا تحقیقاتی را آغاز کرد، اما روند گزارشی که حاوی یافته‌های آن بود، متوقف و هرگونه اشاره‌ای به این حمله حذف شد.

«جین تیت»، یک کارشناس آمریکایی، می‎گوید «به نظر می‌رسید که فرماندهی تصمیم گرفته است این (گزارش) را دفن کند؛ هیچ‌کس نمی‌خواست کاری در این رابطه انجام دهد.»

وی اظهار داشت «وقتی افراد سعی می‌کنند آنچه را که درست است انجام دهند، اما هیچ فردی در موقعیت‌های فرماندهی و ریاست نمی‌خواهد آن را بشنود، باعث می‌شود اعتماد به سیستم از دست برود.»

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.