سه شنبه, 28 دى 1400 :: Tuesday, 18 January 2022
 
کد خبر: 99667

دوران دشوار برای ترکیه

ترکیه که این روز‌ها دوران دشواری را به خاطر وضعیت اقتصادی می‌گذراند با چالش‎های دیگری روبرو است.
پایگاه خبری ریشه

- ترکیه از زمان سقوط امپراتوری عثمانی زیر سلطه کشور‌هایی در جهان بود؛ انگلیس و آمریکا بیشترین نفوذ و تأثیر را در این کشور داشته‎اند.

به واقع ترکیه کنونی به واسطه حمایت‌های آمریکا و اتحادیه اروپا توانست اندکی خود را بالا بکشد، اما این ارتقاء، عاریه‌ای بوده و هیچ اطمینان و ثباتی در آن دیده نمی‌شود.

سودای قدرت ترکیه در منطقه باعث شد تا این کشور هزینه‌های زیادی را متحمل شود، اما نتوانست آن جایگاهی که خواهانش بود به دست آورد.

آمریکا و اروپا در طول سال‌ها بهره خود را از ترکیه برده‎اند و اکنون با سیاست‌های خود سعی دارند تا از قدرت یافتن این کشور جلوگیری کنند.

قطعاً افزایش قدرت ترکیه در منطقه خوشایند آمریکا نیست چرا که قدرتمندی یک کشور هر چند وابسته به آمریکا، برای رژیم صهیونیستی خطرناک خواهد بود و امنیت این رژیم را با خطر روبرو می‌کند.

یکی از دلایل اصلی تضعیف ترکیه در ماه‌های گذشته را می‌توان اقداماتی دانست که آمریکا و اتحادیه اروپا علیه این کشور آغاز کرده‎اند تا از تولید قدرت آن بکاهند و اگر اردوغان بخواهد مقابل آن‌ها بایستد، سیاست‌های تنبیهی غرب افزایش خواهد یافت.

ترکیه کشوی نیست که بتواند مقابل تحریم‌ها و تهدیدات آمریکا و اروپا مقاومت کند.

دلیل این شکست نیز وابستگی شدید اقتصاد ترکیه به آمریکا و اتحادیه اروپاست.

حتی در زمینه نظامی نیز ترکیه وابستگی شدید‌ی به آمریکا و اروپا دارد و اگر آن‌ها کمک‌های نظامی خود را قطع کنند، حتی با گرایش ترکیه به روسیه نیز فشار‌ها افزایش خواهد یافت و تحریم‌های شدیدتری علیه آنکارا وضع خواهد شد.

زمانی که ترکیه برای خرید موشک‌های اس ۴۰۰ از روسیه اقدام کرد فشار‌های واشنگتن تاکنون مانعی بر سر راه این تصمیم بوده است.

ترکیه هنوز نتوانسته است خرید تسلیحاتی خود را از روسیه کامل کند و این اتفاق نشان می‌دهد که آنکارا تا چه اندازه تحت تأثیر و نفوذ آمریکا و اروپا قرار دارد.

حتی فروش هواپیما‌های جنگنده اف ۳۵ نیز تاکنون لغو شده و آمریکایی‌ها این قرارداد را اجرا نکرده‎اند.

«باب منندز»، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته، «ترکیه در حدی نیست که تجهیزات پیشرفته داشته باشد.»

این اظهارات سناتور آمریکا به این معناست که باید فشار به ترکیه افزایش یابد.

ترکیه اگر قصد استقلال دارد راه زیادی در پیش خواهد داشت.

راه رسیدن به استقلال در ترکیه با روشی که اردوغان در پیش گرفته است، به نتیجه نخواهد رسید چرا که او حتی دوستان و همسایگان خود را نیز رنجانده و باعث کدورت در منطقه شده است.

اقدامات ترکیه علیه سوریه، عراق، منطقه قفقاز و ...، همگی از آن دست رفتار‌هایی است که ترکیه را از دوستان و همسایگان خود دور می‌کند.

این اقدامات باعث می‌شود در شرایط دشواری که در پیش روی این کشور به واسطه سیاست‌هایی که اتخاذ کرده و اعمال تنبیهاتی که آمریکا و اروپا علیه آن انجام می‌دهند، آن‌ها نیز برای کمک به ترکیه وارد عمل نشوند چرا که اقدامات منفی آنکارا در منطقه بر رفتار‌های مثبت آن می‌چربد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.