دوشنبه, 27 دى 1400 :: Monday, 17 January 2022
 
کد خبر: 99444

تشدید اقدامات سرکوبگرانه کشورهای اروپایی علیه مهاجران و پناهجویان

تشدید اقدامات سرکوبگرانه کشورهای اروپایی علیه مهاجران و پناهجویان
گزارش‌ها درباره خشونت علیه مهاجران از سوی مرزبانان یونان و کرواسی نشان می‌دهند که این خشونت در مرز‌های اروپا از بالکان تا دریای اژه امری معمول است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

گاردین در گزارشی پیرامون سرکوب مهاجران و پناهجویان در مرزهای اروپا نوشته است که تصور کنید شب‌ها در جنگلی یخ زده بین لهستان و بلاروس گرفتار شده اید؛ نه سرپناهی وجود دارد، نه غذا، نه وسیله‌ای برای گرم شدن؛ اگر سعی کنید به سمت غرب حرکت کنید، ارتش لهستان شما را به عقب می‌راند؛ اگر سعی کنید از راهی که آمده اید بازگردید، مرزبانان بلاروس راه شما را سد می‌کنند؛ و این بار‌ها و بار‌ها اتفاق می‌افتد.

- اخیرا روزنامه «اشپیگل» و دیگر رسانه‌های اروپایی گزارش مشترکی منتشر کرده‎اند که از خشونت گسترده نیرو‌های امنیتی کرواسی و یونان علیه مهاجران و پناهجویان حکایت داشت.

این گزارش با ارائه ویدئو‌هایی نشان می‌داد که چگونه نیرو‌های ویژه و نقاب دار کرواسی اقدام به ضرب و شتم مهاجران در مرز کرده و با باتوم آن‌ها را به سمت بوسنی هدایت می‌کنند.

اکنون پایگاه «ایپکتر»، در گزارشی با عنوان «وجود حملات غیرقانونی علیه مهاجران در مرز‌های اروپا افشا می‌شود»، به این موضوع پرداخته است.

این گزارش می‎گوید «ارتش در سایه اتحادیه اروپا از بازگرداندن پناهندگان در بالکان غربی و دریای اژه خبر می‌دهد.»

بر اساس این گزارش، «بازگرداندن غیرقانونی و خشونت علیه پناهجویان و مهاجران در مرز‌های خارجی اتحادیه اروپا امری عادی است؛ از بالکان غربی تا دریای اژه همواره گزارش‌های مداومی از تجاوز‌های فیزیکی، تهدید بی پروا و نقض حقوق پناهجویان و مهاجران منتشر می‌شود.»

تعدادی از نهاد‌های غیردولتی حقوق بشری شامل سازمان عفو بین الملل و پزشکان بدون مرز به دنبال شواهدی شخصی از مهاجرانی بوده‎اند که قربانی این اقدامات غیرقانونی شده‎اند.

اگرچه به دلیل فقدان شواهد بصری و جزئیات دقیق، انکار این اقدامات غیرقانونی از سوی کشور‌های اروپایی همواره وجود داشته است.

اخیرا گزارشی از سوی رسانه‌ها درباره خشونت علیه مهاجران در مرز‌های یونان، کرواسی و رومانی منتشر شد؛ این گزارش حاصل تحقیقات مشترکی است که با کمک ۸ روزنامه دیگر صورت گرفته و در جریان آن طی ۸ ماه جمع آوری شواهد، ردیابی زنجیره فرماندهی، ردیابی رسانه‌های اجتماعی، تصاویر ماهواره‌ای و پیگیری پول‌های مرتبط با بودجه اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

این تحقیقات ۱۱ مورد بازگرداندن مهاجران در ۵ نقطه از مرز‌های یونان، کرواسی و رومانی را نشان می‌دهند.

علاوه بر فیلمبرداری با استفاده از دوربین‌ها و پهپادها، شواهدی از قربانیان خشونت‌ها و مصاحبه‌های افشاگرانه‌ای از برخی نیرو‌های گارد رمزی جمع آوری شده است.

به گزارش «گاردین»، برای تعداد بی شماری از پناهندگان از افغانستان و دیگر مناطق بحرانی، این کابوس در حال حاضر وجود دارد و عواقبش گاهی کُشنده است.

مقام های لهستانی از ماه آگوست بیش از ۱۵ هزار تلاش برای عبور از مرز‌های اتحادیه اروپا را گزارش کرده اند که در هفته‌های اخیر به بیش از ۵۰۰ نفر در روز رسیده است.

سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری می گویند که لهستان در رابطه با این مهاجران و پناهجویان قانون را نقض می‌کند.

کمیسیون اروپا از اینکه این منطقه به روی مقام ها و رسانه‌های آن بسته شده است، عصبانی است.

پارلمان لهستان اخیرا به ساخت دیوار دائمی مرزی با بلاروس به سبک ترامپ به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو (۲۹۵ میلیون پوند) رای داد.

مهاجرت بی رویه، رویکرد‌های سیاسی یا غیرقانونی، چالشی بزرگتر برای دولت‌های حاشیه اروپا، از جمله انگلیس ایجاد می‌کند اما تلاش سیاستمداران برای مقابله با این بحران اغلب آشفته، غیر مسئولانه و غیرقانونی به نظر می‌رسد و در کشور‌های اروپایی همدردی با پناهندگان بسیار ناچیز است.

یونان، ایتالیا و ترکیه در ماه‌های اخیر بار‌ها متهم به ممانعات خشونت آمیز از ورود مهاجران شده اند این در حالی است که این ۳ کشور با ممانعت از ورود متقاضیان، در حالی که هیچ فرقی بین پناهجویان قائل نشده اند، قانون را نقض کرده اند؛ البته هر ۳ کشور این اتهامات را رد می‌کنند.

سازمان بین المللی مهاجرت تخمین می‌زند که در ماه‌های اخیر هفته‌ای ۳۰ هزار پناهجو از افغانستان فرار کرده اند.

بسیاری از این افرادی که سعی می‌کنند به ترکیه وارد شوند، می‌گویند توسط مرزبانان مورد ضرب و شتم یا سوء استفاده قرار گرفته اند.

فرانسه، یونان، ایتالیا و اسپانیا برای مقابله با افزایش مهاجران از لیبی، اریتره، ساحل و صحرای آفریقا به سمت شمال می‌کوشند؛ این به نوبه خود سرآغاز یک بحران مرتبط دیگر است؛ تعداد بی سابقه‌ای برای ورود به انگلیس تلاش می‌کنند و در این راه جان خود را شدیدا به خطر می‌اندازند.

رویکرد وحشیانه‌ای که پریتی پاتل، وزیر کشور انگلیس در لایحه مرز‌های جدید خود اتخاذ کرده است سطوح مختلف خصومت، بی تفاوتی، بی کفایتی را شبیه به برخی از همتایان اتحادیه اروپا نسبت به مهاجران نشان می‌دهد.

وکلای برجسته مهاجرتی می گویند که برنامه‌های پاتل حداقل از ۱۰ طریق قوانین بین المللی و داخلی انگلیس را نقض می‌کند.

در میانه فلاکت فزاینده در اطراف مرز‌های اروپا، فقدان همکاری بین دولت‌هایی که برای غلبه بر یک مشکل مشترک، تلاش می‌کنند خودنمایی می‌کند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.