پنجشنبه, 11 آذر 1400 :: Thursday, 2 December 2021
 
کد خبر: 99150

بررسی چند اما و اگر پیرامون واکسیناسیون

به گفته دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور به نظر می‌رسد تا اواسط و نهایتا آخر آذر ماه افرادی که واقعا قصد واکسن زدن را دارند و با جامعه سازگار هستند، به انجام این کار اقدام می‌کنند و روند واکسیناسیون تقریبا به پایان می‌رسد.
پایگاه خبری ریشه

آمیتیس رمضانی  در خصوص درصد افرادی که در کشور به عمد واکسن کرونا تزریق نمی‌کنند، گفت: ما از این موضوع که چند نفر در جامعه به عمد واکسن نمی‌زنند، آگاهی نداریم، چرا که روند واکسیناسیون در کشور همچنان ادامه دارد و به هر حال روزانه تعدادی از اشخاص واکسینه می‌شوند. البته هم اکنون سرعت واکسیناسیون مانند قبل نیست و نسبت به زمانی که تزریق واکسن به هفته‌ای ۱۰ میلیون دز رسیده بود، با کاهش همراه بوده است و آنگونه که ما انتظار داشتیم که از این رقم عبور کند، نشد و پایین‌تر از آن هم آمد.

وی ضمن اشاره به اینکه این موضوع مشخص نیست که چند درصد از افراد واکسینه نشده قصد انجام این کار را ندارند و یا اینکه چه تعداد از افراد بنا به شرایط به تزریق واکسن اقدام نکردند و دریافت آن را در برنامه خود دارند و به طور کلی نمی‌توان این دو گروه را از هم جدا کرد، ادامه داد: آنچه مشخص است این است که هر چه قدر روند تزریق واکسن چه از روی عمد و چه به طور غیر عمد طولانی‌تر شود، به ضرر همه تمام می‌شود.

دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور با بیان اینکه اینگونه نیست که عدم تزریق واکسن کرونا مسئله‌ای شخصی باشد و این موضوع تمام افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افزود: شاید بتوانیم در خصوص برخی واکسن‌ها نظیر هپاتیتB این موضوع را عنوان کنیم که تزریقشان تا حد زیادی شخصی است، اما در مورد بیماری‌هایی مثل کرونا عدم تزریق واکسن از روی عمد حق الناس است چرا که شخصی که از دریافت واکسن خودداری می‌کند تنها به خود و خانوادش آسیب نمی‌رساند و همه جامعه را با مشکل مواجه می‌کند.

این متخصص عفونی متذکر شد: ما اگر نتوانیم ۸۵ درصد جامعه را در مقابل این بیماری واکسینه کنیم، امکان کاهش میزان گردش ویروس را نداریم و این همه تلاش برای رسیدن به این امر بی نتیجه می‌ماند. ویروس کووید ۱۹ واقعا سرکش است و اگر نتوانیم آن را کنترل کنیم ممکن است برای ما درد سر‌های فراوانی را به همراه داشته باشد و از این رو همه افراد باید واکسن بزنند تا بتوانیم کنترل این بیماری در دست بگیریم و اشخاصی که واکسن نمی‌زنند سبب بروز آسیب‌های فراوانی به جامعه می‌شوند.

وی اظهار کرد: در ابتدای آغاز واکسیناسیون در کشور ما تعداد واکسن‌ها محدود بود و تعداد زیادی از افراد تمایل داشتند که واکسن بزنند اما طی ۲ تا ۳ ماه اخیر که واکسن به مقدار مناسب در دسترس قرار گرفته است، افراد باید هر چه سریع‌تر برای دریافت آن اقدام کنند تا با پیک ششم مواجه نشویم و اگر هم این پیک را تجربه می‌کنیم، با شدت بسیار کمتر و مقدار مرگ‌ومیر پایین‌تر آن را سپری کنی و به طور کلی هر چه زوتر به نقطه مطلوب خود در زمینه واکسیناسیون برسیم هم می‌توانیم از وقوع پیک‌های بعدی جلوگیری کنیم و هم اینکه اگر با آن‌ها مواجه شویم، مرگ‌ومیری و آسیب کمتری خواهیم داشت.

این پزشک متخصص در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌کنید، واکسیناسیون در کشور چه زمانی به حد مطلوب خود برسد؟ توضیح داد: به نظر می‌رسد تا اواسط و نهایتا آخر آذر ماه افرادی که واقعا قصد واکسن زدن را دارند و با جامعه سازگار هستند، به انجام این کار اقدام کنند و روند واکسیناسیون تا آن زمان تقریبا به پایان برسد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.