شنبه, 6 آذر 1400 :: Saturday, 27 November 2021
 
کد خبر: 98981

نقش جاسوسان انگلیس در قتل عام هولناک قرن ۲۰ در اندونزی

 نقش جاسوسان انگلیس در قتل عام هولناک قرن ۲۰ در اندونزی
اسناد جدید نقش گسترده جاسوسان انگلیسی را در قتل عام مردم اندونزی در قرن ۲۰ افشا می‎کنند.
پایگاه خبری ریشه

اسنادی که به تازگی از حالت طبقه بندی خارج شده‎اند، «نقش شوک برانگیز و قابل توجه» جاسوس‌های انگلیسی را در قتل عام هولناک قرن ۲۰ در اندونزی فاش می‌کنند.

به گزارش «گاردین»، این اسناد نشان می‌دهند که چگونه یک کمپین تبلیغاتی ضد کمونیستی از سوی انگلیس موجب کشته شدن صد‌ها هزار نفر در اندونزی شده است.

اسناد افشا شده وزارت خارجه انگلیس نشان می‌دهند که در دهه ۱۹۶۰، کمپین تبلیغات این کشور موجب بروز یکی از فجیع‌ترین قتل عام‌های قرن ۲۰ می‌شود.

این اسناد تاییدی است بر نقش انگلیس در آنچه که در سال‌های بعد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از آن به عنوان «فجیع‌ترین قتل عام قرن ۲۰»، یاد کرد.

اسنادی که به تازگی از سوی «آرشیو ملی انگلیس» منتشر شده، جزواتی است که ادعا می‌شود از سوی «میهن پرستان اندونزیایی نوشته شده، اما در واقع از سوی مبلغان انگلیسی نوشته شده و در آن‌ها از مردم اندونزی خواسته شده تا حزب کمونیست اندونزی (PKI) را ریشه کن کنند.»

این اسناد نشان می‌دهند که مقام‎های انگلیس در دهه ۱۹۶۰ تبلیغاتی را در اندونزی با هدف «ریشه کن کردن سرطان کمونیستی» ایجاد کرده‎اند.

برآورد‌ها نشان می‎دهند که در فاصله سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۶ حدود ۵۰۰ هزار نفر و بر اساس برخی دیگر از برآورد‌ها حدود ۳ میلیون نفر در اندونزی کشته شده‎اند.

تبلیغات جنگ سرد انگلیس در این دوران ژنرال‌های ارتش اندونزی را تحریک به از میان بردن حزب کمونیست این کشور کرده‎اند.

تاکنون تصور بر این بوده که این قتل عام به صورت خودجوش از سوی ارتش اندونزی سازمان دهی شده، اما این اسناد بر نقش برجسته جاسوسان انگلیسی در این کشتار جمعی تاکید می‌کنند.

در سال ۱۹۶۵ و با راه افتادن این قتل عام، مقام‎های انگلیس خواستار از میان رفتن تمامی سازمان‌های حزب کمونیست اندونزی شده و اینگونه القا کردند «تا زمانی که کمونیست‌ها آزاد باشند و مجازات نشوند، ملت اندونزی در خطر است.»

این اقدام انگلیس به دلیل دشمنی با «احمد سوکارنو»، نخستین رئیس جمهور اندونزی صورت می‌گرفت که از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۷ قدرت را در اختیار داشت.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.