شنبه, 24 مهر 1400 :: Saturday, 16 October 2021
 
کد خبر: 98824

ساماندهی داعش توسط آمریکایی‌ها در داخل افغانستان

رئیس مرکز تبیان افغانستان با اشاره به اینکه داعش، رد پای استکبار جهانی در ناامنی‌ها در افغانستان است، گفت: رژیم جنایت‌کار آمریکا با حمایت از داعش در افغانستان و در راستای تحقق اهداف خود، هدف بزرگ‌تری را در غرب آسیا دنبال می‌کند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

آمریکا با ۲۰ سال اشغال افغانستان نشان داد که اهمیتی برای «امنیت انسانی» قائل نیست چرا که دستکم می‌توانست هزینه ۲ تریلیون دلاری که صرف ناامنی افغانستان کرد؛ صرف رفاه حال شهروندان خودش کند.

تجاوز نظامی آمریکا به افغانستان نهایتاً در سال جاری میلادی به پایان رسید و نیروهای آمریکایی به دستور «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور، از چندی پیش مشغول ترک خاک افغانستان هستند؛ روندی که به گفته وزارت دفاع آمریکا قرار بود تا ۱۱ سپتامبر، سالروز حمله به برج‌های دوقلو در نیویورک تکمیل شود اما ظاهراً با سقوط کابل سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

از سوی دیگر، درست همزمان با آغاز زمزمه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گروه طالبان به شکل حیرت‌آوری شروع به پیشروی در دل ولایات این کشور و اقدام به تسخیر آنها کرد. از چند روز گذشته که دولت کابل حتی بسیار زودتر از پیش بینی‌های قبلی سقوط کرد؛ تنها یک سوال پیش روی هر مخاطب هوشمندی قرار گرفته است: دستاورد آمریکا در جنگ ۲۰ ساله علیه افغانستان چه بود؟ مگر نه اینکه «جورج بوش» با شعار لزوم جنگ علیه تروریسم جهانی و محور شرارت در خاورمیانه، به افغانستان یورش برد؟ آیا افغانستان امروز امن تر شده است؟ آیا جنبش طالبان اکنون با خروج آمریکا از بین رفته است؟

۲۹ اوت (هفتم شهریور)

ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن، تصمیم به انجام حمله پهپادی اخیر در پایتخت افغانستان را یک «اشتباه غم‌انگیز» دانست و معذرت‌خواهی کرد.

مقام‌های آمریکایی ۲۹ اوت (هفتم شهریور) اعلام کردند یک بمبگذار انتحاری را که با یک دستگاه خودرو مشکوک به سمت فرودگاه بین‌المللی کابل در حرکت بود، در عملیاتی با استفاده از پهپاد از پای در آورده‌اند. اما بعدا روزنامه نیویورک تامیز در گزارشی اعلام کرد فرد کشته شده در واقع یک امدادگر افغان بوده که به همراه خودروی پر از گالن‌های آب هدف قرار گرفته است رد این حمله ۱۰ تن از اعضای خانواده این امدادگر از جمله ۷ کودک کشته شدند.

با وجود برخی گزارش‌ها از کشته شدن غیرنظامیان در آن حمله، مقام‌های وزارت دفاع آمریکا از دقت حمله دفاع می‌کردند.

این حمله پهپادی حدود یک هفته پس از حمله انتحاری گروه داعش در نزدیکی فرودگاه کابل انجام شد. در حمله این گروه تروریستی، ده‌ها تن، از جمله ۱۳ تن از نیروهای نظامی آمریکایی، کشته شدند.

مک‌کنزی گفت: تحقیقات ما اکنون مشخص کرده که این حمله پهپادی یک اشتباه فجیع بوده است.

وی همچنین گفت، اکنون بر این باور است که بعید است آن افرادی که در این حمله کشته شدند، اعضای داعش خراسان یا تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی بوده باشند. پنتاگون در حال بررسی اعطای غرامت به خانواده‌های قربانیان است.

کشته شدن این غیرنظامیان در این حمله پهپادی که خارج از افغانستان رخ داد، باعث مطرح شدن این سوال درباره حملات آتی مقابله با تروریسم آمریکا در افغانستان شد که گردآوری اطلاعات در آن و در پی خروج نیروهای آمریکایی متوقف شده است.

همچنین تایید کشته شدن غیرنظامیان باعث انتقادهای بیشتری به خروج بی نظم نیروهای آمریکایی از افغانستان شده که بزرگترین بحران را برای دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در پی داشته است.

ژنرال لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته که این حمله پهپادی باعث کشته شدن آقای "احمدی" شده که برای یک گروه غیردولتی موسوم به " تغذیه و آموزش بین‌المللی" کار می‌کرد.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما اکنون می‌دانیم که هیچ ارتباطی بین آقای احمدی و داعش-خراسان وجود ندارد که فعالیت‌های او در آن روز کاملا بی ضرر بوده و به هیچ وجه مربوط به تهدیدی قریب‌الوقوع نیست که ما معتقد بودیم با آن روبرو هستیم. ما بابت این حمله عذرخواهی می‌کنیم و سعی خواهیم کرد از این اشتباه وحشتناک درس بگیریم.

در حالیکه به ندرت پیش می‌آید که مقامات ارشد پنتاگون از جمله وزیر دفاع ، شخصا از غیرنظامیانی که در حملات نظامی کشته شدند عذرخواهی کنند، ارتش ایالات متحده گزارش‌هایی از غیرنظامیان کشته شده در عملیات در سراسر جهان منتشر می‌کند.

 

حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری ، با اشاره به انفجار در یکی از مساجد شیعیان در ولایت قندوز افغانستان، گفت: داعش مزدور استکبار جهانی این نوع نقض حقوق بشر را انجام می‌دهد، زیرا اربابش رژیم جنایت‌کار آمریکا، بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر پشت نقاب دفاع از حقوق بشر است.
 
 
 
رئیس مرکز تبیان افغانستان تأکید کرد: نا اَمنی‌ها در افغانستان پس از اخراج ارتش تروریست آمریکا از این کشور، ریشه در سیاست‌های رژیم آمریکا علیه افغانستان دارد، بانی ناامنی‌های اخیر مانند انفجار در یکی از مساجد شیعیان در ولایت قندوزافغانستان، پشت نقاب داعش این رژیم جنایت‌کار است.
 
 
 
 
داعش، ماشین آدمکشی رژیم جنایت‌کار آمریکا برای تحقق اهداف شوم استکبار جهانی در غرب آسیا آدمکشی به راه انداخته است
حسینی مزاری با اشاره به اینکه داعش، ماشین آدمکشی رژیم جنایت‌کار آمریکا برای تحقق اهداف شوم استکبار جهانی در غرب آسیا آدمکشی به راه انداخته است، تصریح کرد: آن‌ها این گروه تروریستی را در جهت ثبات در ناامنی این کشور در منطقه به راه انداخته است.
 
استکبار جهانی، دنبال انتقام از مردم افغانستان است
رئیس مرکز تبیان افغانستان بابیان اینکه استکبار جهانی، با ایجاد چنین ناامنی‌هایی دنبال انتقام از مردم افغانستان است، اضافه کرد: از طرفی هم طالبان، جبهه مقابل دولت افغانستان بوده و است.
 
 
داعشی‌ها توسط آمریکایی‌ها در داخل افغانستان ساماندهی شدند، آن‌ها دنبال تثبیت نا امنی در افغانستان هستند

حسینی مزاری با تأکید بر اینکه درست است که ناامنی‌ها منتسب به داعش است، تصریح کرد: داعشی‌ها توسط آمریکایی‌ها در داخل افغانستان ساماندهی شدند، آن‌ها دنبال تثبیت نا امنی در افغانستان هستند.

رئیس مرکز تبیان افغانستان اظهار داشت: رژیم جنایت‌کار آمریکا با حمایت از داعش در افغانستان و در راستای تحقق اهداف خود، هدف بزرگ‌تری را در غرب آسیا دنبال می‌کند، آن‌ها دنبال توسعه دامنه نا امنی به داخل کشور‌های همسایه افغانستان هستند.

ناامنی، سوغات آمریکا برای افغانستان

پیش از حمله آمریکا به افغانستان، تنها دو گروه عمده القاعده و طالبان در این کشور حضور داشته و مشغول به فعالیت بودند. اما کافی است نگاهی به تنوع گروه‌های تکفیری حاضر در افغانستان بیندازیم تا متوجه تعداد این گروه‌ها مانند داعش، النصره، القاعده، جیش العدل و غیره شویم که تا پیش از سقوط کابل به طور فعالانه مشغول جنگیدن با دولت افغانستان بودند و از انجام عملیات تروریستی در سراسر این کشور ابایی نداشتند.

تنوع گروه‌های تروریستی حاضر در افغانستان را می‌توان در لابه لای سخنان طالبان نیز مشاهده کرد؛ هنگامی که مسئولیت بسیاری از عملیات تروریستی انجام شده در افغانستان را طالبان نپذیرفته و حتی نسبت به وقوع برخی از آنها اظهار بی اطلاعی کرده است.

از سوی دیگر، نمی‌توان این مهم را رد کرد که در زمان حمله آمریکا به افغانستان، نیروهای طالبان را افراد محلی و یا نهایتاً متعلق به برخی کشورهای عربی منطقه تشکیل می‌دادند. اما پس از روی کار آمدن داعش در سوریه و عراق، فرماندهان و نیروهای بین‌المللی گروه‌های تروریستی جدید التاسیس، مانند «ابو عمر الشیشانی» فرمانده چچنی داعش، پا به عرصه ظهور گذاشتند. همین اتفاق برای افغانستان و گروه طالبان نیز در حال رخ دادن است. حتی سرویس‌های اطلاعاتی رسمی برخی کشورهای اروپایی نیز اخبار مربوط به حضور برخی از شهروندانشان در افغانستان و عضویت آنها در گروه طالبان را تأیید کرده‌اند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.