شنبه, 13 آذر 1400 :: Saturday, 4 December 2021
 
کد خبر: 98757

تنش فرانسه با دومین کشور آفریقایی در یک هفته گذشته

وزارت خارجه مالی به عنوان دومین کشور آفریقایی در اعتراض به اظهارات رئیس جمهور فرانسه، سفیر این کشور را احضار کرد.
پایگاه خبری ریشه

، وزارت خارجه مالی اعلام کرد که سفیر فرانسه در باماکو را در اعتراض به اظهارات غیردوستانه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره نهادهای دولت مالی، احضار کرد.

طبق گزارش شبکه الجزیره، «عبدالله دیوب» وزیر خارجه مالی مخالفت مالی با این اظهارات تأسف‌بار را که به روابط دوستانه دو کشور لطمه می‌زند، محکوم کرد.

رئیس جمهور فرانسه پیشتر سخنرانی نخست‌وزیر مالی در سازمان ملل در خصوص خروج فرانسه از مالی را یک رسوایی توصیف کرده و گفته بود که اگر فرانسه در ساحل آفریقا نبود، دولت مالی نیز باقی نمی‌ماند و تروریست‌ها بر باماکو و کل کشور مالی سیطره می‌یافتند.

«چوگوئل مایگا» نخست‌وزیر مالی پیش از این در واکنش به خروج نظامیان فرانسه مالی و توقف عملیات برخان گفته بود که فرانسه در نیمه راه مالی را رها کرد.

مالی دومین کشور آفریقایی است که طی یک هفته گذشته به اظهارات ماکرون واکنش نشان می‌دهد و پیش از این الجزائر در اعتراض به اظهارات ماکرون، سفیر خود در پاریس را برای مشورت فراخواند.

ریاست جمهوری الجزائر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد : «در پی اظهارات منسوب به رئیس جمهور فرانسه که هیچ منبع رسمی نیز آن را رد نکرد، الجزائر بر مخالفت قاطعانه با هر دخالت غیرقابل قبول در امور داخلی این کشور بیان می‌دارد».

ماکرون گفته بود که رئیس جمهور الجزائر در یک رژیم بی‌نهایت سخت، بلاتکلیف مانده است.

ماکرون همچنین مدعی شد که پیش از استعمار فرانسه، ملت الجزائر وجود ندارد و آن‌ها از استعمار عثمانی به استعمار دیگر منتقل شدند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.