جمعه, 23 مهر 1400 :: Friday, 15 October 2021
 
کد خبر: 98664

آموزش قتل در آمریکا؛ از ترور خاشقجی تا حذف رئیس جمهور هائیتی

 آموزش قتل در آمریکا؛ از ترور خاشقجی تا حذف رئیس جمهور هائیتی
بررسی‌ها و شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از عوامل امنیتی خارجی مانند عاملان قتل خاشقجی و ترور رئیس جمهور هائیتی در آمریکا آموزش دیده‎اند.
پایگاه خبری ریشه

بررسی بسیاری از برنامه‌های ترور در سراسر جهان رد پای آمریکا را در آموزش عوامل این قتل‌ها آشکار می‌کند.

پایگاه شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی با عنوان «آمریکا قاتلان خاشقجی را آموزش داده است؛ بازبینی برنامه‌های آموزش نظامی آمریکا ضروری است»، به این موضوع پرداخته است.

افشاگری‌های اخیر نقش آمریکا را در تامین آموزش نظامی و فرانظامی برای دستکم برخی از عوامل قتل «جمال خاشقجی»، منتقد سعودی و تحلیلگر روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» افشا کرد.

قتل خاشقجی و ترور رئیس جمهور هائیتی را می‌توان دو مورد از قابل ملاحظه‌ترین پرونده‌های قتل در یک دهه اخیر به شمار آورد که عوامل آن‌ها در آمریکا آموزش دیده‎اند.

این افشاگری‌ها که توسط نیویورک تایمز و واشنگتن پست گزارش شده، برنامه‌های همکاری امنیتی آمریکا و شرکت‌های خصوصی را که با تایید وزارت خارجه این کشور فعالیت می‌کنند و سالانه هزاران پرسنل نظامی خارجی را آموزش می‌دهند، روشن می‌کند.

بدون وجود ضمانت‌های قوی‌تر در زمینه آموزش نظامی خارجی توسط آمریکا، آموزش قاتلان خارجی، سران کودتا و ناقضان حقوق بشر توسط آمریکا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

در سال مالی ۲۰۱۸، که تنها دو روز پیش از ترور خاشقجی به پایان رسید، وزارت خارجه آمریکا به همراه وزارت دفاع، این کشور تقریباً ۶۲ هزار و ۷۰۰ پرسنل امنیتی خارجی از ۱۵۵ کشور را آموزش نظامی داده بود.

این آمار بسیاری دیگر را که در مراودات دارای مجوز تجاری از وزارت خارجه آمریکا آموزش دریافت کرده‌اند، اما مستقیماً بین مشتریان خارجی و پیمانکاران دفاعی آمریکا مذاکره شده‎اند را شامل نمی‌شود.

مکانیسم هر چه که باشد آموزش نظامی خارجی آمریکا همچنان دارای طیف وسیعی از اشکالات است که به وضوح دولت این کشور را در رفتار سرویس‌های امنیتی قدرتمند - و در بسیاری موارد وحشیانه - دخیل کرده است.

مقیاس این برنامه‌ها و خطرات استفاده از آن‌ها برای اهداف نامطلوب باید موجب بازنگری جدید و جامع تری از همه برنامه‌های آموزشی ارتش آمریکا در سراسر جهان شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.