جمعه, 23 مهر 1400 :: Friday, 15 October 2021
 
کد خبر: 98659

آمریکا؛ علیه غیرنظامیان

آمریکا؛ علیه غیرنظامیان
آمریکا از ۲۰ سال پیش تاکنون به اسم جنگ با تروریسم پس از حوادث ۱۱ سپتامبر، مسلمانان و غیر نظامیان بسیاری را در جنگ‌های خود به قتل رسانده است.
پایگاه خبری ریشه

در حالی که جهان تلاش می‌کند تا ترازنامه ۲۰ سال جنگ آمریکا را تنظیم کند، سوالی از سوی برخی افراد مطرح می‌شود: آیا زندگی مسلمانان برای آمریکا اهمیت دارد؟ این سوال را می‌توان با توجه به خسارات سنگینی که مبارزات نظامی تحت مدیریت آمریکا تقریباً در همه جا بر مسلمانان وارد کرده است، بررسی کرد.

به گزارش «واشنگتن پست»، در افغانستان، جایی که طولانی‌ترین جنگ آمریکا اکنون به شکست قابل پیش بینی رسید و در مناطق همسایه مانند پاکستان، بیش از ۷۱ هزار غیرنظامی کشته شده‎اند.

در عراق، از زمان حمله آمریکا به این کشور، بیش از ۲۰۰ هزار غیرنظامی بر اثر خشونت‌های مستقیم جنگ جان خود را از دست داده‎اند.

در سوریه، عملیات آمریکا صد‌ها نفر را از آغاز جنگ در این کشور به قتل رسانده است.

حملات هواپیما‌های بدون سرنشین و دیگر عملیات‌ نظامی آمریکا در پاکستان، سومالی و یمن، جان هزاران غیرنظامی را گرفته است.

این اعداد احتمالاً به دلیل مشکل جمع آوری داده‌های جامع در مناطق جنگی که آمریکا آن‌ها را نادیده گرفته یا پنهان کرده است، کمتر از اعداد و ارقام واقعی است.

از ۱۱ سپتامبر تاکنون، دولت آمریکا به طور مداوم از قانون برای فعال کردن، عملیاتی کردن و توجیه خشونت‌هایی که علیه مسلمانان در داخل و خارج از آمریکا اعمال کرده است، استفاده می‌کند.

دولت آمریکا از حقوق بین الملل برای حمایت از حمله خود به عراق در سال ۲۰۰۳ استفاده کرد.

آمریکا ادعا می‌کرد که سلاح‌های کشتار جمعی در عراق وجود دارد، که البته هرگز پیدا نشد.

وکلای دولتی همچنین منطق حقوقی را ارائه کردند تا استدلال کنند که قانون اساسی، رفتار آمریکا را فراتر از مرز‌های این کشور محدود نمی‌کند و اعدام بدون قضاوت مسلمان در خارج از آمریکا و حبس نامحدود آن‌ها بدون روند عادلانه ضد مسلمان در گوانتانامو و بگرام و شکنجه آن‌ها را مشروعیت می‌بخشد.

اسلام ستیزی، به عنوان یک ایدئولوژی رایج در آمریکا، نقش مهمی را در این رفتار‌ها علیه مسلمانان ایفا کرده و به راحتی عملکرد انواع سیستم‌های سرکوبگر آمریکا علیه مسلمانان را تسهیل کرده است.

برای شمار زیادی از مسلمانان و مردم در جهان، پیام جنگ ۲۰ سال گذشته آمریکا روشن است: از نظر آمریکا حقوق مسلمانان قابل چشم پوشی است.

اعتراف پنتاگون به کشتن ۱۰ غیرنظامی در حمله پهپادی به «کابل»، پایتخت افغانستان در ۲۹ آگوست (۷ شهریور)، نشان داد که جنگ به اصطلاح ضد تروریسم آمریکا، تهدیدی جدی برای غیرنظامیان منطقه و نوعی تروریسم است.
به گزارش «شینهوا»، اعتراف پنتاگون به کشتار ۱۰ غیرنظامی افغانستانی شامل ۷ کودک، افشاگری در مورد تیراندازی نظامیان آمریکایی به سمت غیرنظامیان پس از انفجار اخیر در فرودگاه کابل و افشاگری اپراتور سابق پهپاد‌های آمریکایی در مورد جنایاتی که در زمان خدمت در ارتش آمریکا مرتکب شده بود، نشان داد که «واشنگتن» با وجود سر دادن شعار ضد تروریسم، تهدیدی هولناک برای امنیت منطقه است.
 
افشاگر جنایات ارتش آمریکا علیه غیرنظامیان افغانستانی در بخشی از اظهاراتش گفت فرمانده اش پس از آن که وی به اشتباه کودکی را کُشت، این اقدام را با این جمله توجیه کرد «این فقط یک سگ است.»
 
این دست کشتار بیگناهان از سر خونسردی را می‌توان در هر لحظه و هر جایی از کل روند مبارزه با تروریسم آمریکا در افغانستان مشاهده کرد و ادعای آمریکا در مورد مبارزه با تروریسم به کارزار ضد بشری تبدیل شد.
 
جنگ دو دهه‌ای افغانستان به خونریزی وحشتناک و تلفات غیرنظامیان منجر شد. آمار‌های ناقص موجود نشان می‌دهند که نیرو‌های آمریکایی از زمان آغاز جنگ در اکتبر ۲۰۰۱، باعث مرگ بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی شدند.
 
غم انگیزترین وجه این ماجرا، مرگ کودکان است.
 
بر اساس گزارش موسسه «the Action on Armed Violence» مستقر در لندن، در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ حدود هزار و ۶۰۰ کودک در حملات هوایی آمریکا به افغانستان کشته شدند.
 
برخی از نیرو‌های آمریکا در افغانستان، غیرنظامیان را به خاطر هیجان کشتار، به قتل رساندند.
 
در سال ۲۰۱۰، ۱۲ نظامی آمریکا، به تشکیل یک تیم کشتار مخفی متهم شدند که غیرنظامیان افغانستانی را به صورت تصادفی هدف قرار می‌دادند و انگشت آن‌ها را به عنوان غنیمت بریده و جمع آوری می‌کردند.
ماموریت تازه به پایان رسیده آمریکا در افغانستان که پس از صرف هزینه ۲ تریلیون دلاری و مرگ بیش از ۲ هزار نظامی آمریکایی رخ داد، یک شکست مفتضحانه بود؛ زیرا تعداد گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان در ۲۰ سال اشغالگری آمریکا از رقم یک به بیش از ۲۰ افزایش یافت.
 
جنگی که در افغانستان با نام مبارزه با تروریسم آغاز شده، این کشور را فقیرتر، ضعیف‌تر و آشفته‌تر کرده است.
 
بر اساس اطلاعات بانک توسعه آسیایی، تا سال ۲۰۲۰، ۴۷.۳ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر ملی زندگی می‌کردند.
 
این جنایت‌های آمریکا در حالی رخ می‌دهد که رسانه‌های غربی برای شستن دست‌های این کشور از جنایت‌های ضد بشری در افغانستان و عراق تلاش می‌کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.