دوشنبه, 27 دى 1400 :: Monday, 17 January 2022
 
کد خبر: 98629

اهداف راهبردی که با ارسال سوخت ایران به لبنان محقق شد، چه بود؟

اهداف راهبردی که با ارسال سوخت ایران به لبنان محقق شد، چه بود؟
 بسیاری از تحلیلگران ارسال سوخت از ایران به لبنان با همراهی جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان را محقق کننده اهداف راهبردی متعدد برای جبهه مقاومت در تقابل با راهبرد محاصره و تحریم آمریکا و رژیم صهیونیستی توصیف کرده اند.
پایگاه خبری ریشه

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان چندی پیش گفت: امروز روز دهم محرم است و دوست دارم، مقابل شما و مقابل همه اعلام کنم که اولین کشتی ما که از ایران حرکت خواهد کرد، حامل سوختی است که باید در این کشتی حمل شود، همه مقدمات و تدارکات انجام شده است. بارگیری با تناژ مورد نیاز انجام شده و تا ساعاتی دیگر به برکت «حسین سید الشهدا»، به سمت لبنان حرکت خواهد کرد.

اوایل ماه گذشته، سید حسن نصرالله در سخنرانی که داشت، درباره موضوع واردات سوخت از ایران سخن گفت، این درحالی است تحریم های آمریکا علیه لبنان، موسوم به قانون قیصر، لبنانی ها را درگیری ها و بحران های شدیدی مواجه کرد.

در حالی که حزب الله در دنیا به عنوان تشکلی صرفا نظامی شناسانده شده است اما این جنبش با هدف کمک به مردم و نجات آنها از بحران هایی که واشنگتن درگیر کرده است، وارد موضوع معیشت مردم لبنان شد.

هم اکنون چندین روز از سخنرانی سید حسن نصر الله سپری شده است و نفتکش های حامل سوخت در بندر «بانیاس» سوریه پهلو گرفته اند، محموله ی سوخت به واسطه کامیون ها و از راه های زمینی از سوریه به لبنان منتقل شدند. این احتمال وجود دارد که صف های ایستگاه های سوخت تغییر کند، در این صورت اوضاع نیز در اینجا تغییر خواهد کرد.

حزب الله توانست، تحریم و محاصره و احتکار را ناکام سازد و برای آسان و راحت کردن زندگی مردم در لبنان اقداماتی برای گشودن گذرگاه های جدید درپیش گرفت تا این تغییر و تحولات به سخن روز تبدیل شود.

حسین الحاج حسن عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان درباره این تحولات گفت: نکته اول این که دبیرکل حزب الله زمانی تصمیم به واردات سوخت از ایران کرد که دولت لبنان در تأمین ماده اساسی و حیاتی در زندگی مردم و شهروندان لبنان ناکام بود و با شکست مواجه شد.

وی ادامه داد: بالطبع، این تصمیم، تصمیمی راهبردی برای واردات سوختی بود که در خدمت به مردم و خارج کردن آنها از فشار و تنگنا بود. همچنین این تصمیم، تصمیمی جهت رویارویی و مقابله با محاصره و مجازات ها و تحریم های آمریکایی تحمیل شده بر لبنان بود که دارای ایادی و اهدافی سیاسی در داخل است.

این نماینده لبنانی تصریح کرد: یکی از بی تردید، این تصمیم بازتاب ها و پیامدهای سیاسی بر عرصه داخلی لبنان و منطقه خواهد داشت و ما آماده ادامه ی رویارویی و مقابله با محاصره آمریکا به عنوان بخشی از جنگی هستیم که این کشور علیه منطقه ما و علیه لبنان انجام می دهد و ما بخشی از مقابله با این جنگ هستیم.

هنگامی که سید حسن نصر الله در بخشی از سخنرانی اش اعلام کرد که هرگونه تجاوز و تعرض اسرائیلی و یا آمریکایی به نفتکش ها، تجاوز و تعرض به خاک لبنان محسوب می شود، برخی از مردم از تبعات و پیامدهای سیاسی این موضع گیری لب به سخن گشودند، در حالی حقایق امر نشان می دهد که بخش بزرگی از مسئولین امر و جامعه لبنان حمایت خود را از موضع گیری حزب الله اعلام کردند.

غسان جواد تحلیلگر سیاسی لبنانی نیز در این باره گفت: در این بین یکی از جریان های سیاسی، موضع مخالف خود با این اقدام را اعلام کرد، اما رؤسای شورای شهرهای همسو با این جریان در مناطق حضور حزب الله، از کادر حزب خواستار فرصتی شدند تا نام خود و شهرها و شهرک های خود را جزو طرف های استفاده کننده از این چارچوب ثبت کنند و این بیانگر دیدگاه و افکار عمومی مردم لبنان است که این اقدام را تا سرحد استقبال پذیرفته است.

وی ادامه داد: اما مابقی طرف های سیاسی که بد بینانه اعلام کردند، این اقدام را رد می کنند، شروع به فرستادن نامه های زیر زمینی با این مضمون کردند که حزب الله سوخت را وارد کن، ما با تو هستیم، اما از آمریکا می ترسیم و نمی توانیم، این امر را اعلام کنیم.

مریم دولابی فعال رسانه ای نیز در این باره گفت: بعد از این محاصره و بعد از این جبهه باز، فرج در راه است، حتما در راه است. بله ما صبر پیشه کرده ایم. ما همگی از این مردم و از این کشور هستیم.

وی ادامه داد: من نیز از این کشور هستم. اگرچه دارای تابعیت ایرانی باشم من از این کشور هستم و به شما می گویم، ای مردم لبنان به سید حسن نصر الله اعتماد داشته باشد که به شما پشت نمی کند. او فقط سخن راستین است.

لبنانی ها در انتظار روزهای پیش رو هستند تا وضعیت و شرایط جدید را ببینند، آیا کشتی های ایرانی، معجزه و راهکار هستند، نتیجه هرچه باشد، حزب الله توانست، محاصره و تحریم نفتی تحمیل شده بر لبنان را در هم بشکند و در حالی که برخی از تبعات سیاسی این اقدام سخن می گویند، اولین و تنها نگرانی حزب الله خواستن زندگی و امید برای این ملت است؛ ناظران چنین می گویند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.