شنبه, 24 مهر 1400 :: Saturday, 16 October 2021
 
کد خبر: 98357

ایستگاه بعدی پایان مداخلات نظامی آمریکا کجاست؟

ایستگاه بعدی پایان مداخلات نظامی آمریکا کجاست؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد، زمان حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه سر آمده است.
پایگاه خبری ریشه
خروج آمریکا  از افغانستان پس از ۲ دهه جنگ و اشغال، این پرسش مهم را به ذهن می‌آورد که ایستگاه بعدی پایان مداخلات نظامی آمریکا، کدام منطقه یا کشور است؟ البته نزدیک‌ترین و محتمل‌ترین گزینه، خاورمیانه است.
 
به گزارش پایگاه «کانورسیشن»، عبارت «بازی بزرگ» که در قرن نوزدهم برای رقابت «امپراتوری‌های انگلیس و روسیه» جهت نفوذ در افغانستان مورد استفاده قرار می‌گرفت، با شکست آن‌ها در «قبرستان امپراتوری‎ها» پایان یافت؛ اتفاقی که ۲ قرن بعد برای آمریکا نیز رخ داد.
 
تحولات افغانستان دارای ارتش ۳۰۰ هزار نفری آموزش دیده و مجهز شده توسط آمریکا پس از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، محدودیت‌های قدرت آمریکا در خاورمیانه را یادآور شد.
 
باید در نظر داشت که موقعیت آمریکا در خاورمیانه تضعیف شده و اطمینان از توانایی آن برای اجرای تعهداتش اگر نه کاملا نابود، دستکم متزلزل شده است.
 
این در حالی است که چین و روسیه در حال آزمودن عزم آمریکا در سطح جهان هستند و در سطح منطقه‌ای نیز، ایران و ترکیه در حال پر کردن خلا‌ءهای ناشی از شکست آمریکا هستند.
ضربه وارد شده به وضعیت آمریکا در منطقه برای متحدان عربش در خاورمیانه نگران کننده است؛ مرحله بعدی بدون شک، خروج آمریکا از خاورمیانه و عبور از همه تعهداتش است.
 
اما یک درس باید در رابطه میان آمریکا و متحدانش مهم باشد؛ جنگیدن در جنگ‌های «دولت شکست خورده» پیشنهادی از پیش باخته است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.