شنبه, 13 آذر 1400 :: Saturday, 4 December 2021
 
کد خبر: 98355

حذف انحصار واردات خودرو در مصوبه جدید مجلس

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: برای واردات خودرو فقط نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی مجاز نیستند و هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند واردات را انجام دهد و عملاً سعی کرده‌ایم که انحصار را حذف کنیم تا بازار خودرو متعادل و قیمت‌ها واقعی‌تر شود.
پایگاه خبری ریشه
علی جدی ، در خصوص طرح عرضه خودرو در بورس کالا و واردات خودرو، گفت: در حال حاضر طرح عرضه خودرو در بورس کالا در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نهایی نشده و در حال بررسی است.
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: امروز بحث واردات خودرو مصوب شده است به علت اینکه تولید داخلی ازنظر کیفیت، کمیت خودرو پاسخگوی تقاضا نیست به همین دلیل حاشیه بازار در کشور ایجادشده است به‌صورتی که ماشین‌های خارجی با ۸ برابر قیمت واقعی در حوزه بین‌المللی عرضه می‌شود همچنین خودرو‌های داخلی نیز به همین صورت عرضه می‌شوند.

وی افزود: لذا ناوگان عمومی، ناوگان حمل‌ونقل سواری و سنگین فرسوده شده و مسئله در کشور ایجاد کرده است.

جدی اظهار کرد: لذا در این طرح واردات خودرو را مشروط به ارز‌های بدون منشأ کردیم یعنی ارزی که به  بانک مرکزی تعهدی ندارد یا ارزها را از محل صادرات قطعات خودرو، خودرو و انواع نیرومحرکه  آزاد کردیم.

وی در ادامه اذعان کرد: چند تبصره نیز قرار داده‌ایم  یکی از این تبصره‌ها در این خصوص است که هر ۶ ماه یکبار میزان خودروی موردنیاز داخل از محل واردات را شورای رقابت اعلام کند یعنی سقف را اعلام می‌کنند و به همان میزان واردات انجام‌ می‌شود و به این صورت نیست که هرچقدر که‌ می‌خواهند واردات انجام دهند و به تولید داخل ضربه وارد کنند.
 
جدی افزود: مورد بعدی اینکه برای واردات خودرو فقط نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی مجاز نیستند و هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند واردات را انجام دهد و عملاً سعی کرده‌ایم که انحصار را حذف کنیم تا بازار خودرو متعادل و قیمت‌ها واقعی‌تر شود.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.