جمعه, 12 آذر 1400 :: Friday, 3 December 2021
 
کد خبر: 98301

تلاش برای افزایش سهمیه زوار ایرانی اربعین ادامه دارد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: سهمیه ایران در اربعین ۳۰ هزار نفر بود که دیروز توافق شد روی ۶۰ هزار نفر مقامات بهداشتی و مسئولان مرتبط با اربعین تجدید نظر کنند.
پایگاه خبری ریشه

 سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری صبح امروز دوشنبه ۲۲ شهریور با اصحاب رسانه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره میزان افزایش سهمیه ایران در مراسم اربعین که در نشست خبری مشترک آقای رئیسی با نخست وزیر عراق در مورد آن تصمیم گیری شد، اظهار کرد: سفر الکاظمی به تهران در راستای روابط نزدیک تهران و بغداد انجام شد، الکاظمی به عنوان اولین مقام خارجی بلند پایه بعد از مراسم تحلیف به ایران سفر کرد و گفت‌و‌گوهای خوبی انجام شد؛ در این نشست تمرکز بر مسائل اقتصادی و تجاری و پروژه‌های در دست اجرا بود مثل پروژه راه‌آهن بصره - شلمچه و نفت و گاز بود.

وی افزود: دو طرف تلاش دارند عدد سهمیه ایران در مراسم اربعین را با رعایت سلامت زوار بالا ببرند. توافق اولیه در بغداد ۳۰ هزار نفر از زوار ایرانی بود که از مسیر هوایی وارد عراق شوند. پیش از سفر الکاظمی روی عدد ۳۰ هزار توافق شد و در سفر روز گذشته مجدد توافق شد روی ۶۰ هزار نفر، قرار شد مقامات بهداشتی و مرتبط با اربعین تجدید نظر کنند و براساس هر میزانی که تصویب شود حداکثر امکان را محقق کنند، ولی فعلا ترددها هوایی است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ما لغو روادید را برای اتباع عراقی تصویب کردیم و این منوط به عمل متقابل از سوی دوستان عراق بود که الکاظمی برای ترددهای هوایی این توافق انجام داد و ترتیبات اجرایی طی روزهای آتی صورت خواهد گرفت.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان درباره سفر وزیر خارجه کشورمان به هند که گفته می‌شود به دلیل برنامه ریزی برای اجلاس شانگ‌های به تعویق افتاده، اظهار کرد: بله سفری در دستور کار بود که به دلیل چندین موضوع مرتبط به هم از جمله شانگ‌های و مقدمات مربوط به برنامه‌ها و جلسات آقای امیرعبداللهیان به تعویق افتاد، چراکه سفر ما به تاجیکستان در سطح رئیس جمهور انجام خواهد شد، اما سفر وزیر خارجه کشورمان با رعایت نظر دوستانمان در دهلی نو انجام می‌شود و زمان آن در زمان مناسب اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی به عنوان موجودیت نامشروعی که به قرارگاه ترور و تروریسم دولتی تبدیل شده شرایط خطیری را برای منطقه و جهان رقم زده است، گفت: این رژیمی که به حقوق بین‌الملل پایبندی ندارد بر روی صد‌ها کلاهک هسته‌ای نشسته و برنامه فعال نظامی هسته‌ای دارد و به صورت ممتد پیوستن آن را به پیمان منع سلاح هسته‌ای رد کرده است؛ همچنین مقررات پادمان را نپذیرفته و به عنوان رژیم یاغی در نظام بین الملل شناخته می‌شود و آبرویی ندارد.

خطیب زاده افزود: متاسفانه استاندارد دوگانه و بسیار شرم آور برای غرب وجود دارد که نه تنها فشاری برای پیوستن و خلع سلاح این رژیم انجام نمی‌دهند، بلکه همه امکانات خود را در اختیار این دردانه قرار می‌دهند. ایران و کشور‌های متحد و اسلامی و دوست پیگیر خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستند و این طرح بار‌ها پیشنهاد شده که آخرین بار توسط آمریکا به خاطر این رژیم بایکوت شد. این رژیم هیچ جایگاهی ندارد که در خصوص کشور‌های عضو NPT صحبت کند.

وی درباره حضور آقای رئیسی در اجلاس شانگهای اظهار کرد: این اولین سفر خارجی آقای رئیسی است که دو جنبه دارد؛ یک جنبه اجلاس شانگهای و دیگری جنبه ظرفیت دوجانبه است. درخواست ایران برای عضویت در شانگهای بررسی می‌شود و امیدواریم این بررسی به همان نتیجه‌ای که انتظار داریم ختم شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تیم شرکت کننده در مذاکرات وین و سفر آقای اسلامی به وین، گفت: تاریخ سفر آقای اسلامی به وین را نمی‎‌دانم، اما در سطوحی که خود سازمان مصلحت دانسته در مذاکرات شرکت کرده است، به طور مستقیم اینکه در چه سطحی حضور داشته باشند به تریبات آتی برمی‌گردد.

وی افزود: در وزارت خارجه گردش مدیران و نخبگی شناخته شده است؛ وزارت خارجه یک نهاد حاکمیتی است و سیاسی و جناحی نیست، لذا دیپلمات‌های ایران در اصول چارچوب حاکمیتی حرکت می‌کنند و هر زمان لازم باشد این گردش مدیران در وزارت خارجه هم انجام می‌شود که در روز‌های آتی برخی از آن‌ها اعلام شود.

در واردات واکسن کرونا هیچ خط قرمزی نداشته و نداریم

خطیب زاده درخصوص اینکه برجام تا چه میزان در واردات واکسن کرونا تاثیر دارد، تصریح کرد: در خصوص واردات واکسن کرونا هیچ خط قرمزی نداشته و نداریم، وزارت بهداشت مرجع تایید آن بود و وزارت خارجه تمامی امکان خود را در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است. در یکی دو ماه‌های اخیر تمام درخواست‌ها برای واردات واکسن در حال انجام است. از مسیر کوواکس و همکاری‌های خود با کشور‌هایی مانند چین واردات واکسن ادامه پیدا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: در خصوص واکسن‌ها محدودیت‌هایی نداریم اگر مسائل فنی انجام گیرد، واردات انجام می‌شود در مسیر تامین نیاز مردم مسیر برجامی و غیر برجامی نمی‌شناسیم. دولتی در جهان وجود دارد که می‌خواهد خود را پلیس دنیا معرفی کند و بدون دانستن قوانین خود قاضی می‌شود، قانون می‌نویسد و زندانبان می‌شود. ما نه مسیر برجامی می‌شناسیم و نه مسائل و غیر برجامی. کار ساده نیست، اما به رغم تمام تحریم‌ها و فشار‌ها وظیفه اصلی حاکمیت است که نیاز مردم را برآورده کند؛ اما قول می‌دهم که همانطور که در هفته گذشته ۲۰ میلیون دز واکسن وارد شد، باز هم واردات ادامه خواهد داشت همچنین تولید داشته باشیم تا انشالله روز‌های بهتری داشته باشیم.

خطیب زاده درباره تحولات افغانستان، اظهار کرد: ایران شاید جزء معدود کنشگرانی باشد که با تمامی گروه‌ها در افغانستان ارتباط دارد، ما بر اساس اصول خود سعی کردیم گفت‌وگو‌های خود را داشته باشیم و نه تنها طالبان بلکه همه گروه‌ها را داشته باشیم و اکنون هم همین است؛ تاکید کردیم که جنگ و خشونت راه حل نیست و تنها دولت فراگیر می‌تواند صلح پایدار و ثبات امنیت را به این کشور بیاورد برخواست و ما بر اراده مردم بر آینده افغانستان تاکید کردیم. اخیرا ستاد عالی افغانستان ذیل نماینده ویژه افغانستان در وزارت خارجه شکل گرفته است و سفارت و کنسولگری ما باز است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مطالبات ایران در عراق، گفت: رقم دقیق را باید از بانک مرکزی بپرسید؛ این یکی از موضوعاتی است که لاینقطع موضوع گفت‌و‌گوی ما با عراق بوده، بخشی از آن باقی مانده است، در سفر نخست وزیر عراق به ایران بخش‌های فنی و تکنیکی با هم دیگر جلساتی داشته اند، در بستر دو جانبه پیشرفت‌هایی داشتیم، اما کافی نبود ما همچنان این موضوع را پیگیری خواهیم کرد، انشالله پیشرفت‌های بهتر بعد از این سفر خواهیم دید.

وی درباره توافق ایران و آژانس، گفت: مصوبه مجلس کاملا روشن و لازم الاجراست. دولت از روزی که مجلس مصوبه خود را لازم الاجرا کرد تمامی دسترسی‌های پادمانی متوقف کرد و دوربین‌ها هیچ وقت به صورت آنلاین و برخط نبود، اما اینکه آژانس به این فیلم‌ها دسترسی داشته باشد این‌ها ذیل همه دوربین‌ها فیلم‌ها نگه داری می‌شود. ایران با حسن نیت این فیلم برداری را ادامه می‌دهد، اما دسترسی وجود ندارد، کلیه فعالیت‌های ایران صلح آمیز است. ما عضو NPT هستیم و مقررات را رعایت می‌کنیم.

خطیب زاده ادامه داد: مصوبه مجلس کاملا روشن و لازم الاجراست. دولت از روزی که مصوبه مجلس لازم الاجرا شد، تمامی دسترسی‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود؛ اگر روزی به توافق مرضی الطرفین در حوزه برجام رسیدیم اجرای کامل برجام از سوی ایران از سر گرفته می‌شود. ایران با حسن نیت اجازه می‌دهد فیلمبرداری‌ها انجام شود، ولی دسترسی به آژانس به فیلم‌های دوربین‌ها داده نمی‌شود.

روابط ایران و آژانس فنی و به دور از ملاحظات سیاسی است

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست بعدی مذاکرات وین، گفت: ایران میز مذاکره و برجام را ترک نکرده است؛ این آمریکا بود که برجام را نقض کرد. روابط ایران و آژانس روابط فنی و به دور از ملاحظات سیاسی است. حسن نیت نشان دادن یک اتوبان دو طرفه است؛ آنچه بین ایران و آژانس رخ داده اگر توسط جهات دیگر تخریب شود پاسخ ایران را در پی خواهد داشت.

خطیب زاده ادامه داد: در ایران دولتی رفته و دولتی دیگر آمده است و دولت ضمن اینکه اعلام کرده که گفت‌وگو‌های وین را از سر می‌گیرد، اما انتظار داریم که طرف‌های دیگر هم با رویکرد‌های واقع بینانه به وین بیایند. ایران منفعت کمتر را برای ایران نمی‌پذیرد، تحریم‌ها باید متوقف شود. آمریکا طرفی است که قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض و برجام را ترک کرده و برای اثر کردن تحریم‌ها فشار‌ها در روز‌های کرونا بیشتر کرده است، باید نشان دهد که در عمل وگفتار تجدید نظر کرده و آنچه امروز می‌بینیم تفاوتی با دولت قبل ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات افغانستان و محاصره پنجشیر، اظهار کرد: آنچه به عنوان سرپرستی امور است دولت فراگیر مورد نظر ایران و جامعه جهانی نیست. طالبان گفته است این تدبیر امور برای سرپرستی وزارتخانه‌هاست. باید آرامش مردم، جان و مال مردم در پنجشیر محترم شمرده و از برادر کشی، قطع آب و برق و مواردی از این دست باید اجتناب شود. پنجشیر و افغانستان جز گفت‌وگو مسیر دیگری ندارد. همه طرف‌ها را به گفت‌وگو دعوت کردیم و مشخصا هم گفتیم که امکانات خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

وی گفت: اساسا توسعه اقتصادی در این منطقه مقدمه ثبات و صلح است، ایران به عنوان لنگر گاه ثبات و صلح همواره سعی کرده این محور را گسترش دهد و قطعا در این مسیر رشد همه کشور‌های منطقه حاصل می‌شود رویکرد دیپلماسی اقتصادی مبتنی بر چند جانبه گرایی است و این محور توسعه است و ایران سعی کرده موتور این محور توسعه باشد و برای این هم تلاش می‌کند، اما به این معنا نیست که از روابط خود را با دنیا غافل می‌شویم، اما ما ذیل اینکه همکاری و هماسیگی خود را داریم از روند‌های جهانی غافل نمی‌شویم؛ در عین حال ایارن به عنوان کشوری متمدن و تاریخی در جایگاهی هستند که باید روابط خوبی را با تمام جهان داشته باشد و روابط متوازن خو را با دنیا داریم و اروپا به شمول همه کشور‌های اروپایی شرکای ما بودند و هستند و روابط خود را با همین پهنه قاره سبز ادامه می‌دهیم و قطعا روابط خود را با چند کشور خاص محدود نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره زمان سفر بازرسان آژانس، اظهار کرد: سفر‌های دوجانبه بین آژانس و سازمان انرژی اتمی به صورت منظم انجام می‌شود. هم بازرسان و هم نمایندگان سازمان انرژی اتمی و در تهران توافق شد این در سطوح عالی تقویت شود؛ در اولین فرصت این سفر‌ها انجام خواهد شد. درباره زمان سرویس دوربین‌ها توافقات انجام می‌شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: مراودات ایران و آژانس معمول و فنی است و مادامی که جنبه غیرسیاسی و غیر تبعیض آمیز آژانس با ایران حفظ شود ایران روابط خود را با آژانس حفظ کرده است؛  سفر گروسی در چارچوب حل برخی مسائل فیمابین است.

وی درباره مانور نظامی مشترک در دریای خزر توسط ترکیه و جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر این موضوع را کاملا روشن کرده است و توافقات پنج کشور ساحلی درباره عدم قانونی بودن حضور نظامی کشور‌های غیر از این پنج کشور است و این موضوع را در دستورکار وزارت خارجه داریم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره بیانیه کمیته چهارجانبه اتحادیه عرب، گفت: اقدامات کشور‌های خاص که شناخته شده هستند در تدوین این بیانیه‌های نخ نما و خسته کننده و ملال آور انجام می‌شود با روح تحولات در منطقه به صورت چندجانبه و دوجانبه و تحولات بین کشور‌های منطقه مغایرت دارد و مانع جدی را برای همگرایی بیشتر منطقه‌ای ایجاد می‌کند.

وی افزود: نفس این بیانیه‌ها نشان می‌دهد آن‌هایی که این بیانیه‌ها را کپی پیست می‌کنند چقدر از تحولات منطقه و درک بدیهیات تحولات در منطقه به دور هستند، ایران به عنوان کشور مقتدر در منطقه درباره امنیت ملی و تمامیت ارضی خود هیچ مصالحه‌ای نمی‌کند. مسیر گفت‌وگو‌های منطقه‌ای برای امنیت درون زا مسیری است که این کشور‌ها باید به آن پایبند باشند.

خطیب‌زاده درباره کابینه معرفی شده توسط طالبان گفت: آن‌چه به عنوان سرپرستی امور است دولت فراگیر مورد نظر ایران و جامعه جهانی نیست. طالبان گفته است این تدبیر امور برای سرپرستی وزارتخانه‌هاست.

وی گفت: مواضع ایران به صورت دقیق درباره افغانستان عنوان شده است. وزارت خارجه در تمامی تحولات افغانستان تا به امروز حاضر بوده و همه را بیان کرده است. جامعه ایران جامعه پر از گفتگو است و لازمه یک جامعه پویا همین گفت‌وگو است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.