يكشنبه, 4 مهر 1400 :: Sunday, 26 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 98227

استقبال فعالان سیاسی و حقوقی از دستور رئیس قوه قضاییه برای ساماندهی ضابطان ؛ تمجید از عملگرایی رئیس عدلیه و اقدامات اعتمادساز و امیدآفرین او

استقبال فعالان سیاسی و حقوقی از دستور رئیس قوه قضاییه برای ساماندهی ضابطان ؛ تمجید از عملگرایی رئیس عدلیه و اقدامات اعتمادساز و امیدآفرین او
رئیس قوه قضاییه مجدداً به دادستان کل کشور مأموریت داد تا در اسرع وقت، پیش‌نویس دستورالعملی را برای ساماندهی نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات تهیه نماید و گفت: در این دستورالعمل باید بر «حفظ استقلال قاضی»، «تعیین حدود قانونی ماموریت ضابط» و «رعایت قانون و حفظ حقوق شهروندی متهمان» تأکید شود.
پایگاه خبری ریشه

در جریان نشست روز دوشنبه ۱۵ شهریور شورای عالی قوه قضاییه، دادستان کل کشور در زمینه دستور رئیس قوه قضاییه پیرامون «تدوین دستورالعمل و چهارچوب همکاری و ارائه خدمات قضایی به نیرو‌های امنیتی انتظامی به ویژه در حوزه‌های امنیتی برای کشف توطئه ها، جلوگیری از نفوذ دشمن و شناسایی باند‌های سازمان یافته و به طور کلی تنظیم روابط کاری فی‌مابین قضات و ضابطین» که در تاریخ ۲۱ تیر ۱۴۰۰ صادر شده بود، گزارشی ارائه کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری در این زمینه گفت: پیرو اجرای دستور رئیس قوه قضاییه، نخستین جلسه مشترک دادستانی کل کشور با مسئولان و مدیران عالی رتبه امنیتی و انتظامی کشور برگزار و مقرر شد که این جلسه در فواصل منظمی تکرار شود.

دادستان کل کشور با بیان اینکه خدمات ضابطین بر کسی پوشیده نیست، گفت: قوه قضاییه بدون همکاری ضابطین در انجام وظایف خود دچار مشکل می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری، سرویس‌دهی و ارائه آموزش‌های لازم به ضابطین را امری ضروری عنوان کرد و گفت: ما در قوه قضاییه باید نهایت تلاش خود را در زمینه آموزش کامل به ضابطین اعم از ضابطین خاص و ضابطین عام انجام دهیم.

دادستان کل کشور در ادامه بر ضرورت برگزاری جلسات هماهنگی میان معاونت آموزشی قوه قضاییه با دستگاه‌های ضابط تاکید کرد و گفت: اگر افسری گزارش بدهد درحالیکه کارت ضابطیت نداشته باشد گزارش او برای قاضی سندیت نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به نقش دستگاه‌های امنیتی در مقوله پیشگیری از وقوع جرم نیز اشاره کرد و گفت: ضابطین قضایی به مجرد مشاهده علامت یا نشانه‌ای از فساد یا جاسوسی در یک دستگاه، می‌توانند با اقدام به موقع خود از وقوع جرم پیشگیری کنند.

در ادامه جلسه، دادستان کل کشور نکات و پیشنهاداتی را در مورد رابطه قضات و ضابطین مطرح کرد.

مأموریت رئیس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای تهیه پیش‌نویس دستورالعمل ساماندهی‌ ارتباط و همکاری ضابطان با قضات‌ در اسرع وقت

رئیس قوه قضاییه در واکنش به گزارش دادستان کل کشور، مجدداً به او مأموریت داد تا در اسرع وقت، پیش‌نویس دستورالعملی را برای ساماندهی نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات تهیه نماید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه سالیان سال است که مسائل و مشکلات معتنابه دستگاه قضا و ضابطان مطرح می‌شود و ما نیازمندیم که برای ضابطه‌مند شدن کار، دستورالعملی رسمی را در این زمینه ابلاغ کنیم، گفت: توصیه شفاهی در زمینه ساماندهی نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات کافی نیست؛ سالهاست توصیه صورت گرفته و حتما در این زمینه نیازمند ابلاغ دستورالعمل هستیم.

رئیس قوه قضاییه متذکر شد که در این دستورالعمل باید بر «حفظ استقلال قاضی»، «تعیین حدود قانونی ماموریت ضابط» و «رعایت قانون و حفظ حقوق شهروندی متهمان» تأکید شود.

اما دستور حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای پیرامون تدوین پیش‌نویس دستورالعمل ساماندهی‌ ارتباط و همکاری ضابطان با قضات‌ در اسرع وقت با استقبال فعالان سیاسی ، حقوقی و رسانه‌ای مواجه شد.

تمجید فعال سیاسی اصلاح‌طلب از دستور رئیس قوه قضاییه درباره چگونگی ارتباط ضابطین با دستگاه قضا 

بهزاد نبوی رئیس جبهه اصلاحات با اشاره به تحولات این روز‌های دستگاه قضا و دستور وی مبنی بر تهیه سریع پیش‌نویس دستورالعمل ساماندهی‌ ارتباط و همکاری ضابطان با قضات‌، اظهار داشت: دستور رئیس قوه قضاییه در مورد مشخص کردن چگونگی ارتباط ضابطین با دستگاه قضا خیلی خوب است.  ان‌شاءالله این اقدام به استقلال قوه از ضابطین ختم شود، زیرا در این صورت اقدامی بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به دیدار وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» با رئیس قوه قضاییه و تأکید رئیس دستگاه قضا بر لزوم فساد زدایی از داخل دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: مبارزه با فساد در دستگاه‌های دولتی کار بسیار خوبی است؛ البته تمامی گره‌های مشکلات اقتصادی کشور تنها با مبارزه با فساد باز نمی‌شود و حل مشکلات اقتصادی عمدتاً در گرو رفع تحریم‌های بی‌سابقه و ظالمانه دشمن است.

رئیس جبهه اصلاحات با بیان اینکه رفع تحریم‌ها، تنها با تجدیدنظر در سیاست خارجی امکان‌پذیر است که باید گفت متأسفانه این مهم در اختیار قوه قضاییه نیست.

افزایش اعتماد عمومی با تدوین دستورالعمل ساماندهی ضابطان قوه قضاییه 

محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به روند اصلاحی قوه قضاییه که در دوره «تحول و تعالی» شدت گرفته و تازه‌ترین مورد آن مربوط به دستورالعمل ساماندهی ضابطان قوه قضاییه است، گفت: تعیین حدود قانونی مأموریت ضابط و رعایت قانون و حفظ حقوق شهروندی متهمان از مسائل مورد تأکید رئیس قوه قضاییه است که افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی را به همراه دارد و در مجموع شفاف کردن فضای قوه قضاییه در جامعه، موب امیدآفرینی می‌شود.

عمل‌گرایی رئیس دستگاه قضا در امر ساماندهی‌ نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات‌

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری با ابراز شادمانی از مأموریت رئیس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای تهیه پیش‌نویس دستورالعمل جهت ساماندهی‌ نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات‌، تصریح کرد: رئیس عدلیه در این زمینه به حرف بسنده نکرده؛ بلکه دادستان کل کشور را مأمور برای تدوین این دستورالعمل کرده‌است.

دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر تدوین دستورالعمل ارتباط ضابطان با قضات، اهمیت درخور توجه دارد 

عمادالدین باقی با اشاره به اظهارات رییس عدلیه در مورد ضابطه‌مند شدن رابطه قاضی و ضابط، تصریح کرد: گاهی برخی وعده‌ها اهمیت درخور توجه دارند به ویژه که دست روی یکی از دلایل عدم تحقق همان قوانین قبلی می‌گذارند؛ دستورالعمل اخیر آقای محسنی‌اژه‌ای درباره تهیه پیش‌نویس دستورالعمل ساماندهی نحوه ارتباط و همکاری ضابطان با قضات، از جمله آنهاست. رسانه‌ها، فعالان سیاسی، مدنی و شبکه‌های اجتماعی و حتی شهروندان عادی با این موضوع دست به گریبانند؛ آقای محسنی اژه‌ای در هر دو زمینه امنیتی و قضایی صاحب تجربه و سابقه است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.