شنبه, 3 مهر 1400 :: Saturday, 25 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 98161

سایه نابرابری نژادی بر تحولات اجتماعی آمریکا

یک نظرسنجی نشان می‎دهد هنوز هم اختلاف نظر شدیدی میان آمریکایی‌ها در مورد پیشرفت این کشور در زمینه رسیدگی به نابرابری نژادی وجود دارد.
پایگاه خبری ریشه

 همچنان که نظریه نژادپرستی و موضوعات دیگر نژادی، تیتر خبر‌ها در سراسر آمریکاست، گزارش جدیدی از مرکز تحقیقات «پیو» نشان می‌دهد که بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز نسبت به پیشرفت کشورشان در رسیدگی به نابرابری نژادی اختلاف نظر دارند.

به گزارش «گاردین»، مرکز تحقیقات «پیو» در جدیدترین گزارش خود با بررسی ۱۰ هزار و ۲۲۱ بزرگسال آمریکایی تلاش کرد تا بفهمد دیدگاه عموم مردم آمریکا در موضوع پیشرفت این کشور در راستای تامین حقوق برابر برای همه آمریکایی‎ها، صرف نظر از پیشینه قومی یا نژادی آن‌ها، چگونه است.

در میان بزرگسالان آمریکایی، ۵۳ درصد معتقدند توجه بیشتر به تاریخ برده داری و نژادپرستی برای جامعه مفید است؛ این در حالی است که ۲۶ درصد معتقدند که این موضوع مضر است و ۲۱ درصد دیگر می‌گویند که نه خوب است و نه بد.

در این نظرسنجی ۷۵ درصد از بزرگسالان سیاه پوست گفتند توجه بیشتر مردم به نژادپرستی آمریکا امری خوب است.

بیشتر بزرگسالان آسیایی تبار و لاتین تبار نیز این موضوع را مثبت می‌دانند، به طوری که ۶۴ درصد از آمریکایی‌های آسیایی تبار و ۵۹ درصد از لاتین تبار‌ها با آن موافق هستند.

با این حال، تنها ۴۶ درصد از بزرگسالان سفید پوست معتقدند که نیاز به توجه بیشتر به تاریخ برده داری و نژادپرستی این کشور وجود دارد.

شکاف حزبی حتی بیشتر است، زیرا تنها ۲۵ درصد جمهوریخواهان و طرفداران جمهوریخواه موافق هستند که توجه بیشتر به این موضوع مفید است.

در همین حال، ۷۸ درصد از دموکرات‌ها و موافقان دموکرات‎ها می‌گویند افزایش توجه به موضوع نژادپرستی مفید است.

این نظرسنجی همچنین تفاوت‌های زیادی را در مورد نحوه تضمین حقوق برابر برای همه آمریکایی‌ها پیدا کرد.

نیمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند که کار‌های زیادی باید برای رسیدگی به معضل نژادپرستی انجام شود؛ در حالی که ۳۴ درصد و ۱۵ درصد معتقدند که فقط کمی یا اصلا هیچ کاری نباید انجام شود.

در میان ۵۰ درصدی که می‌گویند برای تامین حقوق برابر در سراسر کشور باید کار‌های بیشتری انجام شود، هنوز اختلافات عمیقی در مورد نحوه انجام این کار وجود دارد.

۲۴ درصد معتقدند که این امر می‌تواند با ایجاد تغییرات در نهاد‌ها و سیستم‌های موجود به دست بیاید و ۲۵ درصد معتقدند که باید در بیشتر قوانین و موسسات اصلی بازنگری کامل صورت بگیرد.

در زمینه احزاب، دموکرات‌ها و جمهوریخواهان بر سر میزان پیشرفت نژادی که به دست آمده اختلاف نظر دارند و به احتمال زیاد جمهوریخواهان معتقدند که آمریکا گام‌های مهمی در جهت برابری نژادی برداشته است.

به گفته «پیو»، از سال ۲۰۱۶ تاکنون تغییر چندانی در مورد اعتقاد‌ات درباره اینکه آیا سفیدپوستان از مزایای خاصی برخوردار هستند که سیاه پوستان ندارند، حاصل نشده است.

با این وجود، افزایشی در درصد دموکرات‌هایی وجود دارد که استدلال می‌کنند سفیدپوستان از نژاد خود به طور قابل توجهی سود می‌برند و این میزان از ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۵۳ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

با این حال، تنها ۶ درصد از جمهوریخواهان به اینکه سفیدپوستان امتیازات بیشتری در مقایسه با دیگر نژاد‌ها دریافت می‌کنند، اعتقاد دارند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در بیانیه‌ای در سالروز قتل جورج فلوید، سیاه پوستی که به دست پلیس مینیاپولیس کشته شد، از مردم این کشورخواست تا به تاریخ نژادپرستی این کشور اذعان کنند.

این بیانیه می‎گوید «نژادپرستی هنوز در آمریکا وجود دارد، زیرا نژادپرستی از لحاظ ساختاری در جامعه آمریکا ریشه دوانده است.»

بر اساس این بیانیه، «آمریکایی‌ها نمی‌توانند ادامه سرکوب هموطنان ما را بپذیرند.»

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.