جمعه, 23 مهر 1400 :: Friday, 15 October 2021
 
کد خبر: 98101

تشدید اختلافات؛ تأکید ریاض بر خروج ابوظبی از تأسیسات گازی یمن

پس از بالاگرفتن تنش میان نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن (متحد ریاض) و نیروهای امارات عربی متحده در استان «شبوه» یمن، منابع آگاه خبر دادند که امارات برای خروج از یک تأسیسات گازی این استان زمان خواسته است.
پایگاه خبری ریشه

، منابع یمنی گزارش دادند که پس از تلاش امارات برای سیطره بر منابع نفتی و گازی «شبوه» در جنوب یمن و تبدیل آن به پایگاه‌های نظامی، عناصر وابسته به این کشور از یک سو و نیروهای حزب اخوانی «الاصلاح» از سوی دیگر (وابسته به دولت مستعفی یمن تحت حمایت ریاض) وارد تنش شده‌اند.

پایگاه خبری «البوابه الاخباریه الیمنیه» در این خصوص گزارش داد که این تنش پس از اظهارات «محمد صالح بن عدیو» استاندار شبوه (متحد ریاض) شعله‌ور شد که از امارات خواست نیروهای خود را از تأسیسات گازی «بلحاف» خارج کند.

رسانه‌های یمنی خبر دادند که پس از این اظهارات، به مناطق پیرامون تأسیسات بلحاف نیروی نظامی اعزام شد و در جاده‌های ارتباطی با این منطقه ایست‌های بازرسی احداث گردید تا زمینه برای حمله به نیروهای امارات در بلحاف فراهم شود.

منابع یمنی، امروز (سه‌شنبه)، به روزنامه «العربی الجدید» گزارش دادند که پس از بالاگرفتن سطح تنش میان دو طرف، نیروهای اماراتی، روز دوشنبه، با اعضای کمیته میانجیگر و هیأتی سعودی دیدار کردند و طرف اماراتی در این دیدار اعلام کرد که دو تا سه ماه برای خروج از تأسیسات گازی بلحاف زمان نیاز دارد.

منابع بلندپایه در استان شبوه در ارتباط با جزئیات این دیدار خبر دادند که اماراتی‌ها و سعودی‌ها گزینه‌های دیگری را نیز مطرح کردند از جمله عدم حمایت، آموزش و گردآوری نیروهای «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب)، عدم استفاده از تأسیسات بلحاف و بندرهای استان شبوه برای انجام اقدامات خصمانه علیه دولت مستعفی یمن، اخراج نیروهای موسوم به «النخبه الشبوانیه» از اردوگاه‌های مستقر در این استان، اجازه صادرات گاز مایع از راه بندر بلحاف پس از راه‌اندازی این تأسیسات و سپردن مأموریت حفاظت از تأسیسات به نیروهای دولت مستعفی.

با این حال، منابع مذکور خبر دادند که استاندار شبوه تمام این گزینه‌ها را رد کرد و خواهان خروج هرچه سریعتر نیروهای اماراتی از بلحاف شد که ابوظبی نیز برای خروج درخواست زمان کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.