دوشنبه, 26 مهر 1400 :: Monday, 18 October 2021
 
کد خبر: 98081

حادثه ۱۱ سپتامبر و تاثیر آن بر سیاست داخلی و خارجی آمریکا

تاثیر‌های سوء واکنش نادرست آمریکا به حادثه ۱۱ سپتامبر قابل کتمان نیست.
پایگاه خبری ریشه

 اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» در گزارشی به تاثیر‌های واکنش اشتباه آمریکا به حادثه ۱۱ سپتامبر بر ابعاد مختلف در این کشور پرداخت و آن را عامل مخربی برای آمریکا در سطوح داخلی و خارجی توصیف کرد.

گزارش «بروکینگز» با اشاره به این موضوع که دوره ۱۱ سپتامبر از افغانستان آغاز شد و با شکست تحقیرآمیز در آنجا به پایان رسید، نوشت، آمریکا در مقایسه با ۲ دهه گذشته ضعیف تر، متفرق‌تر و غیرقابل اعتمادتر شده است.

اگرچه واکنش آمریکا به حادثه ۱۱ سپتامبر تنها مسئول این تحولات نیست، اما مطمئنا به این موارد کمک زیادی کرده است.

از دیدگاه این گزارش، محاسبات نادرست ۴ رئیس جمهور پی در پی آمریکا سبب شد تمرکز بر افغانستان از دست برود، حمله به عراق رخ دهد، خطوط قرمز آمریکا در سوریه نقض شود، توافق با طالبان امضا شود و آمریکا در بدترین حالت، افغانستان را ترک کند.

 

از دید این گزارش، واکنش اشتباه به حادثه ۱۱ سپتامبر، آمریکا را از بهبود موقعیت روسیه و رشد چین منحرف کرد که پیامد‌هایی از کریمه تا تایوان و حتی شهر‌های کوچک آمریکا در پی داشت.

 

ضمن اینکه شکاف عمیقی میان آمریکا و اروپا ایجاد کرده و سبب شد به اهداف آمریکا با دیده تردید نگریسته شود؛ خروج آمریکا از افغانستان، متحدان نزدیک «واشنگتن» را خشمگین و ناراحت کرد.

 

گزارش «بروکینگز» در ادامه به تشدید روند تفرقه داخلی در آمریکا پس از حادثه ۱۱ سپتامبر اشاره کرده و نوشت، اقدام‌های متعاقب آمریکا، بی اعتمادی آمریکایی‌ها به دولت را افزایش داد و اعتماد به سیاست خارجی، دفاعی و تخصص اطلاعاتی را تضعیف کرد.

 

اختلاف‌های حزبی افزایش یافت و میراث ترس از حملات تروریستی را از یک سو و نقض حقوق اقلیت‌ها را از سوی دیگر به جای گذاشت.

آمریکا از سال ۲۰۰۱ حدود ۲ تریلیون دلار هزینه جنگ‌های مستقیم در عراق و افغانستان کرده که تخمین کلی آن رقم ۴ تریلیون دلار را نشان می‌دهد.

 

این برآورد، هزینه درمان آسیب‌های جسمی و روحی به نظامیان آمریکایی را شامل نمی‌شود.

 

به زعم گزارش، صرف هزینه‌های هنگفت بی حاصل در جنگ‌های علیه عراق و افغانستان، در نهایت خود را در ناتوانی آمریکا در مقابله با کرونا و کمبود‌های پزشکی نشان داد.

 

نحوه خروج آمریکا از افغانستان حتی شرایط مذکور را تشدید کرد و سبب شد مردم آمریکا حتی به اقدامات واشنگتن نیز شک کنند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.