شنبه, 3 مهر 1400 :: Saturday, 25 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 98067

نتایج حضور نظامی آمریکا در عراق برای کاخ سفید

نتایج حضور نظامی آمریکا در عراق برای کاخ سفید
حضور آمریکا در جنگ عراق هم برای خود آمریکا و هم برای برخی دیگر کشور‌ها فاجعه بار بوده است.
پایگاه خبری ریشه

- هزینه پایدار حمله آمریکا و متحدانش به عراق تاکنون هزاران نظامی آمریکایی کشته شده و صد‌ها هزار نفر از مردم عراق بوده است.

به گزارش «نشنال اینترست»، همه بازیکنان بازی رایانه‌ای معروف «سیویلیزیشن» می‌دانند که قبل از ورود به حمله خطرناک و احمقانه به یک کشور خارجی، باید دکمه ذخیره را فشار دهند؛ در مورد حمله سال ۲۰۰۳ به عراق، پس از چند ماه اول مشخص شد که جنگ آنطور که طراحان آن پیش بینی کرده بودند، پیش نمی‌رود.

ناکامی در یافتن سلاح‌های کشتار جمعی در عراق تنها تداعی کننده فروپاشی دولت و بی کفایتی اجرایی بود.

اگر مانند بازی‌های رایانه‌ای قبل از حمله به عراق بازی را ذخیره می‌کرد، چه می‌شد؟ گزینه‌های استراتژیک آمریکا امروز چگونه می‌بود؟

پاسخ این است که شاید ماجرا به طور دیگری پیش می‌رفت.

یکی از نکاتی که امروزه آمریکا باید در نظر بگیرد، تاثیر و نفوذ ایران در منطقه است؛ اکنون آمریکا نه تنها باید تمرکزش بر روی عراق باشد، بلکه باید ایران را به عنوان قدرتی منطقه‌ای و تاثیر گذار در نظر بگیرد.

آمریکا از سال ۲۰۰۳ تاکنون بسیار بیشتر از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ هزینه جانی و مالی را متحمل شده است.

اگر آمریکا به این صورت در عراق مداخله نمی‌کرد، شاید تنش‎هایی که در طول ۱۲ سال گذشته در عراق رخ داده، هیچگاه اتفاق نمی‌افتاد.

حضور آمریکا در عراق همچنین بر جنگ افغانستان هم در دو زمینه تاثیر می‌گذاشت؛ اول اینکه تمرکز منابع دولتی آمریکا بر روی افغانستان کمتر و بر روی عراق بیشتر شد.

دوماً، این امر با ارائه اینکه عملیات‌ آمریکا صرفاً به عنوان یکی از چندین حمله به کشور‌های منطقه است، اقدامات در ارتباط با جنگ افغانستان را تضعیف کرد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.