• نقش تعیین کننده «مارب» در سرنوشت جنگ یمن

    نقش تعیین کننده «مارب» در سرنوشت جنگ یمن

    نقش راهبردی و تعیین کننده منطقه راهبردی مارب در تعیین سرنوشت جنگ یمن موجب شده تا عربستان و هم پیمانان آن نهایت تلاش خود را برای متوقف کردن پیشروی نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در این جبهه به کار ببندند.
پنجشنبه, 29 مهر 1400 :: Thursday, 21 October 2021
 
کد خبر: 97789

پاسخ به ۹ پرسش اساسی درباره کرونای نوع دلتا

نوع دلتای ویروس کرونا نگرانی های زیادی در مورد بزرگ ترین بحران بهداشتی جهان را به وجود آورده است.
پایگاه خبری ریشه

 شیوع گسترده و مرگبار نوع «دلتا» ویروس کرونا، پرسش‌های مهمی را برای مردم مطرح در مورد چگونگی برخورد با این نوع جهش یافته کرده است.

 

به گزارش «نیویورک تایمز»، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افراد واکسینه شده نیز می‌توانند به کرونای نوع دلتا مبتلا شوند.

 

ضمن اینکه این افراد هرچند به ندرت، اما می‌توانند ناقل بیماری کرونا باشند؛ بنابراین هیچ فردی پس از دریافت واکسن کرونا نباید فکر کند که زندگی به روال تابستان ۲۰۱۹ بازگشته است.

 

در این گزارش به چند پرسش مهم درباره کرونای نوع دلتا پاسخ داده شده است:

 

- آیا دریافت واکسن، افراد را در برابر کرونای نوع دلتا مصون می‌کند؟ کرونای نوع دلتا، طوفان ویروسی است که می‌تواند سیستم ایمنی واکسینه شده را با چالش بزرگی مواجه کند؛ بنابراین، مصونیت ۱۰۰ درصدی پس از واکسینه شدن وجود ندارد.

 

البته ابتلای افراد واکسینه شده به کرونای نوع دلتا، شدت بیماری کمتری را به دنبال دارد.

 

- کرونای نوع دلتا بیشتر چه افرادی را مبتلا می‌کند؟ افراد واکسینه نشده و افرادی که در جمع‌های پر جمعیت حضور می‌یابند، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع جهش یافته کرونا هستند.

 

- آیا افراد واکسینه شده در مناطقی که کرونای نوع دلتا شیوع دارد، باید ماسک بزنند؟ افراد واکسینه شده در مناطق نارنجی و قرمز شیوع کرونای نوع دلتا ملزم به زدن ماسک هستند.

 

- آیا در هنگام شیوع کرونای نوع دلتا، نوع ماسک باید تغییر کند؟ استفاده از ماسک‌های با کیفیت بالاتر یا دارای لایه‌های بیشتر در این مناطق توصیه شده است.

 

- اتوبوس، مترو و قطار برای افراد واکسینه شده در زمان شیوع دلتا چقدر ایمن هستند؟ در صورت ضرورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، پوشیدن ماسک مناسب توصیه می‌شود.

 

- آیا کرونای نوع دلتا سبب شدت یافتن بیماری می‌شود؟ اگرچه نمی‌توان با قطعیت در این باره حرف زد، اما جهش‌های موجود در این نوع ویروس کرونا، سبب انتقال راحت‌تر آن می‌شود.

- چند روز پس از ابتلا به کرونای دلتا، آزمایش تشخیص کرونا، مثبت می‌شود؟ ۳ تا ۵ روز؛ در نوع معمولی کرونا زمان مورد نیاز برای مثبت شدن آزمایش کرونا ۶ روز بود.

 

- هر فرد مبتلا به کرونای نوع دلتا چند نفر را آلوده می‌کند؟ در حالی که هر فرد مبتلا به کرونای «آلفا»، ۲ نفر دیگر را مبتلا می‌کند این رقم برای نوع دلتا ۵ نفر است.

 

- آیا آزمایش تشخیص کرونا، قادر به اعلام نوع آن است؟ خیر؛ برای تشخیص نوع کرونایی که فرد به آن مبتلا شده، آزمایش خاصی برای تعیین توالی ژنوم مورد نیاز است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.