يكشنبه, 4 مهر 1400 :: Sunday, 26 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 97486

دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات

دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات
فوق تخصص بیماری‌های عفونی با تأکید بر اینکه ما بعد از دو سال هنوز در حال آزمون و خطا هستیم، یادآور شد: دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات، ما در پیک کرونا چیزی به اسم تعطیلات نداریم.
پایگاه خبری ریشه

علی اسداللهی امین در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه این پیک جدید سخت‌تر از پیک‌های قبلی بوده، اظهار کرد: متأسفانه فاجعه رخ داده و آمار بستری‌ها و مراجین و فوتی‌ها بالاتر رفته است، در حوزه پیشگیری یک بخش اساسی به دولت برمی‌گردد که دولت باید قرنطینه اعلام کند، نه تعطیلات چون تعطیلات نتیجه عکس داده و حجم سفرها را بیشتر می‌کند و تنها موج بیماری از شهری به شهر دیگر منتقل می‌شود، تازه همین تعطیلات هم دیر اعلام شد و باید دو هفته قبل انجام می‌شد یعنی قبل از اینکه وارد پیک شویم تمهیدات باید انجام شود نه بعد از آن.

وی ادامه داد: ما در پیک کرونا چیزی به اسم تعطیلات بلکه تنها قرنطینه داریم، بخش دوم وظائف دولت هم سرعت‌دهی به واکسیناسیون عمومی است که متأسفانه در هیچ‌کدام از این بخش‌ها به خوبی عمل نکرده است. اما وظیفه مردم هم رعایت اصول ایمنی و پرهیز از سفر و حضور در تجمعات عمومی است چون در نهایت آسیب اصلی به خود مردم وارد می‌شود و من فکر می‌کنم اگر به همین منوال پیش برویم موج‌های بعدی را هم تجربه خواهیم کرد.

این پزشک متخصص همچنین تصریح کرد: دوره کمون ویروس حداکثر هفت روز است و لااقل ما برای قطع مقطعی زنجیره ویروس باید هفت روز قرنطینه اعلام می‌کردیم، ولی ما بعد از دو سال همچنان آزمون و خطا می‌کنیم و این مشکل‌ساز خواهد شد، چراکه متأسفانه تمام فشار بر روی کادر درمان بوده و مدیریت تخت‌های بیمارستانی برای پوشش‌دهی بیماران کرونایی بسیار سخت شده است.

اسداللهی امین با اشاره به اینکه ما به دلیل کمبود فضا، به ناچار تخت‌های بیماران را با کپسول اکسیژن در راهروها قرار می‌دهیم، گفت: لذا عاجزانه از مردم تقاضا می‌کنم رعایت کنید آن کسی که ضرر می‌کند در نهایت ما هستیم، شاید خیلی از مسؤلان ما را درک نکنند و اصلا متوجه این اوضاع نشوند این گریه‌ها را که هر روز و هر روز تکرار می‌شود ما می‌بینیم.

وی در ادامه در خصوص راه‌های درمان در گروه‌های پرخطر توضیح داد: یک سری گروه‌هایی داریم که اگر مبتلا شوند با خطر بیشتری مواجه خواهند شد که از آن جمله افراد دارای فشار خون بالا، افراد چاق و دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، در همه دنیا توصیه شده که این افراد در همان روزهای اول که ویروس در حال تکثیر است یک سری داروهایی بگیرند که ما از وزارت بهداشت توقع داشتیم آنها را وارد کشور کند، همچنین باید از پلاسمای بهبودیافتگان در این مرحله استفاده شود، چون استفاده از این روش در فاز التهابی اشتباه بوده و دیگر پاسخگو نخواهد بود.

متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه در۸۰ درصد موارد افراد بدون مشکل بهبود پیدا می‌کنند، عنوان کرد: مشکلی که در این پیک داریم این است که چون جوان‌ترها هم بیشتر درگیر می‌شوند تا زمان درگیری کامل ریه و وارد شدن به فاز التهابی به پزشک مراجعه نمی‌کنند که این بسیار اشتباه است، لذا افراد با احساس سنگینی در ریه، تنگی نفس و سرفه شدید سریع باید به پزشک مراجعه کنند چون ما بر اساس ریزفاکتورها، چک کردن فاکتورهای التهابی، مشاهده درگیری اولیه، سطح اکسیژن خون، متوجه می‌شویم که بیمار در حال وارد شدن به فاز التهابی شدید است.

اسداللهی امین در خصوص واکسیناسیون نیز یادآور شد: متأسفانه من فکر نمی‌کنم با این سرعت در واکسیناسیون بتوانیم به نتیجه قابل قبولی برسیم و در این فرصتی که داریم بهتر است از تجربیاتی که از قبل داشتیم استفاده کرده و از ظرفیت نیروهای بسیج و اورژانس برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون بهره بگیریم.

وی در پایان تصریح کرد: در واقع با اجرای طرح‌های بهتر می‌توان به واکسیناسیون سرعت بخشیده و از تجمعات در صف‌های تزریق واکسن جلوگیری کرد چون بسیاری از افراد پس از تزریق واکسن دچار کرونا شدند که بعد مشخص می‌شود در همین صف‌ها آلوده شدند، همچنین مسؤلان از حالا باید به فکر دز دوم همین واکسن‌ها هم باشند تا در مرحله بعد با کمبود مواجه نشویم.

منبع: مشرق نیوز
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.