جمعه, 2 مهر 1400 :: Friday, 24 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 97435

صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر/ دام مازاد در دامداری

صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر/ دام مازاد در دامداری
رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: دامداری‌ها پر از دام شده و تولید داخلی افزایش پیدا کرده است. بنابراین باید صادرات صورت گیرد تا دامدار حداقل از بحران ضرر خارج شود.
پایگاه خبری ریشه

منصور پوریان  درباره وضعیت دام در ایام کمبود آب و خشکسالی گفت: کمبود آب از شرایط ناجور دامدار است هم‌اکنون چهار تانکر آب را به قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خریداری کرده‌ایم، درصورتی‌که گوسفندان با تانکر آب سیراب نمی‌شوند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: دام‌هایی هستند که از گرما تلف شدند و علاوه بر مشکل نهاده‌های دامی مشکل آب و خشکسالی نیز اضافه‌شده است.

وی افزود: دام مازاد باید صادرات شود وگرنه دام‌ها تلف می‌شود بنابراین بازار داخلی ضعیف است و کشش خرید ندارد. جلساتی با دولت در خصوص صادرات دام داشته‌ایم و قرار بر این شد که تعدادی از گوساله‌های نر که بر روی دست دامدار مانده صادر کنند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: از یک سال و نیم تاکنون دامداران با انواع مشکلات روبرو شدند نهاده‌هایی که در گمرک وجود دارد، و ترخیص نشده است در حال حاضر هم، مشکل بی‌آبی و خشک‌سالی اضافه‌شده است که همین موضوع هزینه دوچندان را در این وضعیت اضافه می‌کند.

پوریان تأکید کرد: بهترین راه‌حل این است که صادرات دام نه فقط با حرف مسئولین بلکه با عمل انجام شود. یک ماه پیش اجازه صادرات را دادند مصوبه هم مطرح شد، ولی هیچ اتفاقی صورت نگرفت خرید حمایتی مصوب شد، ولی هنوز اتفاقی نیفتاده و فقط در بازار قیمت و تقاضای کاذب ایجادشده و قیمت‌ها جهشی شدند.

وی بیان کرد: هم‌اکنون تولید داخلی دام افزایش پیداکرده و از طرفی خشک‌سالی فشارها را دوچندان کرده بنابراین باید صادرات صورت گیرد تا دامدار حداقل از بحران ضرر خارج شود.

 

پوریان اظهار کرد: دامداران سبک به‌هیچ‌عنوان نهاده دریافت نمی‌کنند و نهاده‌ای که وارد می‌شود فقط به دامداری سنگین تعلق‌گرفته و دامداران سبک اکثراً سنتی هستند که علاوه بر خرید نهاده از بازار آزاد در حال حاضر آب نیز خریداری می‌کنند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: در حال حاضر ۵/۵ میلیون رأس دام سبک در کشور وجود دارد.

پوریان گفت: این دولت متأسفانه منتظر دولت بعدی است و سعی می‌کند مشکلات حوزه دامپروری را به دولت بعدی منتقل کند، زیرا راه‌حلی ندارد بنابراین انتظار داریم که حداقل به یک سوم حرف‌هایی که می‌زنند عمل کنند از سال پیش بحث خشکسالی بود و از دو ماه قبل هم قرار بود صادرات شود، ولی هیچ‌کدام در نظر گرفته نشد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.