• نقش تعیین کننده «مارب» در سرنوشت جنگ یمن

    نقش تعیین کننده «مارب» در سرنوشت جنگ یمن

    نقش راهبردی و تعیین کننده منطقه راهبردی مارب در تعیین سرنوشت جنگ یمن موجب شده تا عربستان و هم پیمانان آن نهایت تلاش خود را برای متوقف کردن پیشروی نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در این جبهه به کار ببندند.
پنجشنبه, 29 مهر 1400 :: Thursday, 21 October 2021
 
کد خبر: 97353

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه

مشی رئیس دستگاه قضا در ارتباط مستمر با نخبگان جامعه، در دیدار اخیر ایشان با اصحاب رسانه نمود یافت و نخستین نشست هم‌اندیشی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با نخبگان، به هم فکری با اصحاب رسانه اختصاص پیدا کرد.
پایگاه خبری ریشه

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در نخستین روزهای انتصابش به سمت ریاست دستگاه قضا در یکی از نخستین دستوراتش، از اعضای دفتر خود خواست تا ضمن برقراری ارتباط با جمعی از نخبگان کشور در حوزه‌های مختلف، نقطه‌نظرات آنها را پیرامون مسائل و مشکلات مختلف مبتلابه کشور جویا شوند و ضمن اخذ راهکار از آنها، بدین ترتیب کانالی ارتباطی میان دفتر رئیس قوه قضاییه و این نخبگان کشور ایجاد شود.

محورهای ده گانه مأخوذ از نظرات نخبگان

صبح روز دوشنبه ۲۱ تیر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در اولین جلسه شورای عالی قوه قضاییه پس از انتصابش به سمت ریاست دستگاه قضا، ۱۰ دستور مهم صادر کرد که عبارت بودند از:

مأموریت معاونت منابع انسانی برای احصا مشکلات کارکنان دستگاه قضا و ارائه راهکار‌های پیشنهادی؛ مأموریت به بازرسی ویژه برای احصا مشکلات مردم در مراکز قضایی؛ دستور بررسی عملکرد ۷ هزار نمایندگی قوه قضائیه و ارائه گزارش در این حوزه؛ دستور تهیه گزارش از مصوبات بر زمین مانده سفر‌های استانی؛ دستور برای شناسایی نیرو‌های مستعد ولایت‌مدار با روحیه جهادی درون قوه قضائیه برای استفاده در سطوح مختلف مدیریتی؛ دستور به دادستان کل کشور برای ارائه راهکار‌های تقویت همکاری با نیرو‌های امنیتی و انتظامی برای کشف توطئه‌ها و نفوذ دشمنان؛ مأموریت طراحی ساز و کار پیشنهادی برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر؛ دستور طراحی ساز و کار همکاری قوه قضائیه با سایر قوا به خصوص کمک به دولت؛ دستور برای نظارت بر اجرای سند تحول بر اساس زمان‌بندی مشخص؛ دستور برای بررسی دلیل عدم استفاده همه‌جانبه از ظرفیت‌های موجود در حوزه فناوری‌های نوین.

طبق گفته غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در جریان نشست خبری روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ، بخشی از محور‌های ده‌گانه اعلامی از ناحیه ریاست قوه قضاییه برگرفته از کانال ارتباطی ایجاد شده با اساتید حوزه و دانشگاه و اصحاب فرهنگ و رسانه و پیشنهادات واصله از ناحیه آنها بوده است.

وصول بیش از ۵۶۰ پیشنهاد و نظریه از جانب نخبگان و اصحاب فرهنگ و رسانه

بنا به گفته اسماعیلی، در همین چند روز که از انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای به سمت ریاست دستگاه قضا می‌گذرد و با ایجاد مسیر و کانال ارتباطی با نخبگان و اصحاب فرهنگ و رسانه بیش از ۵۶۰ پیشنهاد و نظریه واصل شده است.

مشی رئیس دستگاه قضا در ارتباط مستمر با نخبگان جامعه، در دیدار اخیر ایشان با اصحاب رسانه نمود یافت و  نخستین نشست هم‌اندیشی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با نخبگان، به هم فکری با اصحاب رسانه اختصاص پیدا کرد.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

مطالعه بخش عمده نظرات نخبگان توسط رئیس دستگاه قضا

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان این دیدار با اشاره به تماس با نخبگان از سوی دفتر رییس قوه قضاییه و اخذ نظرات، پیشنهادات و انتقادات از سوی طیف‌ها و سلایق مختلف فکری بلافاصله پس از انتصاب به ریاست دستگاه قضا گفت: اگر چه فرصت مطالعه همه نظرات دریافت شده نبود، بخش عمده نظرات را که به‌صورت تلفنی یا مکتوب فرستاده شده مطالعه کردم و به همکارانم گفتم که این‌ها را برای بررسی بیشتر و عمیق‌تر دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه

علی‌ایحال، اختصاص نخستین دیدار نخبگانی با رئیس دستگاه قضا به اهالی فرهنگ و رسانه نشان داد که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای نگرش و رویکردی باز و منبسط در قبال اصحاب رسانه و به طور کلی تمامی شاغلین اصناف فرهنگی و هنری دارد. این دیدار بیانگر عزم رئیس دستگاه قضا جهت توسعه ارتباطات با جامعه رسانه‌ای، هنری و فرهنگی کشور و در یک میزان گسترده‌تر با جامعه نخبگانی کشور می‌باشد.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

نگاهی که بیانگر اعتقاد به کارکرد مسئولیت‌گرایانه ، توسعه محورانه و مردم سالارانه رسانه در جامعه است

«رسانه می‌تواند به مردم آگاهی دهد تا حقوق خود و راه استیفای حق را به خوبی بشناسد، تا هم به آن‌ها تعدی نشود و هم آن که بدانند اگر تعدی کنند، چه عواقبی دارد»؛ این بخشی از اظهارات حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار اخیر با اهالی فرهنگ و رسانه است؛ موضوعی که بیانگر نگاه و رویکرد مسئولیت‌گرایانه و توسعه محورانه و در عین حال مردم سالارانه رئیس قوه قضاییه به نقش و کارکرد رسانه در جامعه است.

از منظر رئیس دستگاه قضا آگاهی انسان از لوازم ضروری اجرای عدالت است؛ عدالتی که متولی حراست و پشتیبانی از آن وفق قانون اساسی، قوه قضاییه است؛ لذا رسانه‌ها که آگاهی‌بخشی می‌کنند و بدین طریق یکی از لوازم اجرای عدالت در جامعه را پیاده‌سازی می‌کنند، همکار و شریک عدلیه هستند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای بر همین مبنا در دیدار با اصحاب رسانه تاکید کرد که اگر بین رسانه و دستگاه‌های مختلف مانند قوه قضاییه، دولت و مجلس فهم مشترکی نسبت به مسائل و موضوعات وجود داشته باشد، هر کسی به درستی می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

اعتقاد به شریک و یاور قوه قضاییه بودن رسانه‌ها در مسیر اجرای عدالت، سبب می‌شود تا اصحاب رسانه و مسئولان قضایی و مسئولان سایر دستگاه‌ها با تشریک مساعی و با کمک همدیگر مسائل و آسیب‌ها را احصا و راه‌حل آن‌ها را بررسی کنند و برای رفع آنها چارجویی کنند و این نگاه و رویکردی است که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای ریاست دستگاه قضا دارد. 

تاکید بر ایجاد سازوکاری برای استفاده از ظرفیت‌ها و ایده‌ها در قوه قضاییه با کمک اصحاب رسانه

رئیس قوه قضاییه بر مبنای همین اعتقاد و باور خود به نقش و کارکرد رسانه‌ها در کمک به دستگاه‌های حکومتی برای رفع مشکلات مردم و آسیب‌های جامعه در دیدار اخیر خود با اهالی فرهنگ و رسانه، از ضرورت ایجاد سازوکاری برای استفاده از ظرفیت‌ها و ایده‌های اصحاب رسانه سخن گفت و تاکید کرد که این سازوکار باید با کمک خود اهالی رسانه ایجاد شود.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

ضرورت تصمیم گیری در مرئی و منظر مردم و جامعه نخبگانی

رئیس قوه قضاییه البته تاکید دارد که تصمیم‌گیری برای ترتیب اثر دادن نظرات ارائه شده از جانب نخبگان نباید در اتاق‌های دربسته صورت گیرد و این موضوع باید در مرئی و منظر مردم و جامعه نخبگانی کشور باشد. 

نقش رسانه در پاسخگو کردن مسئول و آحاد جامعه حائز اهمیت است

«مطالبه‌گری و پاسخگو کردن همه آحاد جامعه اعم از مسئول و غیر مسئول و همه افراد و نهاد‌هایی که وظیفه اجتماعی دارند»؛ این نگاه دیگری است که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای به نقش و کارکرد رسانه در جامعه دارد.

«اعتماد زایی» و «افزایش سرمایه اجتماعی نظام» با کمک رسانه‌ها

«اعتماد زایی» و «افزایش سرمایه اجتماعی نظام»؛ این دو مقوله نیز از جمله کارکردهای رسانه ها در جامعه می باشد که رئیس قوه قضاییه نیز بر روی آن تاکید دارد؛ بدون تردید اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی برای هر حکومت و دستگاهی مهم است و بر همین مبنا، اعتماد مردم مهم‌ترین پشتوانه برای نظام ما به عنوان یک نظام مردمی است و اگر اعتماد مردم را نداشته باشیم در بسیاری از کار‌ها موفق نخواهیم شد.

از منظر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، یکی از الزامات اصلی افزایش اعتماد مردم، صداقت و به حساب آوردن مردم و بهره مندی از ظرفیت‌های آنهاست؛ مقوله ای که نقش رسانه ها در آن ، برجسته و پررنگ است؛ رئیس دستگاه قضا در دیار اخیر خود با اهالی رسانه با بیان اینکه از دوران جوانی و بیش از ۵۰ سال است که اعتقاد دارم توده مردم مسائل را به خوبی متوجه می‌شوند و درک می‌کنند و اگر صاقانه واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذاریم اعتماد آن‌ها را جلب می‌کنیم، گفت: بهره برداری‌های خاص و مقطعی از مردم کار ناپسندی است و اگر مردم احساس کنند ظاهرسازی می‌کنیم و حرف‌های خوب را برای رسیدن به اهداف و اغراض سیاسی بیان می‌کنیم سخن ما را نمی‌پذیرند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

مرزبندی شفاف میان نقد و توهین؛ زمینه‌ساز ارتقاء جایگاه رسانه‌ها در جامعه

تمییز قائل شدن میان نقد و تخریب و توهین نیز از دیگر ضروریاتی است که به ارتقاء جایگاه رسانه‌ها در جامعه و کمک هرچه بیشتر آنها به رفع مشکلات مردم و کشور می‌انجامد؛ این موضوع نیز در دیدار اخیر رئیس دستگاه قضا با اهالی رسانه مورد تاکید حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای قرار  گرفت؛ رئیس قوه قضاییه در همین رابطه و با اشاره به موضوع رسانه آزاد و آزادی رسانه گفت: نقد در قانون مطبوعات تعریف شده، اما برخی موارد که مطرح می‌شود مصداق تخریب و حتی توهین است که باید با یک مرزبندی دقیق و شفاف، حساب آن‌ها را از نقد سازنده جدا کنیم. باید نکات مثبت و نقاط قوت را با هم دید و به نقاط ضعف و ناکارآمدی‌ها هم توجه داشت و آن‌ها را مصلحانه نقد کرد تا بتوانیم در مسیر موفقیت حرکت کنیم.

توسعه فعالیت‌ها و کارکردهای شوراهای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها

توسعه فعالیت‌ها و کارکردهای شوراهای حل اختلاف ویژه رسانه‌ها نیز که طی دو سال اخیر در دستگاه قضایی ایجاد شده اند، از دیگر تاکیدات حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار با اهالی رسانه بود که مورد استقبال آنها قرار گرفت؛ رئیس قوه قضاییه در همین رابطه، تشکیل «شورای حل اختلاف رسانه‌ها» با حضور افراد آشنا به مسائل رسانه و مسائل حقوقی و مصالح کشور را تدبیری خوب برای رسیدگی به برخی دعاوی علیه رسانه‌ها دانست و تأکید کرد در صورت نیاز و برای تسریع و تسهیل رسیدگی‌ها می‌توان این شورا را با تشکیل شعب دیگری توسعه داد.

آنچه اصحاب رسانه در دیدار با رئیس قوه قضاییه گفتند

در جریان دیدار اخیر اصحاب رسانه با حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، جمعی از اهالی رسانه و مدیران جراید و خبرگزاری های کشور به بیان نقطه نظرات خود پرداختند؛ که در ادامه، سخنان آنان ارائه می‌شود. 

ضرورت مبارزه عملیاتی با تهاجم فرهنگی

در ابتدای این نشست، «متقیان» مدیرعامل خبرگزاری ایسنا با بیان اینکه خوشحالیم که درب اتاق رئیس قوه قضاییه بر روی اهالی رسانه باز است، گفت: امیدواریم دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی کار‌هایی که انجام داده است را برای مردم بازگو کند و به دادن وعده برای کار‌هایی که می‌خواهد انجام دهد، اکتفا نکند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

وی همچنین با اشاره به حادثه پیش آمده برای اتوبوس حامل خبرنگاران در استان آذربایجان غربی که منجر به درگذشت دو تن از خبرنگاران و مصدومیت ۲۰ نفر شد، گفت: با توجه به اینکه دست اندرکاران تا کنون در این زمینه کوتاهی کرده‌اند از قوه قضاییه تقاضا داریم که به صورت خاص به این پرونده رسیدگی کند.

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا ضمن آنکه از قوه قضاییه خواست که مبارزه با تهاجم فرهنگی را نه به صورت شعاری بلکه به صورت عملیاتی انجام دهد، خواستار استفاده از ظرفیت همه رسانه‌ها در پوشش برنامه‌های خبری قوه قضاییه شد.

ضرورت راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت

«خلفی‌زاده» مدیرعامل خبرگزاری آنا نیز با اشاره به عزم دستگاه قضا برای مقابله با قاچاق کالای سازمان یافته در کشور، از بلاتکلیفی در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت انتقاد کرد و گفت: این سامانه باید به صورت صددرصدی فعالیت داشته باشد تا هم جلوی قاچاق کالا گرفته شود و هم چرخ تولید در کشور بچرخد.

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد حقوقدانان شورای نگهبان از سوی قوه قضاییه به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد نمایندگان، گفت: حقوقدانان شورای نگهبان باید هم زمینه‌ساز تحول در شورای نگهبان و هم پاسخگوی عملکرد خود باشند.

انتخاب آقای اژه‌ای به عنوان رئیس قوه قضاییه لرزه بر دل مفسدان انداخته است

«مظفری» مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد با بیان اینکه انتخاب آقای اژه‌ای به عنوان رئیس قوه قضاییه لرزه بر دل مفسدان انداخته است، گفت: امروز خواست مردم این است که مبارزه با فساد به صورت شعاری نباشد.

وی همچنین بر ضرورت بها دادن هر چه بیشتر به جوانان در دوره تحول و تعالی دستگاه قضایی تاکید کرد.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

ضرورت تبلیغ هرچه بیشتر احکام مجازات‌های جایگزین حبس در سطح کشور

«تیرانداز» مدیرعامل خبرگزاری فارس نیز طی سخنانی با بیان اینکه امروز تمرکز دشمن بر بی‌تدبیر نشان دادن نظام و مسئولان نظام و در نهایت حمله به اساس حکومت دینی است، گفت: در راستای افزایش سرمایه اجتماعی نظام، لازم است که مبنای تصمیم‌گیری‌های مهم در خصوص برخی پرونده‌ها برای مردم تبیین شود.

وی همچنین خواستار تبلیغ هرچه بیشتر احکام مجازات‌های جایگزین حبس در سطح کشور شد.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

مواضع حجت‌الاسلام اژه‌ای در حوزه‌های مختلف «امیدوارکننده» است

«شفیعیان» مدیرمسئول پایگاه خبری انصاف‌نیوز با بیان اینکه مواضع حجت‌الاسلام اژه‌ای در حوزه‌های مختلف «امیدوارکننده» است، گفت: همه ما در یک کشتی قرار داریم و ناگزیر هستیم با اصلاحاتی که انجام می‌دهیم وضعیت کشور را از شرایط فعلی خارج کنیم.

وی خواستار آن شد که همه رسانه‌ها بتوانند جلسات دادگاه‌ها را پوشش خبری داده و از وضعیت زندان‌های کشور گزارش تهیه کنند.

مدیرمسئول انصاف‌نیوز همچنین لغو کامل رسانه‌داری دولتی را امری ضروری دانست و گفت: رسانه‌های دولتی در بهترین شکل ممکن همان «روابط عمومی» هستند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

ادامه مسیر تحول قضایی، سرمایه اجتماعی نظام را افزایش می‌دهد

«ایمانجانی» مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان هم در سخنانی بر ضرورت پیگیری مسیر طی شده در قوه قضاییه طی دو سال گذشته تاکید کرد و گفت: ادامه مسیر تحول قضایی، سرمایه اجتماعی نظام را افزایش می‌دهد.

وی افزود: باید سازوکار شفافی برای به نتیجه رسیدن پیشنهادات اصحاب رسانه به دستگاه قضایی پیشبینی و عملیاتی شود.

مدیرعامل روزنامه فرهیختگان همچنین پیشنهاد داد که قوه قضاییه هر ساله «بهترین انتقاد سازنده» که منجر به یک اتفاق خوب شده است را برگزیده و از آن تقدیر کند.

درخواست راه‌اندازی سامانه‌ای برای نشان دادن هویت مجرمین به صورت آنلاین

«شیخ الاسلامی» مدیرمسئول سایت پارسینه نیز در این جلسه خواستار راه‌اندازی سامانه‌ای برای نشان دادن هویت مجرمین به صورت آنلاین شد.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

باید به مطبوعات آزادی داد و در مقابل از آن‌ها پاسخ خواست

«بهزادی» مدیر مسوول روزنامه اعتماد هم با اشاره به بحرانی که مطبوعات کشور به آن دچار شده‌اند، گفت: باید به مطبوعات آزادی داد و در مقابل از آن‌ها پاسخ خواست.

وی گفت: نباید وضعیت به گونه‌ای پیش برود که رسانه‌ها و مطبوعات داخلی مرجعیت خود را از دست بدهند و از این طریق فضا برای جولان دادن رسانه‌های بیگانه در کشورمان فراهم شود.

ایجاد اورژانس قضایی در کشور را امری ضروری است

«گنجی» مدیرمسئول روزنامه جوان هم در سخنان خود ایجاد اورژانس قضایی در کشور را امری ضروری دانست و گفت: باید شرایط به نحوی باشد که مردم هر لحظه‌ای که اراده کنند بتوانند به اورژانس قضایی دسترسی داشته باشند.

وی همچنین گفت: پیشنهاد من این است که دستگاه قضایی کشور، عکس قاضی فاسد را به رسانه‌ها بدهد و ما هم قول می‌دهیم که عکس او را با عنوان «قاضی فاسد و متخلف» در صفحه نخست روزنامه و خبرگزاری خود منتشر کنیم.

مدیرمسئول روزنامه جوان همچنین خواستار استمراز حضور حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در محافل علمی و دانشگاهی شد.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی در زمینه رفع موانع تولید

«سعدی» مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت نیز در این نشست ضمن تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی در زمینه رفع موانع تولید، گفت: تشکیل پرونده‌های اقتصادی و تولیدی باید بر اساس راستی‌آزمایی اولیه اطلاعاتی باشد که به دست بازپرس می‌رسد چرا که ممکن است برخی پرونده‌ها بخاطر تغییر قوانین و مقررات در زمره تخلفات قرار گرفته باشند.

وی اضافه کرد تقاضا داریم که قوه قضاییه در جریان رسیدگی به پرونده‌های تولیدکنندگان، با عنایت به سوابق آن‌ها در حوزه کارآفرینی و حمایت از اشتغال، نهایت رافت اسلامی را از خود نشان دهد.

احیای سرمایه اجتماعی نظام یکی از خواسته‌های امروز اصحاب رسانه از مسئولان است

«قلی زاده» مدیرعامل خبرگزاری تسنیم هم در این نشست با بیان اینکه احیای سرمایه اجتماعی نظام یکی از خواسته‌های امروز اصحاب رسانه از مسئولان است، تصریح کرد: در دوره جدید قوه قضاییه، برخورد با مفاسد باید به صورت بسیار جدی‌تر از گذشته ادامه پیدا کند تا مردم ببینند از عزم دستگاه قضا برای مقابله با مفسدان کاسته نشده است.

وی افزود: مردم وقتی ببینند قوه قضاییه غیرجناحی حرکت می‌کند نسبت به آن اعتماد پیدا می‌کنند.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم بر استمرار بازدید‌ها و سفر‌های استانی رئیس دستگاه قضا و همچنین ضرورت بکارگیری بازرسان و ناظران امین در محاکم قضایی برای رصد اتفاقات، تاکید کرد.

قلی‌زاده افزود: باید شرایطی ایجاد شود که مردم احساس کنند و یقین داشته باشند که بدون مراجعه به واحد‌های قضایی و بدون انجام یک شکایت، دستگاه قضایی از حقوق حقه آن‌ها دفاع خواهد کرد.

وی همچنین خواستار آن شد که قوه قضاییه برای همه برنامه‌های خود «پیوست رسانه‌ای» طراحی کند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

ضرورت نوسازی رسانه‌ای

«قوچانی» مدیر مسئول روزنامه سازندگی نیز با اشاره به کاهش ملموس توقیف مطبوعات در دوره ریاست آیت الله رئیسی بر قوه قضاییه، بر ضرورت نوسازی رسانه‌ای در کشور تاکید کرد و افزود: نوسازی رسانه‌ای باعث شکست هجمه‌های رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

قوچانی خاطرنشان کرد: یقین داریم که در صورت وجود عدالت در جامعه، مطبوعات کشورمان ملی‌تر از هر نهاد دیگری می‌توانند با حاکمیت تعامل داشته باشند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

فعالیت ۲۹۸ شبکه فارسی زبان علیه نظام جمهوری اسلامی

«عابدینی» قائم مقام خبرگزاری صداوسیما نیز در این جلسه با بیان اینکه بسیاری از بحران‌هایی که در کشور ایجاد شده ناشی از ترک فعل‌های مسئولان گذشته و حال است، بر ضرورت رسیدگی دستگاه قضایی به این ترک فعل‌های زیان‌بار تاکید کرد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۹۸ شبکه فارسی زبان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: در چنین شرایطی یکی از وظایف قوه قضاییه در کشور، تلاش برای اقناع افکار عمومی است.

ابراز امیدواری نسبت به ارتقاء تعامل رسانه‌ها و قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی

«محمدی» سردبیر سایت خبری عصرایران هم در این جلسه گفت: امیدواریم تعامل رسانه‌ها و قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی همچون دوره قبلی مدیریت این قوه، در مرتبه بالایی باشد.

مدیرعامل پایگاه خبری عصرایران بر ضرورت معرفی برخی قضات فاسد از سوی رسانه‌ها تاکید کرد و این اقدام را دارای آثار مثبت و بازدارنده فراوانی دانست.

وی همچنین ضمن انتقاد از عملکرد شورا‌های حل اختلاف گفت: ایجاد مراکز حل اختلاف در راستای کاستن از حجم پرونده‌ها در محاکم قضایی بود، اما متاسفانه تا کنون این اتفاق نیفتاده است؛ شورا‌های حل اختلاف باید به نوعی مدیریت شوند تا بر حجم بروکراسی اداری و قضایی کشور افزوده نشود.

ضرورت حمایت از افشاگران واقعی فساد

«احدیان» مدیرمسئول روزنامه خراسان نیز در این نشست مبارزه با فساد را مهمترین محور در اقدامات دستگاه قضایی دانست و خواستار اعلام موضع قاطعانه قوه قضاییه در خصوص مسائل مهم مطرح شده از سوی رسانه‌ها که در جامعه ایجاد حساسیت کرده‌اند، شد.

وی همچنین بر ضرورت حمایت از افشاگران واقعی فساد و تمایز آن با افرادی که با این پوشش و نقاب فعالیت میکنند تاکید کرد و گفت: حمایت از افشاگران واقعی فساد باید شامل حمایت حقوقی و حمایت مالی و تشویقی باشد.

ضرورت مقابله قوه قضاییه با فساد در هر نوع و شکل آن

«حیدری» مدیرعامل خبرگزاری ایلنا نیز در این نشست، بر ضرورت حمایت واقعی دستگاه قضایی از واحد‌های تولیدی و صنعتی تاکید کرد و گفت: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که یک واحد تولیدی چند ماه بعد از احیا توسط دستگاه قضایی و بازگشت کارگران بر سر کار، دوباره دچار مشکل شده و روند کار در آن واحد متوقف شود.

وی همچنین وجود برخی اختلاف‌نظر‌های نهاد‌های امنیتی در خصوص بعضی از پرونده‌ها را زیبنده ندانست و با اشاره به ضرورت مقابله قوه قضاییه با فساد در هر نوع و شکل آن گفت: دستگاه قضا باید از برخورد‌های جناحی در زمینه مقابله با مفسدان پرهیز کند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

ضرورت سرعت اطلاع‌رسانی در قوه قضاییه

«تالی» مدیرکل اخبار رادیو نیز در این جلسه ضمن انتقاد از برخی ناهماهنگی‌های موجود در سیستم قضایی کشور گفت: به عنوان نمونه، اختلاف‌نظر درباره به رسمیت شناختن یا نشناختن برگ سبز خودرو، هم به اعتبار قوه قضاییه لطمه می‌زند و هم مردم را سردرگم می‌کند.

وی همچنین سرعت اطلاع‌رسانی در قوه قضاییه را امر بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: با توجه به سرعت اتفاقات و تحولات و فعالیت رسانه‌ای شبانه‌روزی دشمنان، باید شرایط به گونه‌ای باشد که همه رسانه‌ها بتوانند در اسرع وقت به مدیران قضایی کشور دسترسی داشته باشند.

قوه قضاییه تلاش کند هر اندازه که ممکن است از مداخلات دادستان‌ها در امور داخلی دولت جلوگیری کند

«حیدری» مدیرمسئول سایت خبری رویداد ۲۴ نیز در این جلسه گفت: قوه قضاییه باید تلاش کند تا هر اندازه که ممکن است از مداخلات دادستان‌ها در امور داخلی دولت جلوگیری کند چرا که این مداخلات در وهله نخست به خود دستگاه قضایی آسیب می‌رساند.

جایگزینی گفتمان مبارزه با فساد با گفتمان مبارزه با فاسد

«وکیلی» مدیرمسئول روزنامه ابتکار نیز در این جلسه گفت: پیشنهاد می‌کنم در دوره مدیریتی جدید قوه قضاییه، گفتمان مبارزه با فساد جایگزین گفتمان مبارزه با فاسد شود.

وی همچنین یکی از اقدامات مثبت دو سال گذشته در قوه قضاییه را اجرای دادگاه جرایم سیاسی با حضور هیئت منصفه دانست و بر همین اساس، پیشنهاد داد که دادگاه‌های مربوط به حوزه جرایم اقتصادی نیز با حضور هیئت منصفه برگزار شود.

موضوع تکریم ارباب رجوع در واحد‌های قضایی

«وثوق» مدیر کل اخبار سیما با بیان اینکه امیدواریم ماحصل برنامه‌های کوتاه مدت قوه قضاییه در دوران تحول و تعالی برای مردم کاملا ملموس باشد، گفت: تکریم ارباب رجوع در واحد‌های قضایی یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های مردم از قوه قضاییه است.

وی افزود: قوه قضاییه باید بستری را برای مطالبه‌گری رسانه‌ها در جهت رفع موانع موجود در کشور فراهم کند.

رسانه‌ها بازوی توانمند قوه قضاییه هستند

حجت‌الاسلام «دعایی» مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، رئیس قوه قضاییه را دارای صفاتی همچون قاطعیت، صراحت و رافت دانست و گفت: آقایان رئیسی و اژه‌ای، جلوه‌هایی از معرفت موجود در شهیدان بهشتی و قدوسی هستند.

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات رسانه‌ها را بازوی توانمند قوه قضاییه دانست و گفت: این رسانه‌ها هستند که با اخبار و اطلاعات دقیق خود می‌توانند زوایای تاریک هر موضوع و ماجرایی را برای قوه قضاییه روشن سازند.

رویکرد باز و منبسط رئیس دستگاه قضا در قبال اهالی فرهنگ و رسانه/ کانال ارتباطی مستمر با جامعه نخبگانی کشور برای احصاء و رفع مشکلات

مدیرمسئول روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب‌یزد: حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای همواره برای رسانه‌ها راهنما و راهگشا بود/ رئیس قوه قضائیه به اجرای مُرّ قانون تاکید دارد

«منصور مظفری» در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به نشست هم اندیشی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اصحاب رسانه، گفت: رئیس قوه قضاییه در اولین روز‌هایی که ریاست این قوه را بر عهده گرفت با توجه به ارتباط خوب رسانه‌ای که در گذشته داشت، این نشست را با اصحاب و نخبگان رسانه برگزار کرد.

مدیر مسؤل روزنامه آفتاب یزد با تأکید بر اینکه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای هم رسانه را می‌شناسد و هم به آن اعتقاد دارد، تصریح کرد: وی تنها فردی در این قوه است که در گذشته از زمان احیای دادسرا در مجتمع قضائی کارکنان دولت که جرائم رسانه‌ای در آنجا مطرح می‌شد، چه زمانی که به عنوان نماینده قوه قضائیه، عضو هیئت نظارت بر مطبوعات بود و چه زمانی که در سمت‌های سخنگو و معاون اول این قوه بودند، ارتباط خوبی با رسانه‌ها داشت و این رویه را ادامه داده‌ است.

مظفری با اشاره به دوران تحول سند قضائی در قوه قضائیه، ارتباط بیشتر با مردم را یکی از محور‌های اصلی این سند برشمرد و به امیدواری مردم به نظام و انقلاب به عنوان دستاورد مهم این سند تأکید کرد و افزود: اگر قرار باشد یک دیوار بی‌اعتمادی بین مردم و قوای سه گانه ایجاد شود، این سند بر این دیوار ترک ایجاد خواهد کرد.

مدیر مسؤل روزنامه آفتاب یزد به جدی‌تر شدن ارتباط قوه قضائیه با اصحاب رسانه در دوره تحول سند قضائی اشاره و تصریح کرد: رسانه به عنوان ناظر بر افکار عمومی، به کمک قوه قضائیه خواهد آمد. بی شک رهنمود‌های حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای برای رسانه و مطبوعات بسیار مفید است و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

مظفری با بیان اینکه همواره حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در بخش رسانه، راهنما و راهگشا بود، تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه اعتقادی به برخورد با رسانه و مطبوعات ندارد.

وی با تأکید بر اعتقاد رئیس قوه قضائیه به اجرای مُر قانون، اضافه کرد: تأکید حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اجرای مُر قانون به ویژه در رسانه است و اشاره به رسانه آزاد در قانون اساسی موضوعی است که رئیس قوه قضائیه به آن اعتقاد دارد.

مدیر مسؤل روزنامه آفتاب یزد ادامه داد: در برخی موارد که با مشکلاتی مواجه بودیم با مراجعه به حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای وی مشکلات ما را حل می‌کرد.

مظفری مقایسه رسانه‌های داخلی را با غربی دیدگاه درستی با وجود تفاوت فرهنگی و قانونی موجود بین ایران و غرب ندانست و در پایان اظهار داشت: این آزادی در برخی موارد به مردم آن‌ها ضربه زده است.

مدیرمسئول ایسنا: ارتباط با رسانه از ویژگی‌های مدیریتی حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌اژه‌ای است/ رئیس قوه قضائیه تفکیکی بین رسانه‌های داخلی قائل نیست

«علی متقیان» در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به نشست حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اصحاب و نخبگان رسانه کشور، این نشست را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در اولین برنامه عمومی خود نشست با اصحاب رسانه و نخبگان این حوزه را برگزار کرد که البته مهم‌تر از این، نگاه خاص رئیس قوه قضائیه به رسانه است.

مدیر مسؤل خبرگزاری ایسنا بیان کرد: رئیس قوه قضائیه با بهره‌مندی از ظرفیت رسانه، به دنبال ارتباط بیشتر با مردم است که همین موضوع، از دلایل موفقیت وی در دوران ریاست در قوه قضائیه خواهد بود.

متقیان با تأکید بر اینکه رسانه مسؤل آگاهی‌سازی افکار عمومی است، ارتباط خوب حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با اصحاب رسانه را از امتیازات مدیریت رئیس قوه قضائیه برشمرد و گفت: وی با این کار، اقدام بسیار خوب و شایسته‌ای را انجام داد.

وی با تأکید بر اینکه رئیس قوه قضائیه با برگزاری این نشست نشان داد تفکیکی بین اصحاب رسانه در کشور قائل نیست، افزود: حجت الاسلام و المسملمین محسنی اژه‌ای در نشست با اصحاب و نخبگان رسانه کشور پذیرای رسانه‌های داخلی از همه جناح‌ها بود.

مدیر مسؤل خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه رئیس قوه قضائیه رسانه‌های داخلی را با یک چشم نگاه می‌کند، اضافه کرد: این امر به عنوان امتیازی بزرگ برای رئیس قوه قضائیه، نشان می‌دهد که این قوه عدالت را برای همه مردم می‌خواهد.

متقیان با بیان اینکه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای نشان داد که هیچ خط و خط‌کشی در قوه قضائیه وجود نخواهد داشت، افزود: نشست رئیس قوه قضائیه با اصحاب و نخبگان رسانه‌ای کشور بدون سانسور برگزار شد.

مدیر مسؤل خبرگزاری ایسنا با اشاره به نقش سفر‌های استانی رئیس قوه قضائیه در امیدآفرینی در جامعه، بر هم‌صدایی رسانه‌های کشور در پوشش برنامه‌های ایشان تأکید و اضافه کرد: با این اقدام مردم دیگر نیازی به رسانه‌های خارجی ندارند و اگر اخبار درست منتشر شود، رسانه‌های خارجی به بهانه انتشار اخبار درست، مردم را جذب نخواهند کرد.

متقیان با تأکید بر اینکه قوه قضائیه خود را در بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌های کشور بیمه کرد، در پایان گفت: کل رسانه‌های کشور همراه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در دوران ریاست وی در قوه قضائیه خواهند بود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.