دوشنبه, 5 مهر 1400 :: Monday, 27 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 97314

شتاب خیز پنجم کرونا بسیار نگران کننده است/ ابتلابه کووید۱۹ «خانوادگی» شده است

شتاب خیز پنجم کرونا بسیار نگران کننده است/ ابتلابه کووید۱۹ «خانوادگی» شده است
رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت:هرچه زمان واکسیناسیون طولانی تر شود آثار واکسن در کاهش میزان مرگ‌ها اثر کمتری خواهد داشت.
پایگاه خبری ریشه

 علیرضا زالی،رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: اگر واکسیناسیون به موقع انجام نشود شاهد خیزهای مجدد کرونا خواهیم بود.

زالی با بیان اینکه واکسیناسیون یکی از سهل الوصول ترین، سریعترین و نسبتا کاراترین روش های پیشگیری از کووید ۱۹ است که اثر بخشی نسبی آن در عرصه جهانی به اثبات رسیده است و می‌تواند نقش موثری در کاهش مرگ و میر داشته باشد، گفت: واکسیناسیون متناسب با جمعیت کشور انجام نشده است.

وی آخرین آمار ثبت شده از واکسیناسیون در استان تهران را ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: از مجموع این افراد ۴۸۰ هزار نفر نیز دز دوم را دریافت کرده‌اند که با توجه با جمعیت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری استان تهران، این عدد مطلوب نیست و باید به سرعت شتاب پیدا کند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با ابراز نارضایتی از وضعیت واکسیناسیون در کشور تاکید کرد: واردات واکسن باید دغدغه و مسئله روی میز تمام مسئولان کشور باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون در موج اول و خیز پنجم کرونا هستیم، گفت: دامنه، شتاب و سرعت درگیری در خیز پنجم کرونا نسبت به چهار خیز قبلی بسیار نگران کننده است.

 زالی ضمن اشاره به تلاش های مدافعان سلامت برای جلوگیری از ماندن بیماران کرونایی در پشت درهای بیمارستان، افزود: با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران و بیمارستان بقیه الله با راه اندازی سامانه ۶۰۷۰ برای جایابی بیماران در بیمارستان‌ها تلاش های زیادی صورت گرفت.

وی تجمعات را فاکتور بسیار مهمی برای انتشار بیماری کرونا دانست و تاکید کرد: در مراسم‌هایی مانند جشن عروسی به دلیل نزدیکی افراد به یکدیگر، برداشتن ماسک‌ها هنگام تناول غذا، رفت و آمدها، تهویه نامناسب و مسائلی از این دست شانس بروز بیماری افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه فرد مبتلا به کرونا توان تولید و پخش ۳ ضرب در ۱۰ به توان ۶ تعداد ویروس کرونا را دارد، تاکید کرد: در تجمعات ماسک ایمنی کامل ایجاد نمی‌کند.

زالی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از مراجعان بیمارستان‌ها متعلق به یک خانواده‌اند، شرکت در مراسم‌هایی همچون جشن عروسی را یکی از عوامل موثر در گسترش این ویروس عنوان کرد.

وی نسبت به آثار منفی تاخیر در فرآیند واکسیناسیون همگانی هشدار داد و گفت: هرچه زمان واکسیناسیون طولانی تر شود آثار واکسن برای ایجاد اختلال در گردش ویروس تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در کاهش میزان  مرگ و میرها اثر کمتری خواهد داشت.

 زالی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط اجرایی، اعتباری و مداخله‌ای در سطوح خرد، ارشد، میانی و کلان کشور در تناسب با برخورد با این بیماری نیست، گفت: آثار این موضوع در حوزه‌های مختلفی همچون واکسیناسیون تبلور یافته است.

وی با بیان اینکه کشور در برابر این ویروس باید آرایش جنگی به خود بگیرد، تصریح کرد: پروفایل کشور در برابر این بیماری مطلوب نیست و در تمامی سازمان‌ها باید اقداماتی فراتر از آنچه تا کنون انجام شده است، صورت گیرد.

وی با اشاره به اختلال حدود ۱۰ تا ۱۴ روزه در تامین واکسن، یادآور شد: هم اکنون حدود دو هفته از برنامه واکسیناسیون کشور عقب هستیم‌.

 زالی اظهار امیدواری کرد: با راه اندازی حدود ۹۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون بخشی از این تاخیر دو هفته ای جبران شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان های تابعه در وضعیت فعلی از لحاظ اعتباری در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند، کاهش درآمدهای اختصاصی و افزایش هزینه‌های ناشی از تامین دارو و تجهیزات مربوط به کرونا را مهمترین عامل این وضعیت دانست‌.

زالی با بیان اینکه هزینه‌ها و درآمد بیمارستان ها با یکدیگر تناسب ندارد، گفت: در دوران شیوع کرونا حتی هزینه هتلینگ بیمارستان‌ها بین ۱.۵ تا دو برابر افزایش یافته است.

وی خواستار تامین اعتبارات دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان خط مقدم مبارزه با کرونا شد و گفت: کرونا بیماری گران و سنگینی است.

وی  با بیان اینکه علی رغم واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان ابتلای برخی از این افراد در خیز پنجم کرونا مشاهده شده است، تاکید کرد: فشار سنگینی بر روی تیم بهداشت و درمان است.

این مقام مسوول با بیان اینکه کرونا صرفا یک بیماری بیولوژیک نیست، گفت: این بیماری اقتصاد، اجتماع و امنیت را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

زالی تاکید کرد: باید بیش از گذشته منابع جدیدی به بیمارستان‌ها به عنوان خط مقدم مبارزه با کرونا تزریق شود.

منبع: فارس

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.