دوشنبه, 11 مرداد 1400 :: Monday, 2 August 2021
 
کد خبر: 97268

بزرگترین نسل کشی اروپا

بزرگترین نسل کشی اروپا
با گذشت سال‌ها از قتل عام سربرنیتسا و بزرگترین نسل کشی مسلمانان در اروپا، غرب همچنان در این باره سکوت کرده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

بزرگ‌ترین و فاجعه بارترین نسل کُشی در اروپا در دوران پس از جنگ جهانی دوم که ۸ هزار کشته برجای گذاشت، سبب مفقود شدن یک هزار نفر دیگر نیز شد.

این جنایت در سال ۱۹۹۵ در پی آن رخ داد که صرب‌ها به شهر‌های شرقی مانند سربرنیتسا هجوم برده و مردم این منطقه را قتل عام کردند.

دلیل حضور مسلمانان در این منطقه، اقدام‌های خشونت بار صرب‌ها برای اخراج آنان از این کشور بود که در نهایت به میانجیگری سازمان ملل و اسکان آن‌ها در مناطقی با عنوان مناطق امن منجر شد.
صربستان در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ شاهد جنگ کروات ها، صرب‌ها و مسلمانان در بوسنی و کشته شدن حدود ۱۰۰ هزار نفر بود.

سربرنیتسا در صبح روز ۱۱ جولای ۱۹۹۵ شاهد قتل عام مردان و پسران مسلمانی بود که به گور‌های دسته جمعی انداخته می‌شدند؛ این گور‌ها چند سال پیش توسط بازرسان سازمان ملل کشف و به عنوان مدرکی علیه ارتکاب سران صرب به جنایت جنگی مطرح شد.

این روزها سالروز نسل کشی مسلمانان در بوسنی است که با نام قتل عام سربرنیتسا شناخته می‌شود؛ جنایتی که به رغم فاجعه بار بودن، زیر سنگینی سکوت مجامع بین المللی، همچنان دستش از احقاق حق قربانیان و بازماندگان آن‌ها کوتاه مانده است.

طی روز‌های اخیر مراسم یادبود این نسل کشی برگزار شد و اجساد ۱۹ نفر از قربانیان این قتل عام فاجعه بار به خاک سپرده شد.

به گزارش پایگاه شبکه الجزیره، مردم بوسنی و هرزگوین برای گرامیداشت قربانیان نسل کشی سال ۱۹۹۵ گرد هم آمدند و اجساد ۱۹ نفر از قربانیان شناسایی شده را به خاک سپردند؛ جنایتی که اتحادیه اروپا به اذعان آن بسنده کرده است.

۲۶ سال پس از این نسل کشی، اجساد ۱۶ مرد و ۲ پسر نوجوان و یک زن دفن و به آمار ۸ هزار قربانی این جنایت افزوده شدند.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۱۹۹۳ منطقه سربرنیتسا را به عنوان «منطقه امن» معرفی کرد؛ این جنایت در پی حمله نیرو‌های صرب به سرکردگی «راتکو ملادیچ»، به منطقه «امن» سازمان ملل و با وجود نیرو‌های حافظ صلح هلندی رقم خورد.

۱۵ هزار نفر از ساکنان «سربرنیتسا» در پی یورش نیرو‌های صرب به کوه‌های اطراف گریختند، اما ۶ هزار نفر آنان توسط صرب‌ها در جنگ قتل عام شدند و اجساد در ۵۷۰ منطقه مختلف در کشور پیدا شد.

این گور‌های دسته جمعی، توسط بازرسان سازمان ملل کشف و به عنوان مدرکی بر جنایت سران صرب در دادگاه جنایت جنگی مورد استفاده قرار گرفت.اما با گذشت بیش از ۲ دهه از این جنایت همچنان سکوت و انکار در این باره ادامه دارد.

 خبرگزاری «آناتولی» نیز در این باره می‌نویسد که سکوت درباره این نسل کشی همچنان ادامه دارد.

در همین حال پایگاه «بالکانین سایت»، نوشت «مقام‎های سیاسی صرب هم در صربستان و هم در مونته نگرو، همچنان این موضوع که قتل عام سربرنیتسا یک نسل کشی بوده را انکار و با رد رای دیوان بین المللی کیفری، این نهاد را به تعصب علیه صربستان متهم می‌کنند.»

علاوه بر مقام‎های غربی جریان رسانه‌ای اصلی غرب نیز طی سال‌ها در برابر این جنایت به عنوان بزرگترین کشتار مسلمانان در اروپا سکوت کرده و به آن نپرداخته است.

به نظر می‌رسد آشتی میان صرب‌ها و مسلمانان به دلیل وجود دریایی از خون حدود ۱۰ هزار مسلمان، سکوت مجامع بین المللی در محکومیت این نسل کُشی و طرح نام قاتلان به عنوان قهرمانان ملی در صربستان، دور از دسترس باشد.

نکته قابل توجه درخواست تجدید نظر عاملان این جنایت از دادگاه است؛ یعنی پس از ۲۵ سال هنوز این افراد آزادانه برای خود زندگی می‌کنند.

اگرچه جامعه جهانی جنایات رخ داده در سربرنیستا را تنها بخشی از درگیری در بوسنی می‌داند که در آن جنایت جنگی رخ داده است، اما هنوز اقدامی برای مجازات عاملان این جنایت صورت نگرفته و غالب صرب‌ها این جنایت را مصداق نسل کُشی نمی‌دانند.

سربرنیتسا، اما همچنان شهری فقیر و بی روح در شرق بوسنی است که از این جنایت کمر راست نکرده است و همچنان این سوال را می‌پرسد که چگونه ممکن است جنایتی با این وسعت در قلب اروپا و در منطقه حفاظت شده سازمان ملل رخ داده باشد، اما واقعیت نسل کُشی کماکان انکار شود؟

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.