دوشنبه, 4 مرداد 1400 :: Monday, 26 July 2021
 
کد خبر: 97228

هدف آمریکا از حضور در افغانستان آزمایش جنگ‌افزار و فروش اسلحه بود نه حفظ جان انسان‌ها

هدف آمریکا از حضور در افغانستان آزمایش جنگ‌افزار و فروش اسلحه بود نه حفظ جان انسان‌ها
معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل خاطرنشان کرد: جان انسان‌ها برای آمریکایی‌ها ارزشی ندارد و هدف اصلی آن‌ها از حضور در افغانستان، آزمایش جنگ‌افزارهایشان و فروش اسلحه بود؛ حفظ جان و ارزش‌های مردم مناطق مختلف این کشور برای آن‌ها اهمیتی نداشت.
پایگاه خبری ریشه

مجتبی نوروزی ، با اشاره به خروج ارتش تروریست آمریکا از افغانستان و نا امنی حاکم بر این کشور، گفت: ارتش تروریست آمریکا بعد از ۲۰ سال اشغال‌گری، خاک افغانستان را غیر مسئولانه ترک و اقدام به خروج و یا به تعبیری، از افغانستان فرار کردند.

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل افزود: این اقدام باعث شد که نوعی موازنه نسبی بین دولت مرکزی و نیروهای معارض دولت که ایجاد شده بود از بین برود و با امتیازات و مشروعیتی که طی دو سال گذشته به طالبان داده بودند، دچار یک نوع توهم پیروزی شود و در مقابل خودش قدرتی احساس نکند.

نوروزی تأکید کرد: طالبان با شرایطی که رژیم آمریکا برای آنها در افغانستان کنار برخی امتیازات فراهم کرده بود، باعث شد تا آنها امکان و جرئت لازم را برای تصاحب بخش‌هایی از خاک افغانستان را پیدا کنند.

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل با اشاره به اعداد و ارقام میزان تسلط طالبان بر خاک افغانستان، اضافه کرد: خیلی از این ارقام درصد تسلط طالبان در مناطق مختلف افغانستان واقعی نیست، بخش عمده‌ای از این مناطق در واقع مناطقی نیست که دارای چنین استراتژیکی باشد و در هیچ دوره‌ای تحت حکومت حاکمیت مرکزی افغانستان نبوده است.

طالبان فضای ترس و وحشت را برای ملت افغانستان به ارمغان آورده‌ است

نوروزی با بیان اینکه غشاهای مردمی در برابر طالبان ایجاد شده است، افزود: این اتفاق روند پیشروی طالبان را کُند کرده است و طالبان فضای ترس و وحشت را برای ملت افغانستان به ارمغان آورده‌ است و به واسطه تحرکات رسانه‌ای طالبان مشکلات بیشتری ایجاد شده است.

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل با اشاره به اینکه روند حرکت و اقدامات رژیم آمریکا از همان سال‌های نخست اشغال‌گری در افغانستان مشخص بود که این سلطه منجر به ثبات پایدار در این کشور نخواهد شد، تصریح کرد: اشتباهات مکرر آمریکایی‌ها و تغییر مدام استراتژی عملکردشان، موفقیتی برای آنها از این اشغال‌گری نداشت و مشخص بود که مدام در باتلاق مشکلات افغانستان که این بحث تاریخی است، بیشتر فرو خواهند رفت.

نوروزی در تشریح دلایل مهم خروج آمریکایی‌های تروریست پرور از افغانستان، تغییر استراتژی کلان امنیتی آمریکا را ازاین‌دست عوامل برشمرد و اضافه کرد: آمریکایی‌ها احساس کردند، هزینه‌ای که در افغانستان می‌کنند چیزی است که ترامپ در صحبت‌هایش بارها اشاره کرد مبنی بر اینکه ما برای افغانستان هزینه می‌کنیم، ولی رقبا و دشمنان ما و همسایگان افغانستان دارند بهره برداری می‌کنند و باید در هزینه‌های تأمین امنیت در افغانستان مشارکت داشته باشند.

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل ادامه داد: چرخش توجه آنها از این منطقه به بخش دیگر و به‌واسطه رقابت‌هایشان با چین از دیگر مسائل بود، امکان حضور در منطقه را با این حجم و گستردگی نداشتند.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها چینش خاصی برای تسلط اطلاعاتی بر منطقه در افغانستان انجام دادند، تصریح کرد: با واسطه‌گری خریدار نقشی را که می‌خواستند به شکل مستقیم برای کنترل تهدیدات امنیتی مستقیم علیه این کشور و مثلث ایران، چین و روسیه، ایفا کنند و دنبال گرفتار کردن مثلث ایران، چین و روسیه در افغانستان بودند.

نوروزی با اشاره به اینکه آنها در دوحه طالبان را به عنوان نائب برای خود انتخاب کردند، اضافه کرد: چرخش جدی در طالبان نسبت به آمریکا وجود دارد، اگر جه آنها در گذشته مقابل آمریکایی‌ها و نیروی اشغال‌گر در افغانستان می‌جنگیدند، طی یکی دو سال اخیر به صورت جدی به عوامل رژیم آمریکا در این کشور تبدیل شدند از طریق همراهی آمریکایی‌ها به جایگاهی که امروز در افغانستان دارند، دست پیدا کردند.

طالبان بخشی از واقعیت اجتماعی جامعه افغانستان

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل با بیان اینکه طالبان به خاطر همراهی جدی رژیم آمریکا به جایگاه فعلی خود در این کشور دست پیدا کردند، طالبان را بخشی از واقعیت اجتماعی جامعه افغانستان برشمرد و تصریح کرد: البته بدنه اجتماعی طالبان نه سران طالبان، زیرا بخش عمده سران طالبان به دستگاه‌های استخباراتی منطقه و فرا منطقه‌ای وصل هستند.

نوروزی با تأکید بر اینکه بخشی از بدنه اجتماعی طالبان که فریب شعارهای اسلامی سران طالبان را خورده‌اند بخش کوچکی از جامعه افغانستان هستند، اضافه کرد: قطعاً این دست نیروهای طالبان، تنها بخش کوچکی از جامعه افغانستان هستند.

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل گفت: راه اثبات دیدگاه مثبت ملت افغانستان نسبت به طالبان لشکر کشی به شهرها و روستاهاهای کوچک و انفجار و ایجاد هراس و ترس در دل مردم نیست، باید مکانیسم  مراجعه به آرا و نظر مردم در این رابطه ایجاد شود تا جایگاه طالبان در بین مردم مشخص شود و به همان نسبتی که مردم افغانستان این گروه را می‌پذیرند در قدرت مشارکت داشته باشند.

نوروزی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از شعارهای آمریکایی‌ها طبق اعلام سازمان‌های بین‌المللی که زیر نظر خود اینها هستند، محقق نشده است، افزود: رژیم آمریکا دنبال مشروعیت دادن طالبان مقابل دولت مرکزی مستقر افغانستان بود، متأسفانه بایدن نسبت به افغانستان با تمسخر صحبت کرد، انگار که نه انگار ۲۰ سال در افغانستان حضور داشتند و شعارهای آن‌چنانی حقوق بشر سر می‌دادند.

وی با تأکید بر اینکه اینها نسبت به غیر نظامی‌ها، جنایات زیادی در افغانستان مرتکب شدند، اضافه کرد: به بهانه مبارزه با تروریست و طالبان و داعش به دست این اقدامات را انجام دادند که بخشی از آن ریشه در عدم شناخت آنها از محیط افغانستان داشت.

معاون پیشین رایزن فرهنگی ایران در کابل خاطرنشان کرد: جان انسان‌ها برای آمریکایی‌ها ارزشی ندارد و هدف اصلی آنها از حضور در افغانستان، آزمایش جنگ‌افزارهایشان و فروش اسلحه بود؛ حفظ جان و ارزش‌های مردم مناطق مختلف این کشور برای آنها اهمیتی نداشت.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.