دوشنبه, 11 مرداد 1400 :: Monday, 2 August 2021
 
کد خبر: 96408

افشای تلاش‌های ترامپ برای انحلال نتایج انتخابات

افشای تلاش‌های ترامپ برای انحلال نتایج انتخابات
اسناد جدیدی مبنی بر تلاش دونالد ترامپ برای لغو نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و شکست پنتاگون و اف بی آی در موضوع حمله به کنگره در ماه ژانویه افشا شده است.
پایگاه خبری ریشه

کمیته نظارت بر مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، در روز‌های آخر ریاست خود مقامات ارشد وزارت دادگستری این کشور را تحت فشار قرار داد تا شکست انتخاباتی خود به جو بایدن را به چالش بکشد.

به گزارش «سی ان بی سی»، هیئت نظارت بر مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که حافظه پنهانی یافت شده حاوی بیش از ۲۰۰ صفحه نامه الکترونیکی (ایمیل) مقامات وزارت دادگستری و کارمندان کاخ سفید که به تازگی منتشر شده، روش جدیدی را در مورد چگونگی تلاش ترامپ برای تضعیف نتایج انتخابات ۲۰۲۰ و پیشبرد ادعا‌های بدون پشتوانه اش مبنی بر تقلب انتخاباتی و تلاش او برای باقی ماندن در قدرت نشان می‌دهد.

این هیئت اعلام کرد که این اسناد، از جمله دیگر ادعاها، نشان می‌دهد که ترامپ در ماه دسامبر گذشته وزارت دادگستری آمریکا را تحت فشار قرار داد تا دادخواست دیوان عالی این کشور را برای باطل کردن انتخابات طرح کند.

کارولین مالونی، رئیس هیئت نظارت در یک بیانیه مطبوعاتی گفت «این اسناد نشان می‌دهد که ترامپ تلاش کرده است رئیس سازمان اجرای قانون کشور ما را در یک تلاش گستاخانه برای لغو انتخاباتی که در آن شکست خورده، به فساد بکشاند.»

او در ادامه گفت «کسانی که به اقدامات غیرقانونی ترامپ کمک کرده یا شاهد آن بوده اند باید به سوالات هیئت نظارت در مورد این اقدام به براندازی دموکراسی پاسخ دهند؛ این کمیته متعهد است تا اطمینان حاصل کند که رویداد‌های منتهی به شورش خشن ۶ ژانویه به طور کامل بررسی شده است.»

شکست اف بی آی و پنتاگون در موضوع حمله ۶ ژانویه
در روز‌های قبل از حمله روز ۶ ژانویه به کنگره، شرکت رسانه‌های اجتماعی «پارلر» اف بی آی را از ده‌ها پیام نگران کننده مطلع کرد؛ هشدار‌هایی که به نظر می‌رسید بی پاسخ مانده اند.

در پستی که یکی از کاربران پارلر به اشترک گذاشته بود، نوشته شده بود «اگر ساختمان کپیتال هیل را تسخیر کردیم تعجب نکنید. ترامپ برای ایجاد هرج و مرج به ما احتیاج دارد تا بتواند قانون شورش را تصویب کند.»

روز سه شنبه در جلسه کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا، کارولین مالونی، یکی از این پیام ها، که یکی از ده‌ها پیام منتشر شده در پارلر در تاریخ ۲ ژانویه، ۴ روز قبل از شورش بود، و به اف بی آی فرستاده شده بود، را فاش کرد.

کریستوفر وری، مدیر اف بی آی گفت مطلبی درباره این پست‌ها را به خاطر نمی‌آورد، اما برخی از آن‌ها به تیم‌های اف بی آی، که در مورد تروریسم داخلی تحقیق می‌کنند، هدایت شده اند؛ وری در ادامه گفت که اف بی آی اکنون در حال بررسی این موضوع است که آیا به این اطلاعات به طور مناسب رسیدگی شده یا خیر.

وری و اف بی آی تنها فرد و سازمانی نیستند که به دلیل عدم اقدام مناسب در قبال شورش ۶ ژانویه تحت فشار قرار گرفته اند.

عدم آمادگی توسط پنتاگون و  واحد‌های اضطراری پلیس کاپیتال هیل نیز مورد انتقاد مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفته است.

دموکرات‌ها به دلیل تأخیر در مقابله با شورش و حمله به کپیتال هیل، از دو مقام پنتاگون به شدت انتقاد کردند.

مالونی در اظهارات خود گفت که پنتاگون با وجود هشدار‌های اعلام شده و درخواست دیگر مقامات مجلس نمایندگان به موقع در رابطه با شورش ۶ ژانویه اقدام نکردند؛ او در ادامه گفت «این یک شکست بسیار مفتضحانه است.»

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.