شنبه, 6 آذر 1400 :: Saturday, 27 November 2021
 
کد خبر: 95809

کاهش نرخ بیکاری و تمایل افراد به کارکردن در دوره کرونا

کاهش نرخ بیکاری و تمایل افراد به کارکردن در دوره کرونا
کارشناس اقتصادی گفت: بررسی آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در همین دوره کرونا نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده و البته نرخ مشارکت هم کم شده یعنی اینکه افراد اصلاً تمایلی به کار کردن ندارند.
پایگاه خبری ریشه

کامران ندری  با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تأثیر آن بر اشتغال اظهار کرد: کرونا تأثیر جدی بر اشتغال کشور نداشته است خصوصاً در شرایط فعلی که میزان اشتغال در اقتصاد ایران بر اساس قوانین بازار تعیین نمی‌شود.

 

وی عنوان کرد: درکشورهای دیگر اگر بنگاهی با رکود بازار مواجه می‌شود و محصولاتش را نتواند بفروشد طبعاً تولیدش را کم می‌کند و میزان اشتغال را پایان می‌آورد.

 

ندری افزود: اما در کشور ما از آنجایی که اکثر بنگاه‌ها به خصوص بنگاه‌های بزرگ تقریباً دولتی یا شبه دولتی و متعلق به بخش عمومی هستند و بر اساس شرایط بازار عمل نمی‌کنند، لذا در مواجه با شوک‌ها  و کاهش تقاضا بخش کوچکی از آن‌ها واکنش نشان داده و ضمن کاهش تولید نیروی کار را هم تعدیل می‌کنند که رقم آن قابل مقایسه با آمارهای جهانی نیست.

 

این کارشناس اقتصادی گفت: بررسی  آمارهای  منتشر شده نشان می‌دهد که در همین دوره کرونا نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده و البته نرخ مشارکت هم کم شده یعنی اینکه افراد اصلاً تمایلی به کار کردن ندارند.

 

وی گفت: در ایران سختگیری‌ها، محدودیت‌های کرونایی، تعطیلی کسب‌وکارها و اعمال قرنطینه به‌اندازه سایر کشورها نبوده است، قاعدتاً شرایط کرونایی به‌اندازه‌ای کشورهای دیگر  روی کشور ما تأثیر نداشته است.

 

ندری عنوان کرد: به نظر می‌آید تحریم‌ها و سیاست‌های داخلی تأثیر بیشتری روی اقتصاد و اشتغال کشور داشته است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.