شنبه, 13 آذر 1400 :: Saturday, 4 December 2021
 
کد خبر: 95725

مدیر سینما سپیده: با پخش مناظره‌های انتخاباتی در سینماها موافقم

مدیر سینما سپیده تهران گفت: اکران فیلم‌های جدید بسیار مهم است و متاسفانه کارگردانان و تهیه‌کنندگان رغبتی برای اکران فیلم‌های خود ندارند و حالا وقت آن است که دوستان سینماگر دین خود را به سینما ادا کنند. درست است تهیه‌کنندگان برای تولید فیلم هزینه کرده‌اند، اما باید برای نجات سینما پیش‌قدم شد.
پایگاه خبری ریشه

مهدی نیک‌آیین  پیرامون وضعیت فروش فیلم‌ها از زمان بازگشایی مجدد سینما‌ها گفت: با توجه به اینکه این بار تعداد سینما‌های بیشتری نسبت به قبل بازگشایی شدند قاعدتا فروش بیشتری را شاهد هستیم، اما واقعیت این است که در کل فروش فیلم‌ها راضی کننده نیست و این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد. عدم وجود فیلم جذاب و جدید و مهم‌تر از آن عدم تبلیغات گسترده شهری و تلویزیونی باعث فروش پایین فیلم‌های روی پرده شده است. ضمن آنکه مخاطبان همچنان اطلاعی از بازگشایی و خبر‌های به روز سینما‌ها ندارند. به عنوان مثال سوم خردادماه که به مناسب آزادسازی خرمشهر بلیت سینما‌ها نیم‌بها بود فکر می‌کنم درصد زیادی از مردم از این موضوع اطلاعی نداشتند.

***سینما نیازمند حمایت و پخش تیزر فیلم‌ها از تلویزیون است 

وی در همین راستا ادامه داد: یکی دو تا از فیلم‌ها همچون «خورشید» که جدیدا در تلویزیون تبلیغ می‌شوند، فروش بهتری نسبت به بقیه فیلم‌ها داشتند، اما قطعا باید تیزر‌های بیشتر و در ساعت مناسب‌تری از فیلم‌ها در صداوسیما پخش شود. ضمن آنکه تبلیغات محیطی خاصی از فیلم‌های سینما در سطح شهر که بسیار مهم هستند را نمی‌بینیم. متاسفانه وقتی سینما‌ها بسته می‌شوند تقریبا در تمام بخش‌های خبری و غیر خبری این خبر اعلام می‌شود، اما وقتی سینماها بازگشایی می‌شوند خیلی اطلاع‌رسانی در این باره نمی‌شود و طبیعتا وفتی اطلاع رسانی نشود استقبالی هم صورت نخواهد گرفت.

مدیر سینما سپیده همچنین درباره گران‌تر شدن بلیت سینما و تاثیر آن بر عدم استقبال مخاطب از سینما توضیح داد: درست است که قیمت بلیت سینما‌ها افزایش یافته، اما مخاطبان هیچ‌گونه اعتراضی نسبت به بالارفتن آن تا کنون نداشته‌اند. در قیاس با بسیاری از اقلام و ... که گران شده‌اند، این میزان گرانی بلیت مشکلی را ایجاد نمی‌کند. البته این را هم باید اضافه کنم که در طول سال؛ خرید بلیت سینما در سینما سپیده برای دانشجویان برای تمام سانس‌ها نیم‌بها است.

***تاثیر مثبت واکسیناسیون عمومی در استقبال مخاطبان از سینما 

نیک‌آیین در پاسخ به این سوال که واکسیناسیون سراسری در آینده‌ای نزدیک تا چه اندازه در استقبال دوباره مخاطبان  از سینما تاثیر دارد، ابراز کرد: بدون شک واکسیناسیون عمومی در استقبال بیشتر مردم از سینما تاثیرگذار است و امید دارم این روند مثبت با شتاب بیشتری انجام شود. ولی باز هم در کنار آن باید اطلاع‌رسانی درستی هم صورت بگیرد. اکران فیلم‌های جدید بسیار مهم است اما متاسفانه به دلیل نوسانات پیش آمده در روند فعالیت سینماها که ناشی از افزایش و یا کاهش شیع ویروس کرونا در شهرها است کارگردانان و تهیه‌کنندگان خیلی رغبتی برای اکران فیلم‌های خود ندارند اما حالا وقت آن است که دوستان سینماگر دین خود را به سینما ادا کنند. درست است تهیه‌کنندگان برای تولید فیلم هزینه کرده‌اند، اما همه باید برای نجات سینما پیش‌قدم شوند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه سینما و دوستان دیگری که دست‌اندرکار در حوزه سینما هستند باید سیاست‌هایی اعمال کنند تا تهیه‌کنندگان هم دلگرم شوند.

***با تغییر کاربری موقت سینما‌هاموافقم 

وی پیرامون بحث تغییر کاربری سینما‌ها در تهران و شهر‌ستان‌ها اظهار داشت: انسان با امید زنده است و باید امیدوار باشیم. اگر سرعت واکسیناسیون شتاب بیشتری پیدا کند و کمی تنش روانی از جامعه برداشته شود قطعا این موضوع در سینما همچون تمام مشاغل دیگر تاثیر مثبت خود را می‌گذارد. نظر شخصی من این است سینمادار‌ها باید نگاه بلندمدت‌تری داشته باشند و از نگاه تجاری به این موضع دست بردارند و به سود سریع و آنی فکر نکنند. بالاخره اپیدمی کرونا تمام مشاغل ایران و دنیا را تحت تاثیر قرار داده و همگی به نوعی آسیب دیده‌اند. من البته به سینمادار‌ها حق می‌دهم و این فقط نظر شخصی من است. متاسفانه سینما اولین صنفی بود که تعطیل شد و آخرین صنفی بود که باز شد و کم‌لطفی‌های زیادی به دوستان ما شد و اثر خود را بر سینماگران گذاشت. در حالی که سینما می‌توانست از همان ابتدا جزو مشاغل گروه ۲ باشد، اما این تغییر از گروه ۳ به ۲ یک سال زمان برد. به هر حال کنترل محیط سینما و رعایت نکات بهداشتی خیلی راحت‌تر از مکان‌ها و مشاغل دیگر است و امیدوارم شرایط بهتری برای دوستان ما مهیا شود.

نیک آیین با ابراز امیدواری نسبت به آینده و اکران فیلم‌های جدید و ژانر‌های متنوع و تاثیر آن بر چرخه اقتصادی سینما عنوان کرد: تعطیل شدن‌های مقطعی به سینما ضربه بزرگی زد. تهیه‌کنندگان هم در این شرایط طبیعی است منتظر بهتر شدن شرایط بمانند چرا که شاید این سیکل معیوب تکرار شود اما سینما شغلی نیست که به محض باز شدن خیلی سریع شاهد استقبال دوباره مخاطب باشد بلکه سینما همیشه باید باز باشد تا مخاطبان به مرور به این مکان جذاب برگردد.

***تاثیر انتخابات بر استقبال مخاطبان از سینما

وی پیرامون تاثیر انتخابات بر کاهش استقبال مخاطبان از سینما عنوان کرد: بله جو جامعه این روزها جدای از مسائلی چون کرونا و اتفاقات اقتصادی به سمت انتخابات می‌رود و این مسئله همیشه بر اکران فیلم‌ها تاثیرگذار بوده است و کاهش مخاطب را به همراه داشته است. امیدوارم حداقل تا شروع انتخابات سینما‌ها باز باشند و برنامه‌ریزی اصولی انجام شود تا بعد از اتمام انتخابات و با آغاز تابستان سینما به رونق خود بر گردد و پاییز خوبی داشته باشیم تا به جشنواره فیلم فجر برسیم.

این سینمادار در همین راستا افزود: با این حال شرایط امیدوارکننده‌تر از قبل شده است. سینما به گروه مشاغل ۲ آمده، واکسیناسیون در حال انجام است و خوشبختانه تا کنون خبری از تعطیلی سینما‌ها نشده و شرایط پایدارتر از قبل است. باید همه دست به دست هم دهند تا مشکل سینما حل شود. از سیاست‌گذاران گرفته تا صداوسیما و تهیه‌کنندگان باید از خودگذشتگی کنند تا چرخه اکران رونق بگیرد.  

***پخش مناظره‌های انتخاباتی در سینما!

نیک‌آیین همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پخش مناظره‌های انتخاباتی تا چه اندازه در رونق سینما مفید است بیان کرد: در این شرایط مخالفتی با این طرح‌ها ندارم و فکر می‌کنم قابل بررسی است. وقتی فیلم جدیدی برای اکران نیست، سینمادار‌ها حق دارند برای کوتاه‌مدت به پخش مناظره‌های انتخاباتی هم روی بیاورند. حتی پیشنهاد من این است که سالگرد یک‌سری از فیلم‌ها را در سینما‌ها برگزار کرد. اگر بوروکراسی اداری کوتاه شود، می‌شود با هماهنگی و تبلیغات مناسب برخی از فیلم‌های قدیمی و مهم و جذاب را در سانس‌های محدود اکران کرد. مسابقات مهم ورزشی، بعضی سریال‌ها و ... همگی به عنوان راه‌حل موقت می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و به نفع سینما از آن بهره ببرد.

***قطعی برق و چالش‌های ایجاد شده در سالن‌های سینما

مهدی نیک‌آیین در انتها درباره تاثیر قطعی برق این روز‌ها در اکران فیلم‌ها خاطرنشان کرد: اگر اطلاع‌رسانی درستی شود و در بازه زمانی مشخصی برق قطع شود می‌توانیم برنامه‌ریزی مناسب‌تری داشته باشیم. در روز‌های گذشته قطعی ۷ ساعته برق را هم تجربه کردیم و مجبور شدیم با موتور برق اکران فیلم‌ها را ادامه دهیم و متاسفانه در روز چندین بار این اتفاق افتاد و مخاطبان هنگام تماشای فیلم با قطعی برق مواجه شدند، امیدوارم این مسئله هر چه زودتر رفع شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.