جمعه, 4 تير 1400 :: Friday, 25 June 2021
 
کد خبر: 95552

بحران بورس در ایران

بحران بورس در ایران
قریب به یک سال پیش بود که بسیاری از مردم به شکل سرسام آوری به سمت بورس روانه شدند؛ سود روزانه 5 درصد و ماهیانه صد درصدی بسیاری از افراد را وسوسه می کرد تا سرمایه کلانی را در این بازار به امانت بسپارند. اما طولی نکشید که به یک باره بازار سر ناسازگاری نهاد و روند نزولی خود را آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

بازاری که بسیاری از مردم برای حضور در آن و سود بیشتر، خانه و ماشین خود را فروختند تا شاید یک شبه ره صدساله را طی کنند؛ پس از سقوط بازار اما سرمایه بسیاری از مردم یا نصف شد و یا تا بیش از 90 درصد ریزش را تجربه کرد.

دولتمردان در چند ماه ابتدایی سال ۹۹ مردم را به حضور در بورس ترغیب کردند و حالا مردم دولت را در آب رفتن دارایی‌شان مسئول می‌دانند.
پس از گذشت حدود یک سال از ریزش بورس، مردمی که زندگی خود را در این بازار از دست داده اند به امید بازگشت رونق به بازار نشسته اند؛ مسئولین امر اما هر روز قول های جدیدی می دهند و هر روز روش ها و قوانین جدیدی را آزمایش می کنند تا شاید جلوی ریزش شدید بازار را بگیرند.
انتشار اخباری در هفته گذشته مبنی بر حمایت از بازار سرمایه و تزریق منابع مالی جدید به بورس باعث خوش بینی‌های در بازار شد به طوری که حتی به طور موقت،  زمینه بازگشت روند صعودی شاخص بورس را فراهم کرد.  
در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، مصوبات مربوط به سه بند نخست بسته حمایت از بازار سهام به تصویب رسید که نخستین بند آن مربوط به بانک مرکزی بود و مقرر شد تا بانک مرکزی، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند.
انتشار چنین خبری در بازار در ابتدا خوش بینی هایی را نسبت به معاملات بازار ایجاد کرد اما بعد از مدتی برخی از کارشناسان معتقد بودند که پیشنهادات ارائه شده از سوی مسوولان برای تغییر روند بازار فقط در حد یک پیشنهاد باقی می ماند و اقدام چندانی برای اجرایی شدن آن صورت نمی گیرد، همچنین در کنار این مسایل کارشناسان عدم تاثیرگذاری این مصوبات بر معاملات بورس را عدم اعلام دقیق زمان اجرایی شدن آنها اعلام کردند و معتقد بودند تا زمانی که خبری  از اجرای حتمی مصوبات در بازار مطرح نشود نمی توان در انتظار تاثیر مثبت این مصوبات بر معاملات این بازار بود.
اما به اعتقاد کارشناسان این ترفند نیز نمی تواند نجات بخش بورس باشد و همچنان بازارسرمایه در سراشیبی سقوط قرار خواهد داشت.
اخیراً سازمان بورس خبر داده که قرار است به‌زودی صندوق‌های پوشش ریسک و مبتنی بر رمزارزها را در بورس راه‌اندازی کند.
حال که سازمان بورس خبر از راه‌اندازی صندوق‌های مبتنی بر رمزارز داده، این سؤال پیش می‌آید که باتوجه به عدم استقبال مردم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری آیا راه‌اندازی این صندوق‌ها می‌تواند مورد توجه مردم قرار بگیرد؟
میزانی اسکویی در پاسخ به این سؤال چند مؤلفه را برای صندوق‌های مبتنی بر رمزارز در نظر گرفت. او توضیح داد: «پیچیدگی رمزارزها، جذابیت و رشد سریع قیمت رمزارزها مولفه‌هایی هستند که وقتی آنها را کنار هم بگذاریم، مردم از این صندوق‌ها استقبال خواهند کرد. اهمیت ایجاد صندوق‌های مبتنی بر رمزارز در ایران مخصوصا در این مرحله که بورس که دچار نوسانات زیادی شده، دو چندان است. اخیرا نیز گفته شده که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بورس تهران خارج و بخشی از آن وارد حوزه رمزارزها شده است و اگر این صندوق‌ها در بورس راه‌اندازی می‌شدند، نه تنها این اتفاق نمی‌افتاد بلکه بخش زیادی از مردم برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها وارد بورس شده بودند. البته هنوز اکوسیستم این حوزه کامل نشده و زیرساخت‌های آن ضعیف است که باید هرچه زودتر این زیرساخت‌ها تکمیل شوند.»
راهکار های بورسی کارشناسان دولت همچنان ادامه دارد اما انگار قرار نیست روزهای خوب بورسی فعلا تکرار شود. بسیاری از سهامداران و کارشناسان می‌گویند دولت کسری بودجه خود را از طریق بورس تامین کرد، در واقع دولت برای هزینه‌های خود دست در جیب مردم کرده است. اما وزیر اقتصاد که یکی از مشوقان مردم برای ورود به این بازار است و سعی در امن جلوه دادن بورس دارد، درباره این تامین مالی دچار تناقض‌گویی شده.
مشخص نیست در نهایت چه کسی در دولت و یا نهادهای دیگر می خواهد یا اصلا می تواند ضرر و زیان های وارده به مردم را که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند را جبران کند و آیا بار دیگر بهار و سبزی به تابلو بورس باز می گردد یا نه.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.