سه شنبه, 1 تير 1400 :: Tuesday, 22 June 2021
 
کد خبر: 95348

اوان تا اطلاع ثانوی از دست‌اندازی لودرها در امان است

اوان تا اطلاع ثانوی از دست‌اندازی لودرها در امان است
اساس مصوبات مربوطه به منظور استقرار کلبه‌های پیش‌ساخته بنا بود حداکثر ۶۰ سانتی‌متر از خاک برداشت شود اما به دلیل خاکبرداری بیش از مقدار تعیین شده اجرای طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان تا زمانه ارائه طرح توجیهی پروژه و تایید آن توسط مسئولان ذی‌ربط متوقف خواهد بود.
پایگاه خبری ریشه

اجرای فاز اول طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان در الموت شرقی که در نخستین روزهای ماه جاری آغاز شد تا بهره‌برداری سرمایه‌گذاران هتل‌ساز، از نقطه‌ بکر و زیبای دیگری از اراضی ملی کشورمان کلید بخورد هفته گذشته به دلیل عدم رعایت ضوابط محیط زیستی متوقف شد؛ طرحی که اعتراض بومیان به اجرای آن همچنان ادامه دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین درباره علت توقف اجرای این طرح به میزان گفت: طرح گردشگری اوان در ابتدا در غالب منطقه نمونه گردشگری بود و برای اجرای آن ۱۵۰ هکتار زمین درخواست شده بود که در دستگاههای ذیربط و جلسات استانداری با ۵ هکتار موافقت شد. موافقت با اجرای طرح‌های بالای ۱۵ هکتار و یا مناطق نمونه گردشگری مشمول ارائه گزارش ارزیابی ارزیابی محیط زیستی است اما چون مساحت به ۵ هکتار تقلیل یافته دیگر مشمول مطالعات ارزیابی محیط زیست نشده و در عوض باید طبق مصوبات جلسات استانی طرح توجیهی ارائه شود.

احمد زارعی با اشاره به اهمیت اکولوژیکی دریاچه اوان که از آثار طبیعی ملی کشور است افزود: طبق قانون، هر گونه ساخت و ساز باید خارج از حریم ۱۵۰ متری دریاچه‌ها صورت گیرد اما در بعضی موارد علاوه بر حریم دریاچه، حریم حوزه آبریز هم باید در نظر گرفته شود چرا که در صورت تخریب در حوزه آبریز، احتمال آب‌شویی و در نتیجه آسیب به دریاچه وجود دارد. به همین دلیل، به شرایطی که برای موافقت با اجرای طرح گردشگری دریاچه اوان تعیین شده یک بند دیگر اضافه کردیم که بر اساس آن، عملیات اجرایی باید خارج از حریم دریاچه و همچنین خارج از حریم حوزه آبریز آن صورت گیرد.

وی درباره علت توقف اجرای طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان ادامه داد: بر اساس مصوبات جلسات استانی با تسطیح بخشی از زمین جهت استقرار کلبه‌های پیش ساخته به صورت موقت حداکثر به میزان ۶۰ سانتی متر برداشت خاک موافقت شده بود اما با توجه به برداشت خاک بیش از مقدار تعیین شده و عدم تثبیت آن، پس از صدور اخطاریه، دعوت از سرمایه‌گذار و برگزاری نشستی در اداره کل محیط زیست استان قزوین بنا شد اجرای این طرح تا زمان اعلام طرح توجیهی پروژه و تایید آن توسط دستگاههای ذیربط متوقف بماند.

به گزارش میزان، پیشتر، نادر محمدی معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین درباره فاز اول این طرح به رسانه‌ها گفته بود: فاز نخست این طرح، شامل بهسازی ورودی و خروجی به دریاچه، محوطه‌سازی، ساخت آلاچیق و واحدهای اقامتی و پذیرایی، سرویس‌های بهداشتی و کمپ‌های تفریحی است که با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.