جمعه, 12 آذر 1400 :: Friday, 3 December 2021
 
کد خبر: 95332

سرطان؛ قاتل مخفی آتش نشانان

بررسی‌ها حاکی از آن است که آتش نشانان به دلیل استنشاق نوعی ماده شیمیایی بیشتر از سایرین در معرض خطرند.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از مدیکال اکسپرس، بر اساس یک مطالعه، راتگرز، آتش‌نشانان داوطلب که بیش از ۶۵ درصد از خدمات آتش نشانی آمریکا را تشکیل می‌دهند، بیش از سایرین در بدن خود مواد شیمیایی دارند.

این مطالعه که در مجله بین‌المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی منتشر شده است، سطح ۹ ماده شیمیایی PFAS در خون آتش‌نشانان داوطلب در مقایسه با سطح جمعیت عمومی را مورد مقایسه قرار داده است.

این اولین مطالعه برای ارزیابی میزان برخورد آتش‌نشانان داوطلب با PFAS است؛ مواد شیمیایی که در بدن انسان و در محیط تجمع می‌یابند و در وسایل روزمره مانند وسایل الکترونیک و موکت یافت می‌شوند. PFAS با شرایط سلامتی زیادی همراه بوده و با تاثیری که بر سلامت آتش نشانان می‌گذارد، می‌تواند منجر به سرطان شود.

جودیت گرابر، دانشیار دانشکده بهداشت عمومی راتگرز گفت: علت اصلی مرگ در بین آتش‌نشانان حملات قلبی است. آن‌ها همچنین بیش از سایرین از بسیاری از انواع سرطان رنج برده و جان می‌بازند.

عضو هیئت علمی در انستیتوی علوم بهداشت محیط و کار افزود: بیش از ۹۵ درصد مردم این مواد شیمیایی را تا حدودی در بدن خود دارند، اما آتش‌نشانان از طریق تجهیزات محافظتی و فوم مهار آتش و مواد سوزاننده‌ای که با آن‌ها روبه رو می‌شوند، ذراتی آزاد می‌کنند که قابل استنشاق یا نشت هستند.

این مطالعه سبک زندگی و عوامل خطر سرطان ۱۳۵ نفر از اعضای آتش‌نشانی داوطلب در نیوجرسی را مورد بررسی قرار داد و آثار ۹ ماده شیمیایی PFAS در خون آن‌ها را با مقادیر ثبت شده در جمعیت عمومی در مراکز ملی کنترل و پیشگیری از بهداشت و تغذیه مقایسه کرد. در این مطالعه ۹ ماده شیمیایی مورد بررسی قرار گرفت.

محققان دریافتند که سطح دو ماده شیمیایی مورد بررسی (اسید پرفلوئورودودکانوئیک (PFDoA) و اسید پرفلوئورودکانوئیک (PFDA) در آتش نشانان داوطلب بیشتر است.

گرابر گفت: به طور قابل توجهی ما سطح PFDoA را در ۸۰ درصد از آتش‌نشانان یافتیم، در حالیکه این ماده در عموم مردم بسیار کم است. سطح شیمیایی بالاتر نیز با تعداد سال‌های اطفاء حریق ارتباط داشت.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.