دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 95184

تشدید بارش در ۱۲ استان/ از کوهنوردی خودداری کنید

تشدید بارش در ۱۲ استان/ از کوهنوردی خودداری کنید
سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در نقاط مختلف کشور هشدار داد و درباره امتناع از کوهنوردی توصیه کرد.
پایگاه خبری ریشه

سازمان هواشناسی با صدور نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آورده است: وقوع رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ امروز (۱۵ اردیبهشت ماه) برای شمال آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، نیمه جنوبی کرمان، شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و مناطق شرقی خراسان رضوی و فردا (۱۶ اردیبهشت ماه) برای استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، البرز و تهران پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط جوی جمعه (۱۷ اردیبهشت ماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمان، خراسان شمالی، شمال شرق سمنان و زنجان و شنبه (۱۸ اردیبهشت ماه) در شمال شرق تهران، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی حاکم خواهد بود.

احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی، شکستن درختان و احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های سست دور از انتظار نیست و نسبت به خودداری از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه‌های موقت و سست، عدم عبور از جاده‌های آب‌گرفته توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و رشد ابر‌های همرفتی آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، چهارشنبه (۱۵ اردیبهشت ماه) برای نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب یزد، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان شمالی، شمال زنجان، شرق و ارتفاعات تهران و ارتفاعات البرز و پنج‌شنبه (۱۶ اردیبهشت ماه) برای استان‌های زنجان، سمنان، شمال قزوین، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، کرمان و سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت این شرایط جوی جمعه (۱۷ اردیبهشت ماه) در استان‌های مازندران، گلستان، گیلان، شمال خراسان رضوی و شمال هرمزگان و شنبه (۱۸ اردیبهشت ماه) در نیمه جنوبی کرمان، شمال شرق اصفهان و شمال شرق یزد دور از انتظار نیست.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می‌توان به احتمال جاری شدن روان‌آب موقت در مسیل‌ها، صاعقه و برق‌گرفتگی در مناطق مرتفع و مستعد، احتمال شکستن درختان فرسوده وآسیب به سازه‌های موقت اشاره کرد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در کوهنوردی و چرای دام در مناطق مرتفع و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر و شب و تحکیم سازه‌های موقتی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.