• هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

    هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

    هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده از سوی ائتلاف سعودی، کارشکنی سعودی در پرونده اسیران، برگزای تجمعات ضد جنگ و محاصره یمن و نیز مخالفت مراکز دینی یمنی با تصمیم ریاض درباره حج از مهمترین اخبار این کشور است.
سه شنبه, 25 خرداد 1400 :: Tuesday, 15 June 2021
 
کد خبر: 95173

بهشت الموت در چنگال لودرها به هتل تبدیل می‌شود

بهشت الموت در چنگال لودرها به هتل تبدیل می‌شود
اجرای طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان که از آغاز با اعتراضات اهالی منطقه همراه بود، چند روزی است که به دلیل عدم رعایت ضوابط محیط زیستی متوقف شده و لودرها برای شکافتن دامنه الموت در انتظار چراغ سبز مسئولان هستند.
پایگاه خبری ریشه

اجرای فاز اول طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان در الموت شرقی که در نخستین روزهای ماه جاری آغاز شد، هفته گذشته به دلیل عدم رعایت ضوابط محیط زیستی متوقف شد؛ طرحی که اعتراض بومیان به اجرای آن همچنان ادامه دارد.

پیشتر، نادر محمدی معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین درباره فاز اول این طرح به رسانه‌ها گفته بود: فاز نخست این طرح، شامل بهسازی ورودی و خروجی به دریاچه، محوطه‌سازی، ساخت آلاچیق و واحدهای اقامتی و پذیرایی، سرویس‌های بهداشتی و کمپ‌های تفریحی است که با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

شهاب آزاد، فعال محیط زیست الموت شرقی درباره روند اجرای این طرح به میزان گفت: پیش از اجرای طرح، سرمایه‌گذار، در مسجد با مردم منطقه صحبت کرد و با وعده‌هایی که داد توانست رضایت مردم را نسبت به اجرای این طرح جلب کند. این وعده‌ها مربوط زمین‌های بایر اطراف و بالادست دریاچه بود از جمله سنگفرش زمین، نصب چادرهای کمپینگ، استقرار کانکس و ساختمان‌های پیش‌ساخته و احداث امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی.

وی افزود: پس از صدور مجوز اجرای طرح، نه تنها اقدامی جهت تحقق وعده‌های سرمایه‌گذار صورت نگرفت بلکه لودرها که بنا بود در اطراف دریاچه مستقر شوند از منطقه زیبا و بکر بالای دریاچه که در دامنه کوه واقع شده سر درآورده و مشغول خاکبرداری و تخریب محیط زیست به ویژه پوشش گیاهی منطقه شدند.

 

۱

۱

این فعال محیط زیست یادآور شد: چندی پیش، پیشنهاد احداث باند فرود در این منطقه مطرح شده بود اما مسئولان محیط زیست هشدار دادند که زمین منطقه در حال رانش است و بدین ترتیب، احداث باند فرود در این اراضی منتفی شد اما حالا بناست روی همین زمین در حال رانش، هتل و سوئیت احداث شود.

وی با اشاره به اینکه اجداد اهالی منطقه سال‌ها در زمین‌های این منطقه کشت و زرع کرده‌اند گفت: حالا قانون گذاشته شده که اگر دو سال در زمین‌ها کشت نکنیم، دولت زمین‌ها را می‌گیرد و سپس به سرمایه‌گذاران واگذار می‌کند. سوال اهالی منطقه این است که حالا که دولت زمین‌ها را از ما گرفته و تغییر کاربری می‌دهد چرا برای بهره‌برداری از آنها، سرمایه‌گذار محلی انتخاب نمی‌کند؟

آزاد یادآور شد: اواخر دهه هفتاد، وزارت جهاد کشاورزی در منطقه زرآباد، یک چشمه که برای آبیاری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار دادشت را به همراه ۱۴ هکتار زمین به بهانه اشتغال‌زایی و تولید گیاهان دارویی به نام خود سند زد که به جز به کار گرفتن سه نفر از اهالی به عنوان نگهبان حاصلی نداشت. پس از چند سال هم تصمیم گرفتند زمین را بفروشند که اعتراض اهالی، مانع آن شد. حالا اهالی اوان هم نگران رقم خوردن چنین سرنوشتی برای منطقه هستند.

وی افزود: مردم منطقه درباره طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان پرسش‌های بسیاری دارند از این دست که این زمین برای چه مدت به بهره‌برداران واگذار شده و پس از پایان این مدت سرنوشت زمین چه خواهد بود؟ آیا به ملک شخصی تبدیل خواهد شد؟ تکلیف مستحدثاتی که بهره‌برداران ایجاد خواهند کرد چه خواهد شد؟ مسئول نظارت بر اجرای طرح و جلوگیری از تخلفات احتمالی کدان نهاد است؟ در حالی که مردم منطقه با مشکل آبرسانی مواجه هستند، آب هتلی که در دامنه کوه ساخته می‌شود چگونه تامین خواهد شد؟ با توجه به اینکه اگر فاضلاب هتل را به دره بریزند وارد زمین‌های کشاورزی می‌شود و اگر چاه بکنند، فاضلاب از بالای دریاچه به مخزن دریاچه نشت کرده و آب شیرین و پاک دریاچه را آلوده می‌‌کند برای مدیریت فاضلاب این هتل چه برنامه‌ای دارند؟ آیا دولت بابت این واگذاری، از سرمایه‌گذاران هزینه‌ای دریافت می‌کند یا اراضی ملی را در ازای هیچ، در اختیارشان می‌گذارد؟ چرا مردم از این چرخه سهمی ندارند؟ آن هم در حالی که حضور گردشگران هم به محیط زیست خسارت وارد می‌کند و هم اسباب مزاحمت مردم می‌شود.

وی افزود: هفته گذشته مردم منطقه از بخشداری الموت شرقی برای تشکیل زنجیره انسانی درخواست مجوز کردند اما بخشداری چنین مجوزی نداد و در عوض طی نامه‌ای به خطاب به مقامات محلی، نسبت به احتمال اعتراض مردم منطقه هشدار داد.

۱

۱وی در پایان با اشاره به اینکه صدور مجوز برای اجرای طرح منطقه گردشگری دریاچه اوان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، به ایجاد تشنج و التهاب در منطقه منجر شده گفت: هرچند با مشارکت مردم و رای‌زنی آنها با نمایندگان مجلس و مسئولان محیط زیست چند روزی است اجرای این طرح متوقف شده اما از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست می‌کنیم با ورود به این پرونده از سوء استفاده سودجویان از اراضی ملی و زیر پا گذاشته شدن حقوق مردم جلوگیری فرمایند.
 

۱

به گزارش میزان، آذرماه ۹۸ در پی موافقت حسن روحانی، رئیس جمهور با درخواست علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر واگذاری زمین رایگان در ۵۰۰ نقطه کشور به سرمایه‌گذاران ساخت واحدهای گردشگری و هتل، علیرضا خزائلی، مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان قزوین از واگذاری منطقه نمونه گردشگری اوان به بخش خصوصی خبر داد و با بیان اینکه در جلسه ستاد سرمایه‌گذاری استان احمد جوانمرد برای بهره‌برداری و ارائه خدمات گردشگری در این منطقه انتخاب شده است گفت: منطقه نمونه گردشگری اوان با چشم‌انداز‌های بدیع و منحصربه‌فردش فرصتی کم‌نظیر برای جذب بیشتر گردشگران بوده و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات رفاهی در این منطقه از اولویت‌های توسعه پایدار گردشگری در استان به شمار می‌رود.

اما از آنجا که موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با طرح منطقه نمونه گردشگری مستلزم تهیه گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی است طرح مذکور به منطقه گردشگری در ۵ هکتار تغییر داده شد تا دیگر نیازی به گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی نباشد.

۱

۱

دریاچه اُوان که در الموت شرقی و در جوار روستاهای اوان و وربن واقع شده هشتاد و نهمین اثر طبیعی است که ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متری از سطح دریا واقع شده‌است. طول آن در طویل‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر می‌باشد. از گونه‌های جانوری اطراف دریاچه می‌توان به کل و بز کوهی که به علت شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه، جمعیتشان کاهش چشمگیری داشته و همچنین پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ، گربه وحشی، انواع عقابها، دال، دلیجه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و گنجشک خانگی، قورباغه، لاک‌پشت و خرچنگ اشاره کرد. اردک ماهی، قزل‌آلا و کپور، ماهی‌های ساکن این دریاچه هستند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.