دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 95105

سایه‌روشن تصمیم عربستان برای نزدیکی با ایران

سایه‌روشن تصمیم عربستان برای نزدیکی با ایران
کارشناس مسائل منطقه گفت: تصمیم عربستان برای نزدیکی و آشتی با ایران جدی است؛ دلیل آن هم این است که وضعیت عربستان بعد از پیروزی آقای بایدن در انتخابات آمریکا عوض شده است.
پایگاه خبری ریشه

سید هادی برهانی، در خصوص اظهارات ولیعهد عربستان مبنی بر اعلام تمایل برای برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: به نظر می‌رسد تصمیم عربستان برای نزدیکی و آشتی با ایران جدی است و اظهارات مقامات مختلف این کشور هم این را نشان می‌دهد. تحلیل‌گران نیز عمدتاً هم این باور را دارند که عربستان در مقطع فعلی برای اینکه یک آشتی و نزدیکی با ایران صورت بدهد، جدی است.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: دلیل این هم مشخص است؛ وضعیت عربستان بعد از پیروزی آقای بایدن در انتخابات آمریکا عوض شده است. قبل از بایدن، ترامپ از سیاست‌های منطقه‌ای عربستان که عمدتاً عدم آشتی با ایران بود حمایت می‌کرد و همچنین از جنگ علیه ایران کاملاً همراهی می کرد.

وی با بیان اینکه حکومت عربستان در سیاست‌های افراطی که در منطقه دارد، ابراز داشت: این سیاست‌ها مطلوب دولت ترامپ بود. ترامپ اختلافات در منطقه و اختلافات میان دولت های اسلامی را به نفع خودش می‌دانست.

برهانی با تاکید بر اینکه این نظری است که رژیم صهیونیستی توانست به دولت ترامپ تحمیل کند، افزود: چراکه آنها کاملاً از وضع منطقه، اختلاف و دشمنی‌ها میان کشورهای منطقه و به خصوص کشورهای اسلامی سود می‌برد و توانست از این شرایط استفاده کند و توافق و صلح ابراهیم را که بی‌سابقه بود، از منطقه بگیرند.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: در دوران آقای بایدن سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا تغییر کرد. در این دوره، اولاً خاورمیانه اولویت قبل را برای آمریکا ندارد و آمریکا مایل است که از خاورمیانه و از مشکلات آن دور شود و به اولویت‌های بالاتری برسد. ثانیاً صلح و ثبات در کشورهای منطقه نه تنها به ضرر دولت فعلی نیست؛ بلکه به نفع آن ارزیابی می‌شود.

وی یادآور شد: لذا در این شرایط دولت عربستان احساس می‌کند تنش‌هایی که با قدرت های منطقه مثل ایران، قطر و ترکیه داشت، در این شرایط به نفعش نیست و مایل است که این تنش ها را برطرف کند و اختلافات را حل و فصل کند.

برهانی در پایان تصریح کرد: دیدیم که در اولین قدم مشکل خود را با قطر حل کرد، در قدم بعدی به ترکیه نزدیک شد و الان هم در قدم سوم قصد نزدیکی به ایران را دارد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.