شنبه, 6 آذر 1400 :: Saturday, 27 November 2021
 
کد خبر: 95083

حمایت از کارگر به سبک و سیاق عدلیه

حمایت از کارگر به سبک و سیاق عدلیه
اقدامات دستگاه قضایی در شش استان کشور سبب جلوگیری از بیکار شدن و یا ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۱ هزار کارگر در ۱۲۱ واحد تولیدی شد.
پایگاه خبری ریشه

 «قوه قضاییه در هر بخشی که با ظرفیت‌های قانونی امکان حمایت از تولید، رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید وجود دارد، باید در این عرصه فعالانه و در عمل و اجرا ظاهر شود و این وظیفه دستگاه قضایی است. باید از همکاران خود در سراسر کشور تقدیر کنم که در دو سال گذشته علی رغم برخی از مشکلات و کمبود‌ها بیش از دو هزار واحد تولیدی را فعال کردند و یا از موانع برای فعال شدن آن‌ها جلوگیری کردند و این جای تقدیر دارد».

این بخشی از اظهارات آیت الله رئیسی در نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها در ۱۶ فروردین ماه امسال بود که نشان دهنده نگاه دستگاه قضایی به موضوع تولید است که به مناسبت یازدهم اردیبهشت روز کارگر به برخی از اقدامات دستگاه قضایی در این زمینه اشاره می‌شود.

احیای واحد‌های تولیدی یکی از کارویژه‌های اصلی دستگاه قضایی در دوره تحول است و طی دو سال اخیر و دوره تحول در دستگاه قضایی، اقدامات بسیار ارزند‌ه‌ای برای احیای واحد‌های تولیدی توسط قوه قضاییه در استان‌های مختلف کشور صورت گرفته است؛ به طوری که حسب اعلام سخنگوی قوه قضاییه ۱۰۰۲ واحد تولیدی در سال گذشته با حمایت دستگاه قضایی به تولید بازگشتند و یا تولید در آن‌ها تداوم پیدا کرد.

اسماعیلی در چهلمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه در این باره اظهار کرد: در سال ۹۹، برابر جمع‌بندی که از گزارش همکاران در استان‌های مختلف داشتیم، جمعاً ۱۰۰۲ واحد تولیدی که یا برخی از آن‌ها تعطیل شده بودند یا در معرض تعطیلی بودند، با اقدامات قوه قضاییه و با حمایت‌های قضایی حیات به آن‌ها برگشت یا حیات آن‌ها تداوم پیدا کرد که این رقم با بیش از ۹۹۰ مورد که در سال گذشته داشتیم تا الان مجموعه‌ای بالغ بر ۲ هزار واحد تولیدی و صنعتی است که در دو سال اخیر و در دوره تحول با پیگیری‌های قوه قضاییه احیا شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه تأکید کرد: تولید و اشتغال شعار سال و امر مبارک مقام معظم رهبری و ما سربازان حضرت ایشان است، ثابت کردیم که در اجابت به این رهنمود پای کار هستیم و کمک می‌کنیم عدد شاغلین این مجموعه‌ها نیز عدد بزرگی است وقتی که امسال ۱۰۰۲ واحد تولیدی و صنعتی احیا شده است قطعاً هزاران بلکه ده‌ها هزار نفر از کارگران یا مشغول به کار شدند یا از بیکاری آن‌ها جلوگیری شد.

در ماده ۳۱ سند امنیت قضایی نیز که اخیراً از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شده است، به مقوله حمایت از تولید داخلی اشاره شده و آمده است: در راستای حمایت از صنایع و رونق تولید داخلی، قوه قضاییه در جهت نیل به اقتصاد مقاومتی تدابیر پیشگیرانه و حمایتی حقوقی و قضایی را ضمن رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی در زمینه‌های زیر اتخاذ خواهد نمود:

الف- جلوگیری از ورشکستگی فعالان اقتصادی و تولیدی؛ عدم تعطیلی کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی.

ب- ایجاد زمینه تداوم فعالیت کارآفرینان، شرکت‌ها و مؤسسات دانشبنیان و فعالان اقتصادی بدهکار، از طریق راهکار‌های قانونی.

در همین راستا، به مناسبت روز جهانی کار و کارگر به برخی از مصادیق حمایت‌های دستگاه قضایی از ۱۲۱ واحد تولیدی در شش استان کشور که منجر به اشتغال و یا بازگشت به کار بیش از ۲۱ هزار و ۹۹۴ نفر از کارگران شده است، اشاره می‌شود.

ایجاد اشتغال برای بیش از سه هزار کارگر در استان سمنان با اقدامات دستگاه قضایی
با اقدامات دستگاه قضایی در استان سمنان، مشکلات ۷ واحد تولیدی به نام‌های شرکت تولیدی لوله واتصالات پلی اتیلین سمنان، شرکت نساجی کویر، شرکت ماشین لنت تهران، شرکت تولیدی و صنعتی سیم و کابل مغان شاهرود، شرکت عقاب افشان سمنان، شرکت آریا ترانسفو و شرکت کاشی سمند سمنان مورد پیگیری قرار گرفت و با اقدامات دستگاه قضایی در جهت حل مشکلات این واحد‌های تولیدی، برای بیش از سه هزار و ۱۹۰ نفر از کارگران، ایجاد اشتغال صورت گرفت.

 

جلوگیری از بیکار شدن ۹ هزار نفر نیروی متخصص و کارگر در استان کرمان با پیگیری دستگاه قضایی
در نتیجه اقدامات دستگاه قضایی مشکلات کارخانه قند بردسیر، شرکت روغن نباتی گلناز، شرکت کاشی و سرامیک آماتیس شهربابک، شرکت خودروسازان بم، کارخانه ولتا کابل، شرکت معدن جویان فولاد آریا، شرکت کوروش موتور آریا، شرکت صنایع غذایی فرد سیرجان، پروژه کارخانجات صنایع مفتول بکسل پارس، گروه صنایع سیمان کرمان، شرکت تابنده گستر، شرکت جهان فولاد سیرجان، شرکت معدن فتح جنوبشرق، شرکت مجتمع صنعتی اروندچرخ، دراج رفسنجان، کاشفان کویر، چوبسازان کویر، کارخانه فرآوری زیتون و خیارشور در شهرک صنعتی جیرفت و شرکت تولیدی و توزیعی ویس جیرفت مورد بررسی قرار گرفت و با اقدامات انجام شده از سوی دستگاه قضایی از بیکاری بالغ بر ۹ هزار نفر نیروی متخصص و کارگر در استان کرمان جلوگیری به عمل آمد.

فراهم کردن زمینه اشتغال برای ۲۳۶ نفر در گلستان
شرکت نصر نوین (پونک)، شرکت کیک و کلوچه شاداب مهر دوست، شرکت شمال کمباین، شرکت آیسان گاز شمال (اکسیژن)، کارخانه گدوک البرز (نیلبرگ البرز)، کشت و دام تکنام گلستان و شرکت همت شیر از جمله واحد‌های تولیدی هستند که با اقدامات و پیگیری‌های دستگاه قضایی در سال گذشته به تولید بازگشتند. با راه اندازی واحد‌های تولیدی مذکور زمینه اشتغال برای ۲۳۶ نفر از کارگران فراهم شد.

پیگیری مشکلات ۱۴ واحد تولیدی توسط دستگاه قضایی در استان البرز
مجتمع صنعتی شیخ آباد، شرکت داروسازی شفا، شرکت پارس لامع، شرکت تولید پیشگامان صنعت ابرار، شرکت مهندسی حفار چاه جنوب، شرکت رایان پرتو باختر، شرکت البرز پالایش اشتهارد، شرکت کاهنگان مهر، شرکت خدمات هوایی پست و مخابرات، معدن سنگ لاشه سبز کردان، شرکت رادین صنعت ماراویا، شرکت سرمایه گذاری و تجارت بین الملل هموطن، شرکت مهر صنعت دانش یار و شرکت زر ماکارون از جمله واحد‌های تولیدی هستند که مشکلات آن‌ها توسط دستگاه قضایی استان البرز مورد پیگیری قرار گرفت و با حل بخشی از مشکلات واحد‌های مذکور امکان ایجاد اشتغال برای تعداد قابل توجهی از کارگران فراهم آمد.

فراهم شدن زمینه اشتغال شش هزار و ۴۱۴ کارگر در استان تهران با حمایت‌های حقوقی دادگستری
ایران بوستر، پرونده‌پرداز، تهران ماشین، شرکت گاز و لوله، شیر و گوشت بهین، صنعت الموت، کلان گستر ماد، لاستیک البرز، لوله و تجهیزات سدید، محک مطلق، هدیه‌سازان رئوف، صنایع غذایی و بسته‌بندی ژوپین پروتئین، ایران آلومینیوم، پکد پودر، شش پرمینا، لوح فشرده آرین پارس، فولاد قزوین، فولاد سیادن، پارس آرمان شفق، بسپار شفاف پوشش، صنایع قالب و قطعه‌سازی شمال، تعاونی تولیدی فیلم پلی پروپیلن نصر ایرانیان، رنگ زیراکس ایران، آلومینیوم پارس، زرفام شمس، تعاونی تولیدی صنایع تندیس پلیمر، تافتریس، رسیندگی و بافندگی کوکما، پاریس پایا صید، صنایع الکتریک ایران ساینا، الهه پیمان، پرطلایی رزین آمل، پیمان کارتن، ساسان پیمان، کشت و صنعت آفتاب آمل گروه پیمان، فاران رایانه، پترویل اطلس درگز، دانا پک سپاهان، قندیل مازندران، شیشه لرستان، صفا شیمی، تعاونی‌گانه آرایش، بافت زاگرس، پردیس متحد، سبلان پارچه، عمران ماشین، کارگاه محمود یادبودی، یدک سنج، پرقو گستر آمل، فرآوری ماهی قشم، شرکت صنایع شیر ایران شهداد (لبنیات وارنا) و پرنیان تافته آمل از جمله واحد‌های تولیدی هستند که در سال گذشته از سوی دادگستری استان تهران مورد حمایت حقوقی قرار گرفتند.

دادگستری استان تهران در سال گذشته، نسبت به حمایت حقوقی و احیای ۵۲ واحدی تولیدی ورشکسته با شش هزار و ۴۱۴ کارگر اقدام کرده است.

ایجاد اشتغال برای سه هزار و ۱۵۴ نفر از کارگران در قم
آریاکیمیاتک، فولادسازان دقیق، تندر شهاب، معدن فاضل یزدی، پویاکاران راد، شرکت امید فنر، شرکت مهرآیین وندا، شرکت سبز رادین، فولاد صنعت کاوه، صدرا الکترو مهبد، سازان راه، تابش نور قم، جلوه گستر، معدن خیرآباد، معدن حسن حسین علی بیگی، معدن محسن یزدی، معدن اصغر جوکار، معدن امیر وفایی، شن ساز جعفریه، شرکت زیست فناوران نوین، شرکت رایحه زرچین فدک و شرکت شکوفه یاس بهاری از جمله واحد‌های تولیدی هستند که با حمایت‌های قضایی در قم حیات در آن‌ها تداوم پیدا کرد. تداوم حیات در واحد‌های تولیدی مذکور با حمایت‌های دستگاه قضایی سبب ایجاد اشتغال برای سه هزار و ۱۵۴ نفر از کارگران شد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.