دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 95081

سربازان جبهه تلاش و سازندگی

سربازان جبهه تلاش و سازندگی
رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره کارگران فرمودند: «کارگری افتخار است. آن بازوها و پنجه‌های توانا که چرخ کارخانه‌ها را به کارمی‌اندازند؛ اگر نباشند، آن چرخها به کار نخواهد افتاد. » ۱۳۷۲/۰۲/۱۵
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

یکی از مهمترین دغدغه جامعه کارگری، موضوع نبود امنیت شغلی و عدم توازن دستمزد با هزینه‌های خانوار است. موضوعی که رهبر انقلاب نیز چندین بار به آن تاکید کردند.

هر چند طی چند سال گذشته، حداقل دستمزد سالانه از تورم پیشی گرفت؛ اما خانواده‌های کارگری که حدود ۵۰ درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شوند، همچنان مهمترین خواسته خود را افزایش سطح معیشت در کنار امنیت شغلی اعلام می کنند و بر اساس آنچه که از سوی نمایندگان تشکل‌های رسمی کارگری اعلام می‌شود، حداقل حقوق زندگی کارگران فقط برای ۱۰ روز آنها کفایت می‌کند.

از مجادله حقوق گرفته تا تورم و بیکاری در کنار اوج گیری بیماری کرونا قطعات پازل زندگی این روز‌های کارگران شده است. به هر روشی که شده این معادله چند مجهولی را روی میز دولت و بهارستان نشینان گذاشتیم تا شاید مسیری آسان برای حلال مشکلات آنان باشد٬، اما باز یک جای این معادله مجهول٬ لاینحل باقی مانده است. کارگران بدون بیمه در هیاهوی کرونا!

چرا امروز به نام کارگران ثبت شده است

اولین روز ماه "می" هر ساله در تقویم میلادی مصادف با روز‌های ۱۱یا ۱۲ اردیبهشت ماه سال هجری شمسی، روز جهانی کار و کارگر نام دارد؛ نامگذاری اول "می" به عنوان روز کارگر به این جهت بوده است که در چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶ و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو پلیس آن‌ها را به گلوله بست. در این جریان تعدادی بسیاری از کارگران کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ۱۰ ساعت به ۸ ساعت بودند که متاسفانه اعتراضات آن‌ها هم بی‌نتیجه بود.

رهبر معظم انقلاب سال گذشته در روز کارگر با اشاره به سال جهش تولید تاکید کردند: حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت شود. یعنی دستمزد عادلانه، پرداخت منظم و بدون تأخیر، ثبات اشتغال یعنی امنیت شغلی، که این یکی از مسائل بسیار مهم است.

دغدغه‌های رهبری در خصوص این قشر از جامعه 

رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی):« اگر یک کشور مایل است که اقتصاد پیشرفته‌، مستقل و پررونقی داشته باشد ، باید به قشر کارگر اهمیت بدهد»

* کارگر «ستون فقرات اقتصاد و تولید» است.

* برای داشتن اقتصاد «پیشرفته و مستقل» و رونق اقتصادی باید به قشر کارگر اهمیت فراوان داد و اگر بخواهیم جامعه کارگری از امتیازات و حقوق شایسته برخوردار باشد، باید بر روی «تولید ملی» تکیه و تأکید کنیم.

* دلگرم شدن کارگران در جامعه، موجب سامان‌یافتن وضع اقتصادی است.

* مشکل اقتصاد کشور، بدون راه‌حل نیست و گره‌ای نیست که بازنشدنی باشد و یکی از الزامات مهم در این گره‌گشایی، ملاحظه و رعایت حقوق کارگران است.

* جامعه کارگری باید احساس تکریم و احترام و سربلندی کند و قدر کار او دانسته شود و در این صورت، خستگی و بی‌حوصلگی و بی‌اعتنایی به کار وجود نخواهد داشت.

* نفس علاقه و اشتیاق به کار باید در جامعه ترویج پیدا کند و کار چنان ارزشمند شناخته شود که کارگر با افتخار بگوید کارگر هستم و در گفتن این موضوع، احساس حقارت نکند.

* «تأمین امنیت شغلی» و «تأمین معیشت کارگران» را دو وظیفه مهم مسئولان است.

* دولت، کارفرما، کارگر و کارآفرین هر یک به سهم خود در سامان یافتن مشکلات جامعه کارگری در این زمینه مسئول هستند و باید وظایف خود را دنبال کنند.

* اگر مسئله اشتغال به شکل مناسبی حل شود، آسیبهای اجتماعی از جمله مواد مخدر، مشکلات جوانان و آفتهای ناشی از بیکاری و بیکارگی هم کاهش محسوس خواهد یافت.

* هر کس مسئول اجرایی کشور شود و همه کسانی که در دولت آینده مسئولیت بخشهای اقتصادی را بر عهده می گیرند، باید از همان روز اول، همت و تلاش خود را به حل مشکل اشتغال معطوف کنند، چرا که در این موضوع مهم، حتی یک روز تأخیر جایز نیست.

* به‌گونه‌ای شعارها و برنامه‌ها را مطرح کنید که همه بدانند با هدف اصلی حمایت از طبقات ضعیف وارد عرصه شده اید و حل این مشکل مهم برای شما در اولویت جدی قرار دارد.

 حقوق کارگران بازنشسته 

در طی چند سال گذشته، حداقل دستمزد سالانه از تورم پیشی گرفت؛ اما خانواده‌های کارگری که حدود ۵۰ درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شوند، همچنان مهمترین خواسته آن‌ها افزایش سطح معیشت در کنار امنیت شغلی اعلام می‌شود. در همین راستا تلاش‌های مجلس یازدهم برای افزایش حقوق کارگران تا حدود بسیاری مثمر ثمر واقع شد و با حمایت‌های صورت گرفته شده از طرف فراکسیون کارگری و کمیسیون اجتماعی و جلساتی که نمایندگان تشکل‌های رسمی کارگری در اواخر سال ۹۹ گذاشتند٬ شاهد رشد ۳۹ درصدی حقوق کارگران بودیم.

دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بار‌ها در مورد افزایش حقوق کارگران بازنشسته عنوان کرده‌اند: دولت در حالی که حقوق سایر بازنشستگان را افزایش داده، اما حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را فقط ۱۸ درصد افزایش داده است. مجلس قطعا این بی‌عدالتی را به نفع کارگران حل می‌کند.

در ماراتن افزایش حقوق کارگران چه گذشت؟

اواخر اسفند ماه چانه‌زنی‌ها برای تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ همچون سنوات گذشته از بهمن‌ماه شروع شد و نخستین گام آن تعیین سبد معیشت کارگران بود. با توجه به نرخ تورم بهمن ماه در کمیته٬ دستمزد ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان اعلام شد و در روز‌های پایانی سال پرونده دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران با رشد ۳۹ درصدی بسته شد. طبق آن حداقل مزد ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۳ تومان و مجموع دریافتی خانواده ۳.۳ نفری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد.

براساس گزارش حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز ماهیانه ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۲ تومان (روزانه ۸۸ هزار و ۵۱۶ تومان)، بن کارگری ۶۰۰ هزار تومان، حق مسکن ۴۵۰ هزار تومان، حق اولاد برای هر فرزند ۲۶۵ هزار و ۵۴۹ تومان، پایه سنوات به شرط داشتن یک سال سابقه کار ماهیانه ۱۴۰ هزار تومان تعیین شد.

در مورد حق مسکن محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشنهاد حق مسکن ۴۵۰ هزار تومانی با قید فوریت تقدیم دولت خواهد شد و با تصویب، افزایش آن اعمال خواهد شد.

روند کار به این صورت است که پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران پس از پیشنهاد توسط شورای عالی کار به هیات وزیران٬ باید در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شود.

بررسی سنوات گذشته نشان می‌دهد که حق مسکن کارگری از ابتدای انقلاب تاکنون تنها ۶ بار رشد داشت. به این صورت که سال ۹۴ برابر ۲۰ هزار تومان بود که سال بعد آن ۴۰ هزار تومان تصویب شد و در سال ۹۸ از ۴۰ هزار تومان به یکصد هزار تومان افزایش یافت و در دستمزد ۹۹ نیز به ۳۰۰ هزار تومان رسید.

حداقل مزد ۹۹ کارگران نسبت به سال قبل از آن ۲۱ درصد رشد داشت و برابر یک میلیون و ۸۳۵ هزارتومان، بن ماهیانه هر کارگر ۴۰۰ هزار تومان، مبلغ مزد روزانه ۶۱۱ هزار و ۸۰۹ ریال، پایه سنوات ۱۷۵ هزار تومان، افزایش سایر سطوح مزدی ۱۵درصد به اضافه ماهیانه ۹۱ هزار تومان بود.

آخرین خبر از حق مسکن کارگران

آخرین وضعیت حق مسکن کارگران حکایت از این دارد که این مصوبه اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت و منتظر تصویب است. با تصویب این مصوبه در کمیسیون اقتصادی دولت، این موضوع برای مطرح شدن و تصمیم گیری نهایی، به هیئت دولت ارجاع می‌شود. تا روز ۳۱فروردین ماه خبری از تصویب مصوبه ” حق مسکن» نبوده است.

علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری و سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم در گفت و گویی در مورد برنامه و اقدامات مجلس برای حمایت از کارگران می‌گوید: مجلس تحت هرشرایطی پشتیبان مردم و کارگران است. نمایندگان تمام تلاش خود را برای افزایش پایه حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۰ داشتند. جلسات و تعاملات خوبی با وزارت کار در این مورد صورت گرفت و در نهایت اتفاق خوبی افتاد. در بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که بخش زیادی از آن‌ها کارگران بودند٬ اتفاقات خوبی افتاده است.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی افزود: در سال جاری حتما از دولت می‌خواهیم بسته‌های حمایتی در نظر بگیرد. ما منتظر هستیم ببینیم دولت چه لایحه‌ای برای مجلس می‌فرستد و اگر دولت لایحه‌ای در خصوص حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا به مجلس نفرستاد، مجلس از اهرم‌های نظارتی خود استفاده خواهد کرد. از طرفی مجلس نیز طرح‌هایی در این زمینه دارد و تا جایی که بتواند حتما اصلاحاتی در قوانین به نفع تولیدکنندگان و کارگران انجام خواهد داد.

این روزها که  معیشت شکننده کارگران در شرایط تورم افسارگسیخته و شیوع کرونا؛ بیش از پیش دستخوش آسیب است؛ در این میان زندگی این اقشار زیر سایه تصمیمات متعدد بدون نتیجه روی خوش نخواهد دید. در شرایط فعلی تنها صدور طرح و مصوبه نمی‌تواند راهگشای آن‌ها باشد و بنظر می‌رسد شرایط نابسامان فعلی آن‌ها نیازمند اقدامی عاجل با قابلیت‌های اجرایی صد در صدی باشد.

تلاش مجدانه دستگاه قضایی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران  /ورود آیت الله رئیسی به ماجرای دستمزد کارگران در سالی که گذشت

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه در حال حاضر معیشت مهمترین مطالبه کارگران است گفت:دولت باید کارگران را دریابد، معیشت کارگران به سختی افتاده است. مطالبات کارگران سال های زیادی است که عملیاتی نشده است.امنیت شغلی، تقویت قدرت خرید، معیشت، دستمزد شایسته، احیای قراردادهای کار دائم و اجرای بهداشت کار در محیط های کاری از جمله مطالبات کارگران است که سال های زیادی است هنوز محقق نشده و هر ساله مسئولان در آستانه روز کارگر وعده های مختلفی به کارگران داده اند اما به آن عمل نکرده اند. امسال هم به دلیل شیوع ویروس کرونا هیچ مراسمی برای کارگران برگزار نمی شود.

درسال 99 در آستانه روز کارگر با اشاره به دیدار این انجمن با آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه  در آستانه روز کارگر گفت:نمایندگان کارگران در این دیدار با رئیس قوه قضائیه مشکلات مزد 99 را مطرح کردند. اینکه دستمزد 99 کارگران از هزینه های زندگی آنها بسیار کمتر است و مصوبه دستمزد مورد تأیید شورای عالی کار نیست بیان شد. 

 وی با اشاره به اینکه این انجمن شکایتی درباره مزد 99به دیوان عدالت اداری داشته است گفت: از وی درخواست کردیم با توجه به شکایتی که در دیوان داشته ایم و قرار است در زمان کوتاه رسیدگی شود نسبت به دستمزد 99 اقدام کنند. آقای رئیسی هم به دیوان بازرسی کل کشور دستور دادند ظرف مدت یک هفته تا 10روزجلسه ای با حضور نمایندگان شورای عالی کار تشکیل و نظرات نمایندگان کارگران اخذ شود و اقدامی در این زمینه صورت گیرد. 

آیت‌الله رییسی، هفتم مهرماه سال گذشته در جریان جلسه شورای عالی قوه قضاییه، ضمن اشاره به استمرار پیگیری‌ها پیرامون رفع مشکلات واحد‌های تولیدی، اظهار داشت: رونق تولید و خدمات و حمایت از تولیدکننده، همانند مبارزه با فساد از مأموریت‌های اصلی و مستمر دستگاه قضایی است و همکاران ما در بخش‌های مختلف قضایی تلاش می‌کنند هیچ کارخانه‌ای تعطیل یا نیمه تعطیل نشود و هیچ تولیدکننده‌ای زمین نخورد.

رییس دستگاه قضا در همان جلسه افزود: دستگاه قضایی در راستای مأموریت خود در دفاع از حقوق عامه، از کارگران غیور و متخصص و متعهد و کارفرمایان و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران که غیرتمندانه برای رونق تولید تلاش می‌کنند همه جانبه حمایت می‌کند و رفع مشکلات آن‌ها در نظام اداری و قضایی را وظیفه خود می‌داند.

اما در ادامه به چند نمونه از اقدامات اخیر دستگاه قضایی برای احیای حقوق عامه در حوزه حمایت از کارگران و احقاق حقوق آنها به عنوان عاملان اصلی پشبرد راهبرد جهش تولید اشاره می‌کنیم.

حل مشکلات کارگران شرکت ماشین لنت تهران با ورود دادستانی

با پیگیری دادستانی، مطالبات حقوقی و سنواتی ۳ ساله کارگران شرکت راه‌سازی مکران پرداخت شد

ورود دادستانی به عدم پرداخت حقوق معوقه و مطالبات کارگران شرکت جهاد نصر

پرداخت حقوق معوق یکساله کارگران شرکت استراتوس با ورود دستگاه قضایی کرمانشاه

پرداخت حقوق معوق پرسنل شرکت هفت‌تپه با تلاش دستگاه قضایی

پرداخت حقوق معوق کارگران پروژه راهسازی اتوبان چهار خطه ایلام با ورود مدعی‌العموم

پرداخت مطالبات کارگران ۸ شرکت در منطقه ویژه پارس جنوبی با ورود دستگاه قضایی

پرداخت بخشی از مطالبات کارگری شرکت مخابرات راه دور (ITI) شیراز پس از ۱۰ سال

پرداخت مطالبات ۵۶۶ نفر از کارگران کارخانه قند بردسیر با پیگیری قضایی

موارد فوق‌الذکر بخش‌هایی از اقدامات دستگاه قضایی در استان‌های مختلف کشور طی مدت اخیر در راستای احیای حقوق عامه در حوزه حمایت از نیروی کار و کارگران عزیز و زحمتکش کشورمان و احقاق حقوق آنها بوده است؛ کارگرانی که از عاملان اصلی تحقق راهبرد جهش تولید در کشور هستند و بنا بر تاکیدات مقامات قضایی، در زیر چتر حمایت قانونی دستگاه قضایی قرار دارند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.