چهارشنبه, 26 خرداد 1400 :: Wednesday, 16 June 2021
 
کد خبر: 95060

عربستان| افشاگری معارض برجسته سعودی درباره وعده‌های دروغین بن سلمان

عربستان| افشاگری معارض برجسته سعودی درباره وعده‌های دروغین بن سلمان
نویسنده و شخصیت مخالف سعودی ضمن تاکید بر ضعف سیاست ولیعهد سعودی مصاحبه تلویزیونی اخیر وی را بیانگر وعده‌های پوچ و دروغینش دانست.
پایگاه خبری ریشه

«مضاوی الرشید» نویسنده و شخصیت مخالف سعودی اعلام کرد مصاحبه « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی با با شبکه تلویزیونی « روتانا» تلاشی ناامید کننده برای احیای ناکامی در چشم‌انداز 2030 بود.

الرشید در مقاله‌ای نوشت که مصاحبه بن سلمان وعده‌های پوچ وی را آشکار می کند درحالی‌که ملت سعودی هنوز نگران معیشت خود هستند و نسبت به رژیم آل سعود و وعده‌های بزرگ محمد بن سلمان بدبین هستند.

وی در ادامه گفت ناکامی آل سعود در پایان دادن به وابستگی عربستان به نفت که قرار بود در سال 2020 محقق شود و همچنین تسریع‌ در خصوص سازی بخش‌های مختلف و عدم موفقیت در متنوع سازی اقتصاد، تحمیل مالیات‌های جدید در سال 2018 و نرخ بالای بیکاری شاهزاده جوان را بر آن داشت تا بر روی مخاطبان و بینندگان ناراضی داخلی متمرکز شود.

به گفته مضاوی الرشید، پیش از این شاهزاده جوان تلاش می‌کرد با رسانه‌های بین‌المللی ارتباط برقرار کند تا اصلاحات اقتصادی خود را ارتقا بخشد.اکنون هیچ‌یک از رسانه‌های بین‌المللی نمی‌پذیرند که میزبان وی باشند،چراکه چهره وی پس از وقوع رسوایی‌هایی از جمله قتل « جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی خدشه دار شد و همچنین وعده‌های پوچ وی در خصوص چشم‌انداز 2030 محقق نشد.

وی افزود، زمانی که ملت سعودی به ویژه در بخش خصوصی داخلی نگران معیشت خود هستند این گفت‌وگوی ولیعهد سعودی صورت می‌گیرد.وضع مالیات بر ارزش افزوده جدید، تعلیق حمایت دولت از کالاها، افزایش قبض‌های آب و برق و همچنین افزایش نرخ بیکاری به 14.9 درصد در سه ماهه سوم سال 2020 بحران‌هایی بر دوش ملت سعودی بود که آن‌ها را تحریک کرد وعده‌های بزرگ ولیعهد سعودی در خصوص چشم‌انداز 2030 را زیر سوال ببرند.

این معارض سعودی اظهار داشت، محمد بن سلمان به ملت عربستان اطمینان داد که تا زمانی که پنجاه درصد مردم کارگران خارجی باشند ، بیشتر بار مالیات بر ارزش افزوده بر دوش آنها خواهد بود و بنابراین آنها مجبورند مقداری از پول خود را در داخل کشور خرج کنند. چنین اغراق ملی‌گرایانه ممکن است سعودی‌های عادی را در مواقع مشکلات و بحران مالی خوشبین کند؛اما این امر باعث تردید بسیاری از خارجی‌ها برای آمدن به عربستان خواهد شد؛چراکه فشار مالیات بر دوش آن‌ها خواهد بود.

الرشید گفت، بازرگانان و تاجران داخلی که در گذشته به قراردادهای دولتی اعتماد می‌کردند، نگران بودجه و مالیات و مصادره مال و املاکشان به بهانه مبارزه با فساد هستند. از زمان کارزار بدنام ضد فساد در سال 2017 در هتل ریتز کارلتون ، نخبگان مالی عربستان سعودی احساس طرد شدن می‌کنند ، از این رو محمد بن سلمان تلاش می‌کند تا آن‌ها احساس کنند که به عنوان ستون احیای جدید اقتصادی در عربستان سعودی هستند.

مضاوی الرشید ادامه داد، ولیعهد سعودی ممکن است تلاش خود را برای جذب سرمایه گذاری خارجی برای مدتی کنار بگذارد و تصمیم بگیرد در عوض به دوشیدن خانواده‌های بازرگان داخلی روی آورد. خواهیم دید که آیا آنها به کمک شاهزاده و چشم انداز وی می شتابند یا خیر و آیا آن‌ها در صورت ناکام ماندن اصلاحات اقتصادی وی مسئولیت حفاظت از شاهزاده جوان سعودی را بر عهده می‌گیرند.

این معارض سعودی افزود، گرچه مصاحبه با وی به زبان عربی انجام شده است ، اما گاه به گاه شامل واژگان انگلیسی می‌شد تا جایگاه « عربیزی» را به شاهزاده جوان بدهیم؛چراکه عربیزی زبان جوانان عرب غربی شده است. محمد بن سلمان هنگامی که به سعودی‌ها اطمینان داد که حتی اگر تقاضا به شدت کاهش یابد و کشورهای صنعتی به منابع پاک انرژی روی بیاورند نفت آنها برای اقتصاد جهانی با ارزش خواهد ماند از "قانون عرضه و تقاضا" حداکثر سوء استفاده را کرد.

وی در پایان گفت، ولیعهد سعودی که می‌داند بیشتر شهروندان سعودی مسکن ندارند ، زمان زیادی را صرف صحبت در مورد وعده‌ها و ابتکارات جدید دولت کرد که به آنها امکان ‌دهد مسکن امنی را در عربستان و صحرا پیدا کنند.

 

منبع:عربی 21

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.