دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 95047

پیاز ارزان تر از کاه شد

پیاز ارزان تر از کاه شد
عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی با انتقاد از شورای اقتصاد برای  تعیین ۵۹۶ تومانی خرید تضمینی هرکیلوگرم  پیاز گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم از این محصول ۲۰۰۰ تومان است؛ این شرایط باعث شده برخی کشاورزان از برداشت پیاز از اراضی کشاورزی خودداری کنند.
پایگاه خبری ریشه

محمد علی پیراسته  عضوی شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور اظهار کرد: روزگار پیاز کاران سیاه شده است  و محصولی که برای  تولید آن هزینه زیادی شده است به قیمت ناچیزی خریداری می شود به طوری که برخی از کشاورزان حتی قید برداشت محصول خود را زده اند.

وی افزود:  تنها در جنوب استان کرمان 15 هزار و 750 هکتار  پیاز کاشته شده است و از هر هکتار در این منطقه 35 تا 70 تن برداشت می شود.

عضوی شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور ادامه داد: هزینه هایی که کشاورز برای هر هکتار متحمل می شود با در نظر گرفتن تمام هزینه های تولید از جمله اجاره زمین، ادوات کشاورزی، کاشت، داشت و برداشت و بازار رسانی 140 میلیون در هر هکتار است؛ آزاد سازی قیمت نهاده های تولید  و گرانی دلار هزینه های تولید را به شدت افزایش داده است.

وی تصریح کرد: کشاورزان خرد معمولا 4 تا 5 هکتار و کشاورزان عمده بالای 100 هکتار کشت دارند و برای جبران ضرر و زیان آنها لازم  است که زمینه صادرات محصولات آنها فراهم شود.

پیراسته گفت: سیاست گذاری نادرست  و کاهش  تقاضا برای این محصول  به دلیل تعطیلی رستوران ها و  کاهش خرید و صادرات قیمت آن را به شدت کاهش داده است به طوری که برای بسیاری از کشاورزان صرفه اقتصادی برای بیرون آوردن پیاز از زمین وجود  ندارد.

وی با گلایه از تعیین قیمت خرید تضمینی پایین پیاز توسط شورای اقتصادی گفت: به هزینه های تولید کشاورزان توجهی نمی شود و تعیین قیمت 596 تومان برای هرکیلوگرم از این محصول نشان از این  امر است. 

این مقام صنفی گفت: قیمت 596 تومان قیمت پیاز توسط دولت با هزینه تمام شده 2000 تومان پیاز هم خوانی ندارد و قیمت آن از کاه نیز ارزان تر است.

پیراسته با اشاره به در پیش بودن گرما گفت:  این امر باعث می شود که پیاز رسیده و بزرگ شود و بازار پسندی  خود را ازدست دهد؛ تنها در 7 شهرستان در جنوب استان کرمان 100 هزار تن تا به امروز خرید تضمینی شده است و  طرح دوم تولید پیاز نیز در حجمی بالغ  300 هزار تن به بازار می آید.

رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب استان کرمان در واکنش به اینکه چرا بیشتر از نیاز بازار پیاز کاشته می شود که امروز با این شرایط رو به شوند، گفت: الگوی کشت رعایت نمی شود و ما نمی توانیم به کشاورزان بگوییم که  چه محصولی بکارد یا نکارد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر برای گوجه فرنگی، هندوانه و سیب زمینی نیز خریدار وجود ندارد و این محصول به نرخی خریداری می شود که برای کشاورزان به صرفه نیست،درحالی که تولید گوجه فرنگی نیز در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است. 

وی در پایان صحبت های خود گفت: مقرر شده است که پیاز هایی که از کشاورزان خرید تضمینی میشود به صورت رایگان در اختیار کمیته امداد، ستاد اجرای فرمان امام و بهزیستی قرار گیرد اما باید توجه داشت که این امر به تنظیم بازار پیاز کمکی نمیکند زیرا باعث کاهش دوباره تقاضا در بازار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.