پنجشنبه, 11 آذر 1400 :: Thursday, 2 December 2021
 
کد خبر: 94915

کاهش ۲۰ درصدی ذخایر آب سد‌ها

کاهش ۲۰ درصدی ذخایر آب سد‌ها
معاون امور آب وزیر نیرو از کاهش ۲۰ درصدی ذخایر آب سد‌های کشور در مقایسه با سال ۹۹ خبر داد و گفت امسال با توجه به کاهش ۵۰ درصدی بارش‌ها تامین آب برای انجام سه دوره کشت بهاره، پاییزه و تابستانه امکان پذیر نیست.
پایگاه خبری ریشه

قاسم تقی زاده خامسی با بیان اینکه در 2 سال گذشته با بارش‌های مناسب کشور، تامین آب برای سه دوره کشت در بخش کشاورزی انجام شده است افزود: امسال با توجه به کاهش 50 درصدی بارش‌ها در مقایسه با سال گذشته و 40 درصدی نسبت به متوسط 50 سال، تامین آب برای انجام سه دوره کشت بهاره، پاییزه و تابستانه امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه اولویت وزارت نیرو تامین آب شرب است گفت: برای تامین آب شرب 7 میلیارد مترمکعب آب نیاز است که 50 درصد از این حجم از آب‌های سطحی و 50 درصد نیز از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود که در برخی نقاط کشور به دلیل کاهش بارندگی شاهد خشک شدن چاه‌ها و چشمه‌ها هستیم به همین دلیل امسال وزارت نیرو برای آب رسانی به 6 هزار روستا با تانکر، تجهیز شده است.

تقی زاده خامسی با بیان بیان اینکه سازمان‌های جهاد کشاورزی در استان‌ها برای نیاز آبی بخش کشاورزی باید برنامه ریزی کنند ادامه داد: ما پیش بینی از میزان بارندگی‌های کشور در سال‌های آینده نداریم؛ ممکن است مانند سال‌های 90 تا 97 سال‌های خشک و ممتدی در پیش رو باشد به همین دلیل اختصاص آب باید با برنامه ریزی انجام شود.

معاون امور آب وزیر نیرو گفت: هم اکنون ذخایر آبی سد‌های شمیل و نیان در بندرعباس و هرمزگان و سد زاینده رود در اصفهان شرایط نامناسبی دارند و در استان سیستان و بلوچستان نیز با کاهش 97.2 درصد بارش‌ها مواجه هستیم که امیدواریم با سیلاب‌های قابل توجه تامین آب انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ایران کشور خشک و نیمه خشکی است و ما باید آمادگی سازگاری با کم آبی را داشته باشیم افزود: هم اکنون 50 درصد از جمعیت ایران در مناطقی زندگی می‌کنند که فقط 20 درصد از منابع آبی کشور در آن مناطق وجود دارد به همین دلیل ما مجبور به انتقال آب و تامین از طریق تانکر‌های آب هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.