دوشنبه, 4 مرداد 1400 :: Monday, 26 July 2021
 
کد خبر: 94894

نادیده گرفته شدن کشتار سیاه پوستان در دادگاه‎های آمریکا

نادیده گرفته شدن کشتار سیاه پوستان در دادگاه‎های آمریکا
افسران پلیس آمریکا از سال ۲۰۱۵ دستکم ۱۳۵ زن و مرد سیاه پوست را در سراسر آمریکا با شلیک گلوله به قتل رساندند.
پایگاه خبری ریشه

تنها پس از حدود ۱۰ ساعت بحث و گفت‎وگو، هیئت منصفه دادگاه آمریکا، «درک شووین»، افسر سابق پلیس مینیاپولیس را به اتهام قتل «جورج فلوید» مقصر شناخت.

 

به گزارش «اِن پی آر»، نتیجه دادگاه بسیار برنامه ریزی شده بود؛ در حالی که قتل فلوید موجی از اعتراضات علیه نژادپرستی و وحشیگری پلیس را در سراسر آمریکا برانگیخت، محکومیت افسران پلیس آمریکا در مورد کشتن افراد سیاه پوست در زمان انجام وظیفه بسیار نادر است.

 

در حقیقت، اعتقاد بر این است که «شووین»، دومین افسری است که در یک پرونده قتل توسط پلیس در تاریخ مینه سوتا محکوم شده است. 

 

«فیلیپ استینسون»، در پایگاه داده‌های جنایی پلیس در «بولینگ گرین»، می‌گوید «بین سال ۲۰۰۵ و قتل فلوید در سال گذشته، تنها ۵ افسر پلیس غیر فدرال به جرم قتل در حادثه تیراندازی در زمان انجام وظیفه محکوم شدند و پس از آن این حکم لغو نشد؛ و نمی‌توان نقشی را که نژاد در چنین رویداد‌هایی بازی می‌کند، نادیده گرفت، زیرا بسیاری از این تیراندازی‌ها شامل افسران سفیدپوست و قربانیان سیاه پوست است.»

 

تحقیقات «اِن پی آر»، نشان می‎دهد که افسران پلیس آمریکا از سال ۲۰۱۵ دستکم ۱۳۵ زن و مرد سیاه پوست را در سراسر این کشور با شلیک گلوله کشته‎اند و دستکم ۷۵ درصد افسرانی که این شلیک‌ها را انجام داده‎اند، سفیدپوست بوده‎اند. 

با آغاز روند رسیدگی به این حکم، بسیاری از مدافعان و فعالان حقوق بشری اعلام کردند که پرونده فلوید تنها یکی از پرونده‌های فراوان از تیراندازی‌های مرگبار به سیاه پوستان است و خواستار تغییرات ساختاری در پلیس و عدالت کیفری هستند.

 

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به نتایج چندین پرونده مهم در سال‌های اخیر:

 

اریک گارنر

 

پلیس نیویورک به اریک گارنر مشکوک می‌شود و گمان می‌کند که گارنر در حال فروش سیگار قاچاق در پیاده رویی در یک خیابان است.

 

دانیل پانتالئو، افسر پلیس گردن اریک را برای مهار او گرفته و فشار می‌دهد (فشردن گردن از نظر اداره پلیس غیر قانونی بوده است).

 

اریک به بیمارستان منتقل می‌شود و در آنجا جان خود را از دست می‌دهد. 

 

این افسر پلیس محکوم. مجازات نشد و تنها از شغلش اخراج شد.

 

مایکل براون

 

براون در آگوست ۲۰۱۴ توسط افسر پلیس شهر فرگوسن به نام دارن ویلسون، در خیابان با شلیک گلوله کشته شد؛ حادثه‌ای که باعث اعتراض در سراسر آمریکا به دلیل تعصب نژادی در پلیس شد و به جنبش «زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد» کمک کرد. 

 

در آن سال هیئت منصفه از کیفرخواست ویلسون خودداری کرد و وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۵ علیه وی پرونده کیفری صادر نکرد.

 

دادستان شهر سنت لوئیس پرونده را مجددا به جریان انداخت، اما سال گذشته با استناد به کمبود شواهد مشخص اعلام کرد که دفتر او اتهامی علیه ویلسون وارد نخواهد کرد.

 

این‌ها تنها دو نمونه از ده‌ها نمونه‌ای است که افسران پلیسی که با شلیک‌های کشنده باعث مرگ سیاه پوستان شدند، محکوم نشده‎اند.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.