يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 94890

موج تجرد گرایی میان جوانان

موج تجرد گرایی میان جوانان
مجرد ماندن برخی از جوانان که ازدواج و تشکیل زندگی مشترک هرگز جزو برنامه هایشان نیست پدیده‌ای است نوظهور که با خود تبعات و عوارض منفی زیادی در پی خواهد داشت. 
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

پدیده نو ظهور «تنها زیستی» که بدون هیچ تعریفی و قانونی همان «زندگی مجردی» در میان جوانان است که در آن  افراد تنها زندگی کردن و تنها ماندن را به زندگی در کنار دیگران ترجیح می دهند؛ این شرایط را گاهی موقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه برای افراد رقم می زند؛  چراغ خانه هایی که خواسته و نا خواسته فقط برای یک نفر روشن می شود، شاید منیت تمام را به نمایش می گذارد!

با نگاهی کوتاه به جامعه متوجه می‌شوید که سبک زندگی جوانان دست خوش تغیرات اساسی شده است، جوانان دهه ۸۰ و ۷۰ سبک زندگی بسیار متفاوتی با دیگر نسل‌ها قبل از خود دارند و روزگار جوانی خود را به سبک دیگری می‌گذرانند؛ اما مهمترین تغییرسبک زندگی درمیان جوانان این است سن ازدواج در میان جوانان افزایش چشمیگیری داشته است به طوری که در کنار بالا رفتن سن ازدواج، تعداد زیادی از دختران و پسران به فکر تجرد قطعی در زندگیشان هستند و تنهایی را به زندگی مشترک ترجیح می‌دهند موضوعی که می‌تواند برای جامعه زنگ خطری باشد و وضعیت افزایش جمعیت را زیر سوال ببرد.

افزایش سن ازدواج در کشور

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تغییر سن ازدواج در کشور می گوید: اگر نگاهی به آمار ازدواج درکشور داشته باشیم می بینیم سن ازدواج آقایان از 24  سال به 28 سال و برای خانم ها از 20 سال به 24 سال افزایش داشته است؛ این افزایش سن ازدواج تغییراتی برای زندگی جوانان و حتی در طرز فکر این جوانان ایجاد کرده است .

اولاد قباد در ادامه تصریح کرد: در گذشته جمعیت کشور را بیشتر روستا نشینان تشکیل می دادند و تحصیل و آموزش عمومیت امروزی را نداشت بر همین اساس می توانیم 5 تا 10 درصد تغییرات سنی ازدواج را به همین امر اختصاص دهیم، تحصیل و اشتغال و تلاش برای دست یابی به موقعیت اجتماعی بالا در جامعه یکی از دلایل تاخیر سن ازدواج و تجردگرایی جوانان در کشور است .

سیده فاطمه ذوالقدر نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد پدیده «تنهازیستی» به خانه ملت می گوید: به تازگی گونه ای از زندگی در بین جوانان کشور رواج پیدا کرده که با فرهنگ دورهمی ایرانیان در مغایرت کامل است که نشأت گرفته از فرهنگ کشورهای دیگر است؛ نمی توانیم به این زندگی هم خرده ویا ایرادی بگیریم، چرا که در جامعه بین المللی زندگی می کنیم و بی شک فرهنگ ما هم تحت تاثیر فرهنگ دیگر کشورها قرار می گیرد.

در ادامه ذوالقدر در مورد اشتغال و تحصیل دور از خانه  اظهار کرد :  اگر تحصیل دور از خانه و اشتغال برای زمان کوتاهی باشد نمی توانیم بگویم شخص تنها زیستی را برای زندگی کردن انتخاب کرده  است چرا که اینگونه زندگی مقطعی است و به مرور زمان ادامه پیدا نمی کند اما اگر شخص بعد از اتمام تحصیل و اشتغال در شهری دیگر برای همیشه  زندگی دور از خانه را انتخاب کند؛ در این گونه موارد تنها زیستی را برای خود  انتخاب است . 

تجردگرایی زمینه‌ساز بروز مشکلات روحی

به‌طور حتم افزایش تجردگرایی در جامعه می تواند برای فرد، جامعه و خانواده می تواند آثار منفی را به دنبال داشته باشد، چرا که طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از مجردان که سن بالایی نیز دارند، به افسردگی مبتلا می شوند، چرا که همدم و هم صحبت یکی از نیازهای ضروری فرد به خصوص در سنین بالا است. از این رو افرادی که در رده های سنی بالای 40 سال هنوز مجرد هستند، در بیشتر موارد به افسردگی یا انزوا طلبی مبتلا می شوند که این خود زمینه ساز بروز مشکلات دیگر در فرد می شود. یکی دیگر از پیامدهای کاهش آمار ازدواج تاثیر آن بر ساختار جمعیتی یا به عبارتی باروری است، چرا که در سایه افزایش تجردگرایی به مرور زمان با کاهش نیروی کار و جمعیت فعال در جامعه مواجه خواهیم شد، به گونه ای که طی سال های آتی شاهد سالخوردگی و پیری جمعیت خواهیم بود. از بین رفتن امنیت روانی و اجتماعی در جامعه و میان افراد را می توان از دیگر پیامدهای منفی افزایش آمار مجردان قطعی در جامعه دانست، چرا که به هنگام افزایش تجردگرایی در جامعه از افراد برای تامین نیازهای خود وارد حریم خصوصی افراد می شوند، به گونه ای که در سایه بالا رفتن آمار تجردگرایی شاهد افزایش آمار تجاوز خواهیم بود. برقراری روابط فرازناشویی نیز یکی دیگر از پیامدهای منفی تجردگرایی در جامعه محسوب می شود، چرا که در سایه افزایش افراد مجرد در جامعه به‌طور حتم افراد به روابط فرازناشویی روی می آورند که این خود می‌تواند منجر به افزایش آمار ازدواج سفید در جامعه شود. به عبارت ساده‌تر در جامعه هر گاه کارکرد یک نهاد کم رنگ شود، به طور حتم نهاد در سایه آن فعال و پررنگ خواهد شد که این مهم نشان از دوری گرفتن افراد از وظایف و کارکردهای اصلی خانواده است.

وجود عوامل مختلف در رشد تجرد گرایی

 امیر محمود حریرچیدر مورد دلایل تجرد گرایی  در میان جوانان گفت: متاسفانه در حال حاضر عوامل مختلفی دست به دست هم داده‌اند، تا جوانان میلی برای ازدواج نداشته باشند و اگر هم مایل به ازدواج هستند، به ‌دلیل وجود مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نمی‌توانند به هدف خود برسند.

وی افزود: در جامعه امروزه سن ازدواج از سن معقول بالاتر رفته است، که مقصر این قضیه هم دستگاههای ذیربط و مشکلات فراوانی به ویژه مشکلات اقتصادی است که سد راه جوانان برای امر ازدواج شده است.

حریرچی بیکاری را مهمترین مانع ازدواج در کشور عنوان کرد و گفت: وقتی جوانان ما شغلی برای کسب درآمد نداشته باشند و یا اگر هم شغلی دارند، از آینده شغلی خود مطمئن نباشند، چگونه می‌توانند به ازدواج فکر کنند، نداشتن شغل مناسب و یا نبود شغل پایدار و دائمی ، بدون شک مشکلی است که خیلی از جوانان با آن درگیر هستند و همین امر هم باعث می‌شود که نتوانند برای آینده یک زندگی تصمیم بگیرند.

حریرچی تاکید کرد: اگر دولت، ساز و کاری را ارائه دهد که جوانان بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند و بسته به نیازهای اقتصادی جامعه ، رشته‌های تحصیلی دانشگاهها را تعریف کنند تا حدودی می‌توان از بیکاری جوانان تحصیل کرده جلوگیری کرد.

این جامعه‌شناس، نداشتن مسکن را نیز علت بعدی بالا رفتن سن ازدواج عنوان و خاطر نشان کرد: موضوع بعدی بالا بودن قیمت مسکن است و در حال حاضر افرادی هم که کار دارند برای اجاره خانه یا خرید آن با مشکل مواجه هستند، که این مورد نیز زمینه را برای بالا رفتن سن ازدواج فراهم می‌کند،  نقطه قابل تامل این است که ما در جامعه نزدیک 5 میلیون مجرد داریم که بالای 40 سال هستند،درصد بالایی از این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند. 

وی گفت: یکی دیگر از دلایل تمایل تجرد گرایی در میان جوانان طلاق در خانواده است؛  یعنی اینکه در یک خانواده خواهر یا برادر که طلاق می‌گیرد و در زندگی با مشکل رو به رو می‌شود فرزند دیگر که شاهد اختلافات خواهر یا برادر خود است تمایل خود را به ازدواج از دست می‌دهد.

امروزه موضوع تجرد در میان جوانان یکی از بحث‌های مهم جامعه شناسان است، با گفت‌و‌گویی کوتاه در سطح  جوانان جامعه انجام دهید متوجه تمایل جوانان به تجرد گرایی می شوید، هر یک از این دختران و پسران برای مجرد ماندن خود دلایل مختلفی را مطرح می‌کنند که از بیکاری و وضعیت اقتصادی گرفته تا تحصیلات عالی را شامل می‌شود، برخی از جوانان دم‌بخت مشکل اصلی خود را مشکلات اقتصادی و برخی هم انتظارات و شرایط طرف مقابل مانند داشتن مهریه‌های سنگین، شغل دائم، خانه و خودروهای لوکس می‌دانند.

اما راه‌کار چیست؟

همچنین به نظر می‌رسد شاید یکی از راه‌کارهای مقابله با تجرد گرایی میان جوانان و تشویق جوانان به ازدواج  این است که باید خانواده‌ها نیز با شرایط امروزی همراه باشند، بحث تجملات در یک ازدواج می‌تواند مانع بزرگی بر سر راه یک جوان مجرد باشد، برخی از آداب و رسوم دست و پاگیر نیز برای برگزاری مراسمات نیز مانع ازدواج جوانان می‌شوند.ارائه آموزش های لازم و همچنین تقویت الگوهای سنتی با استفاده از رسانه‌های ملی می تواند عاملی مهم برای افزایش میل به ازدواج در جوانان شود.

 

البته نباید فراموش کرد که دولت نقش تعیین کننده ای را می تواند در آمار مجردان کشور بر عهده داشته باشد. به این معنی که اگر دولت بتواند وضعیت اقتصادی مردم را تا حدودی بهتر کند و تورم را در جامعه کنترل کند، به طور حتم افراد بیشتری مایل به ازدواج خواهند بود، چرا که امروزه بسیاری از افراد تنها به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی خود و خانواده از این امر دوری می کنند. از این‌رو جامعه‌شناسان بر این باور هستند که تسهیل در شرایط اقتصادی مردم جامعه نقش تاثیرگذاری در افزایش آمار ازدواج به دنبال دارد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.