پنجشنبه, 23 ارديبهشت 1400 :: Thursday, 13 May 2021
 
کد خبر: 94834

هفتمین سال جنگ یمن

عربستان اصلی‌ترین عامل "اوج گیری تنش ها" در منطقه غرب و جنوب غربی آسیا است و پس از 7 سال مداخله نظامی در یمن، به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

سیاست های افراط گرایانه «سلمان بن عزیز» و همسویی او با«محمد بن زاید» ریشه اصلی ناامنی و بی ثباتی در منطقه است.سیاست هایی که تا کنون علاوه بر دلارهای نفتی بر جاهلیت و بدویت نیز استوار بوده است.

سال 2015 تاکنون، ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان سعودی در حال جنگ با یمن است و این جنگ تاکنون میلیون‌ها یمنی را با قحطی مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه «تایوریلون»، نهاد‌های مختلف سازمان ملل گزارش دادند که در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۳۰.۵ میلیونی یمن، یعنی حدود ۲۴ میلیون نفر، شدیدا به کمک‌های بشردوستانه احتیاج داشته اند.از زمان بروز بحران یمن، بیش از ۱۲ هزار نفر از مردم این کشور به دلیل جنگ، بمباران و شلیک بی رویه خمپاره جان خود را از دست داده اند.

با این حال، برآورد می‌شود که تعداد واقعی کشته شدگان بسیار بیشتر باشد، زیرا هزاران نفر دیگر به دلایل وجود بحران‌هایی مانند سوء تغذیه، بیماری و ضعف سلامتی که قابل پیشگیری بودند، جان خود را از دست داده اند.

1

واضح است که به دلیل وجود خطر‌های دیگر مانند ویروس کووید-۱۹، جمعیت یمن اکنون بیش از هر زمان دیگر به حمایت و کمک نیاز دارد.با وجود نیاز بی چون و چرای یمن به کمک‌های بشردوستانه، جامعه بین المللی تاکنون پاسخی مطابق با این نیاز‌ها نداده است؛ از زمان آغاز جنگ یمن، وضعیت این کشور روز به روز وخیم‌تر شده است.

آژانس سازمان ملل گزارش داده اند که تعداد کودکان زیر ۵ سال یمنی دچار سوء تغذیه حاد در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۲ میلیون می‌رسد و خواستار پایان دادن به درگیری‌های چندین ساله هستند که فقیرترین کشور جهان عرب را به مرز قحطی کشانده است.

گزارش سازمان ملل هشدار داد که تقریبا از هر ۶ کودک، یعنی حدود ۴۰۰ هزار نفر از ۲.۳ میلیون نفر، به دلیل سوء تغذیه حاد و شدید در سال جاری در معرض خطر مرگ هستند که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

«دیوید بیسلی»، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، می‎گوید «بحران یمن ترکیبی از درگیری، فروپاشی اقتصادی و کمبود شدید بودجه برای تامین کمک‌های امدادی برای زندگی است.»همچنین پیش بینی شده است که در حدود ۱.۲ میلیون زن باردار یا شیرده در یمن در این بحران به شدت دچار سوء تغذیه شوند.

به گفته وی، این آمار یک فریاد دیگر برای کمک به کشوری است که وجود هر کودک درگیر با سوء تغذیه به معنای خانواده‌ای است که برای زنده ماندن تلاش می‌کند.

سیاست های افراط گرایانه «سلمان بن عزیز» و همسویی او با«محمد بن زاید» ریشه اصلی ناامنی و بی ثباتی در منطقه است.سیاست هایی که تا کنون علاوه بر دلارهای نفتی بر جاهلیت و بدویت نیز استوار بوده است.

سال ۲۰۱۴ تاکنون، ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان سعودی در حال جنگ با یمن است و این جنگ تاکنون میلیون‌ها یمنی را با قحطی مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه «تایوریلون»، نهاد‌های مختلف سازمان ملل گزارش دادند که در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۳۰.۵ میلیونی یمن، یعنی حدود ۲۴ میلیون نفر، شدیدا به کمک‌های بشردوستانه احتیاج داشته اند.از زمان بروز بحران یمن، بیش از ۱۲ هزار نفر از مردم این کشور به دلیل جنگ، بمباران و شلیک بی رویه خمپاره جان خود را از دست داده اند.

با این حال، برآورد می‌شود که تعداد واقعی کشته شدگان بسیار بیشتر باشد، زیرا هزاران نفر دیگر به دلایل وجود بحران‌هایی مانند سوء تغذیه، بیماری و ضعف سلامتی که قابل پیشگیری بودند، جان خود را از دست داده اند.

2

 

ورود ائتلاف سعودی به یمن با اهدافی که محقق نشد

عربستان ماه مارس سال ۲۰۱۵ با راه اندازی ائتلافی متشکل از چند کشور تجاوز خود را به یمن آغاز کرد که اکنون هیچ یک از این اهداف محقق نشده است.

عربستان به بهانه بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی»، رییس جمهور مستعفی و فراری یمن، تجاوز خود را آغاز کرد و مدعی بود که در مدتی کوتاه قدرت را به وی باز می‌گرداند.

اکنون تجاوز ائتلاف عربستان به یمن وارد هفتمین سال خود شده و ریاض به اهداف خود در این جنگ دست نیافته، اما همچنان به  محاصره و بمباران یمن ادامه دارد.

طی این سال‎ها، ائتلاف عربستان سعودی به طور مداوم زیرساخت‌های حیاتی یمن را هدف حملات خود قرار داده است؛ تاسیسات آب آشامیدنی، بیمارستان‎ها، مدارس، مزارع کشاورزی، مراکز درمانی، مجالس عروسی و بسیاری دیگر از تاسیسات یمن در پی بمباران‌های ائتلاف عربستان ویران شده و یا آسیب دیده‎اند.

محاصره یمن در کنار حملات هوایی

طی این سال‎ها، ائتلاف سعودی علاوه بر حملات هوایی و بمباران مواضع غیرنظامی در یمن، این کشور را تحت محاصره قرار داده و از ورود اقلام بشردوستانه به این کشور جلوگیری می‌کند.

محاصره یمن از سوی عربستان سعودی موجب شده تا این کشور با کمبود شدید تجهیزات حیاتی مواجه شده است.

ائتلاف سعودی حتی اجازه خروج بیماران یمنی به خارج از این کشور برای درمان را نمی‌دهد و این اقدام تاکنون به مرگ هزاران یمنی منجر شده است.

بروز شدیدترین قحطی در یمن

«مارک لوکوک»، معاون هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در گزارشی درباره بحران یمن، می‌گوید «۱۶ میلیون از جمعیت یمن از گرسنگی رنج می‌برند که از این تعداد حدود ۵ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار دارند».

به گفته «لوکوک»، «قحطی یمن به مدت چندین دهه شدیدترین قحطی ناشی از عامل انسانی در جهان خواهد بود».

بر اساس گزارش سازمان ملل، در حال حاضر ۸۰ درصد از مردم یمن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند و ۴۰۰ هزار نفر از کودکان زیر ۵ سال در این کشور به دلیل سوء تغذیه شدید در آستانه مرگ قرار دارند.

هشدار یونیسف درباره وضعیت کودکان یمنی

به گزارش یونیسف، علائم هشدار دهنده برای این وضعیت برای مدت زمان طولانی واضح بوده است؛ بیش از ۱۲ میلیون کودک به کمک بشردوستانه نیاز دارند.

نرخ سوء تغذیه حاد کودکان یمنی در برخی از مناطق این کشور رکورد تازه‌ای ثبت کرده و در سال جاری ۱۰ درصد افزایش داشته است.

تقریبا ۳۲۵ هزار کودک زیر ۵ سال یمنی از سوء تغذیه حاد و شدید رنج می‌برند و برای زنده ماندن می‌جنگند.

فقر مزمن، دهه‌ها توسعه نیافتگی و بیش از ۵ سال جنگ بی وقفه، کودکان یمنی و خانواده‌های آن‌ها را در معرض ترکیبی کشنده از خشونت و بیماری قرار داده است.

حمایت‌های غرب و آمریکا از جنایت‌های ائتلاف عربستان

طی سال‌های اخیر کشور‌های غربی و آمریکا در حالی که مدعی تلاش برای پایان دادن به جنگ یمن هستند که همچنان جریان تسلیحات این کشور‌ها به ریاض همچنان ادامه دارد.

انگلیس، فرانسه، آمریکا، کانادا، آلمان و بسیاری دیگر از کشور‌های غربی از تامین کنندگان تسلیحات عربستان سعودی طی اینت سال‌ها بوده اند.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که این کشور‌ها از روش‌های مختلفی مانند تغییر مجوز‌ها برای ارسال سلاح به عربستان استفاده می‌کنند.

موضع ادعایی واشنگتن در قبال بحران یمن

دولت آمریکا به ریاست جمهوری «جو بایدن» مدعی شده که مصمم به پایان دادن به جنگ یمن است.

در این راستا، آمریکا نام انصارالله یمن را از فهرست ادعایی تروریسم خود خارج کرد و مدعی شد که توافق‌های تسلیحاتی را با عربستان مورد بازنگری قرار خواهد داد.

جو بایدن ادعا کرده که حمایت از عملیات‌های تهاجی ائتلاف عربستان را در جنگ یمن متوقف خواهد کرد.

با این وجود تاکنون این ادعا در مقام حرف باقی مانده و واشنگتن برای عمل به تعهدات خود اقدامی را انجام نداده است.

سازمان ملل می‌گوید که تا پیش از آغاز شیوع کرونا، کمک‌های بشردوستانه در یمن ادامه داشته و کشور‌ها نیز تعهداتی را که در این زمینه پذیرفته بودند اجرا می‌کردند، اما با آغاز کرونا و مواجه شدن کشور‌ها با بحران اقتصادی، بودجه لازم برای تامین مالی اقدامات بشردوستانه یمن تامین نشده است.گزارش‌های سازمان ملل حاکی از آن است که برای سال جاری تنها یک سوم از بودجه مورد نیاز در این زمینه تامین شده است.

 موضوع جنگ عربستان علیه یمن دستمایه یادداشتی در پایگاه تحلیلی «ریسپانسیبل استیت کرفت» قرار گرفته است.

ماه گذشته، ششمین سال مداخله نظامی ائتلاف سعودی به هدایت عربستان با عنوان «عملیات طوفان قاطع»، علیه یمن در حالی پایان یافت که عربستان و شرکایش به هیچ یک از اهداف از پیش تعیین شده خود نرسیدند و تنها دستاوردشان تقویت نظامی و سیاسی نیرو‌های یمنی بود.

این در حالی است که عملیات مذکور برای چند هفته با هدف بازگرداندن دولت مستعفی یمن به قدرت طراحی شده بود.

از بازخورد‌های ناشی از این عملیات می‌توان به تغییر رویکرد امارات و بازبینی این کشور در سیاست‎هایش در یمن و حتی گسترده‌تر از آن در یمن، اشاره کرد.امارات در سال ۲۰۱۹ بیشتر نیرو‌های خود را از یمن خارج کرد و آشکارا از حضور خود در این کشور کاست؛ اگرچه همچنان در جنوب یمن به شدت درگیر است.

به نظر می‌رسد عربستان هم باید مانند امارات، رویکرد واقع بینانه تری را اتخاذ کند؛ این کشور برای خروج از باتلاق یمن باید در تعامل‌های دیپلماتیک و اقتصادی خود در مورد یمن تجدیدنظر کند؛ تداوم جنگ علیه یمن، عربستان را بیش از پیش به لاینحل بودن مشکلاتش در جنگ با این کشور مطمئن می‌کند.

از مهم‌ترین مشکلات عربستان می‌توان به توسعه فنی یمنی‌ها در زمینه پهپادی، راکتی و موشکی اشاره کرد که مهم‌ترین دلیل آن حمله عربستان به خاک یمن بود.

نیرو‌های یمنی با تسلیحات بومی، اهدافی را در داخل خاک عربستان هدف قرار می‌دهند؛ آن‌ها ثابت کرده‎اند که با استفاده از پهپاد‌های بومی خود می‌توانند عمق خاک عربستان را هدف قرار دهند.

ضمن اینکه نیرو‌های یمنی از نظر نظامی بسیار سریع هستند؛ آن‌ها به دلیل این که در زمین خود می‌جنگند، مزیت‌های بیشتری دارند.در مقابل، ارتش عربستان نه با این پیشرفت‌های نیرو‌های یمنی سازگار شده و نه به حدی پیشرفت کرده که بتواند با نیرو‌های یمنی مبارزه کند.

نیرو‌های یمنی نشان داده اند که می‌توانند وارد حلقه مشاهده، جهت گیری، تصمیم گیری و اقدام ارتش عربستان شوند.
7 سال جنگ یمن نشان داده که نه عربستان تحت حمایت آمریکا، نه امارات و نه گروه‌های تحت حمایت آن‌ها نمی‌توانند از نظر نظامی نیرو‌های یمنی را شکست دهند.

این درگیری نظامی تنها سبب سوق یافتن نیرو‌های یمنی به سمت بهبود و ترقی داشته هایشان شده است.به نظر می‌رسد «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا، این موضوع را به خوبی درک کرده و در تلاش است تا با اعمال فشار بر عربستان در مسیر تنش زدایی حرکت کند.

عدم توانایی درک نقش مهم مردم یمن در تعیین سرنوشت خود توسط عربستان، چرخه‌های خشونت مرگباری را در یمن و منطقه تداوم می‌بخشد.

واقعیت کنونی جنگ یمن بسیار دورتر از آن چیزی است که  با اغاز مداخله خود، پیش بینی کرده بود؛ عربستان سعودی فکر می‌کرد که با راه اندازی یک کمپین هوایی می‌تواند طی چند هفته در این جنگ پیروز شود، اما اکنون این جنگ وارد هفتمین سال خود شده و چشم اندازی برای پایان آن دیده نمی‌شود.

اگرچه عربستان سعودی هزینه‌های میلیارد دلاری را برای اجرای پروژه‌های منطقه‌ای خرج کرده‌است؛ اما تاکنون فرجامی جز شکست های مستمر برای آن ها نداشته است.نماد بارز شکست سیاست های منطقه ای سعودی،ناکامی در جنگ یمن و ظهور قدرتی سیاسی نظامی به اسم "انصارلله" است.انصارلله به عنوان یک گروه مردمی اینک به قدرتی سیاسی_نظامی بلامنازع و سد غیرقابل نفوذ در برابر تجاوز سعودی و امارات مبدل شده است.

حالا نزدیک به هفت سال از آن روزها که رژیم سعودی و امارات رجز می خواندند و از پیروزی قریب الوقوع و رسیدن به صنعاء خبر می دادند، می گذرد و واقعیت ها در میدان نبرد برای همه مردم منطقه و چهان مشخص شده که وعده های رسانه ای فقط یک سراب بوده است.ده‌ها میلیارد دلار برای به زانو درآوردن ملت یمن هزینه شد اما سعودی ها نه تنها به اهداف خود نرسیده اند، مناطق وسیعی را در استان های الجوف و مارب از دست داده اند و در آستانه یک شکست تاریخی هستند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.