سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400 :: Tuesday, 11 May 2021
 
کد خبر: 94518

طرح رزرو بلیط اتوبوس به کجا رسید؟

طرح رزرو بلیط اتوبوس به کجا رسید؟
محمد علیخانی گفت: آن چیزی که درباره طرح پیش فروش بلیط اتوبوس عنوان می‌شود برنامه‌ای بود که می‌خواستند اتوبوس‌ها را رزرو کنند و این امکان برای شهروندان فراهم شود که بتوانند اتوبوس را از قبل رزرو کنند. ولی با شرایطی که در حال حاضر ما داریم این نوع طرح‌ها قابل اجرا نیست.
پایگاه خبری ریشه
محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران درباره چرایی لغو طرح پیش فروش بلیط اتوبوس گفت: درباره این مساله یک نکته خیلی مهمی وجود دارد که هیچ کسی به آن توجه نمی‌کند. اگر قیمت بلیط اتوبوس دو هزار تومان تعیین شود و شهروندان کارت بلیط بگیرند بیست درصد تخفیف دریافت می‌کنند. مثلا اگر کسی برود کارت بلیط بگیرد با همین نرخی که تصویب شده دوباره بیست درصد تخفیف خواهد گرفت. یعنی باز درآمد شهرداری پایین می‌آید. ولی ما برای اینکه مردم تشویق شوند و بروند کارت بلیط بگیرند تا در صف‌ها معطل نشوند دوباره بیست درصد تخفیف اعمال کرده ایم.
وی ادامه داد: اما طرح رزرو صندلی‌های اتوبوس در حال حاضر شدنی نیست. این قضیه یک طرحی بود که به خاطر کرونا و اینکه بخشی از اتوبوس‌ها الان بیکار شده اند و بعضی از خطوط اتوبوسرانی الان تعطیل هستند اجرایش با مانع مواجه شد. از یاد نبریم اتوبوسی که در شرایط عادی در بعضی از خطوط سی نفر مسافر داشته الان شمار مسافرانش به ده نفر رسیده است؛ بنابراین اصلا صرف نمی‌کند این اتوبوس در آن خط فعالیت کند. یا باید مینی بوس در آن خط فعالیت کند یا اینکه خودروی ون به کار گرفته شود. برای اتوبوس واقعا این مساله صرف نمی‌کند، چون هزینه بالاتری دارد.
علیخانی در پاسخ به اینکه زمانی کاهش مسافران اتوبوس‌ها محسوس بود، اما الان صف اتوبوس‌ها دوباره شلوغ شده گفت: باید در نظر بگیریم خطوط اتوبوسرانی با هم تفاوت دارند. من گفتم مسافرگیری در بعضی از خطوط همچنان روند کاهشی دارد. درواقع خطوطی که در حاشیه هستند مسافر کمتری دارند. البته در ساعات پیک ما شاهد ازدحام مسافران اتوبوسرانی هستیم. اما در مجموع حجم مسافران اتوبوس‌ها پنجاه درصد کاهش پیدا کرده است.
 
وی با بیان اینکه ما باید میانگین را در نظر بگیریم افزود: چون اتوبوس‌ها در همه خطوط و در همه ساعت‌ها پر نمی‌شوند. در ساعات اول صبح اتوبوس‌ها مملو از مسافر هستند در ساعات پایانی روز هم که همه می‌خواهند از محل کارشان به خانه برگردند باز شاهد ازدحام مسافران هستیم. آن زمان‌ها ساعت پیک مسافرگیری است. نباید فقط ساعت پیک دیده شود بلکه باید ساعات گوناگون روز و همه خطوط را دید. وقتی متوسط کل مسافرگیری محاسبه می‌شود می‌بینیم که پنجاه درصد مسافران اتوبوس‌ها کاهش پیدا کرده اند.
 

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: پنجاه درصد از درآمد‌ها هم کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین آن چیزی که درباره طرح پیش فروش بلیط اتوبوس عنوان می‌شود برنامه‌ای بود که می‌خواستند اتوبوس‌ها را رزرو کنند و می‌خواستند اتوبوس‌هایی که بیکار شده اند و خطوطی که خلوت شده را اختصاص بدهند برای این کار که مردم هم بتوانند فاصله اجتماعی را رعایت کنند و هم این امکان برای شهروندان فراهم شود که بتوانند اتوبوس را از قبل رزرو کنند و سوار شوند. من تصور می‌کنم این نوع طرح‌ها در صورت اجرایی شدن مطلوب و ایده آل خواهند بود. ولی با شرایطی که در حال حاضر ما داریم این نوع طرح‌ها قابل اجرا نیست که شهروندان از قبل اتوبوس رزرو کنند یا مواردی شبیه این انجام شود. حداقل در شرایط کنونی این برنامه‌ها قابلیت اجرایی شدن ندارند. اگر یک شرایط عادی و نرمال داشته باشیم شاید بتوان چنین ایده‌ای را عملی کرد. این طرح البته مطرح شده، اما به دلیل وضعیتی که در آن هستیم هنوز به اجرا درنیامده است.

علیخانی درواکنش به اینکه چرا در طرح‌های ناکام مانده‌ای نظیر اتوبوس‌های شارژی و طرح بیدود که به منظور مقابله با آلودگی هوا و ترافیک مطرح شدند ظرفیت‌ها و زمینه پذیرش جامعه در نظر گرفته نشد گفت: در بحث آلودگی هوا اولا باید به قوانین مراجعه کرد تا ببینیم وظایف شهرداری چیست و آیا همه مسائل مرتبط با آلودگی هوا مربوط به شهرداری است؟ یا اینکه آیا همه آلودگی مربوط به مثلا حمل و نقل است؟ سهم همه این موارد باید مشخص شود تا بتوان به صورت مستند درباره این مساله صحبت کرد. حدود شانزده دستگاه یا بیشتر طبق قانون در حوزه آلودگی هوا مسوولیت دارند. شهرداری یکی از این دستگاه هاست که در قانون ذیل نام وزارت کشور به آن اشاره شده است. یعنی در قانون خود شهرداری به صورت مستقیم مطرح نشده بلکه نام وزارت کشور آمده و در ذیل این وزارتخانه شهرداری‌ها هم مطرح شده اند.
 
وی ادامه داد: حال ابتدا باید ببینیم وظیفه شهرداری در این قضیه چیست. وظیفه شهرداری در بخشی که می‌شود گفت با آلودگی هوا مرتبط است که به نوعی با ترافیک هم مرتبط است شامل چند مورد است. یکی توسعه حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان حمل و نقل است که تاثیر گذار است. مورد دیگر توسعه مراکز فنی و ارتقا کیفیت معاینه فنی است. یعنی این طور نباشد که افراد بروند و پولی پرداخت کنند و در مقابلش تاییدیه‌ای بگیرند و بروند. بلکه واقعا معاینه فنی به نحو احسن و به درستی انجام شود. مورد دیگر مساله توسعه فضای سبز و حفظ باغات است. آیتم بعدی به شهرسازی مربوط می‌شود که باید طوری شهر ساخته شود یا مجوز داده شود که باعث ایجاد ترافیک نشود.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.