سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400 :: Tuesday, 11 May 2021
 
کد خبر: 94457

شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در حادثه نطنز وجود دارد

شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در حادثه نطنز وجود دارد
سخنگوی دولت با اشاره به حادثه نطنز گفت: شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه وجود دارد. اول آنکه مقامات این رژیم از ترس پاسخ قاطع ایران با اظهارات دو پهلو شادمانی می‌کنند. دوم اینکه خوشبختانه وزارت اطلاعات در ماه‌های گذشته چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس‌های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضایی قرار گرفته است.
پایگاه خبری ریشه

علی ربیعی ظهر امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که به‌ دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به‌ صورت وبیناری برگزار می شود، اظهار داشت: روز یکشنبه با حمله‌ای تروریستی و خرابکارانه در نطنز روبرو شدیم.

وی ادامه داد: این حمله به شکل خرابکاری، خسارت هایی را به همراه آورد. اقدامی که علیه مرکز غنی سازی نطنز انجام شد نشان دهنده شکست دشمنان پیشرفت هسته ای و سیاسی کشور برای جلوگیری از توسعه چشمگیر کشور از یک سو و مذاکرات موفق برای رفع تحریم های ظالمانه از سوی دیگر است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: ایران ضمن محکوم کردن این حادثه مذبوحانه و با تاکید بر ضرورت برخورد جامعه بین المللی و بخصوص آژانس بین المللی انرژی اتمی با این تروریزم هسته ای، حق خود را برای اقدام علیه آمریم عاملان و مباشران این حمله را محفوظ می داند. 

ربیعی گفت: همینطور برای ناکام گذاشتن حرکت عاملان حادثه نطنز دولت با جدیت تمام گسترش فناوری هسته ای از یک سو و تلاش برای رفع تحریم های ظالمانه را از سوی دیگر ادامه خواهد داد، ما به اهداف ثانویه این خرابکاری واقف هستیم . 

سخنگوی دولت عنوان کرد: این خرابکاری هر چند موقتا آسیب های محدودی به فعالیت غنی سازی ما وارد کرده است اما سازمان انرژی هسته ای اطمینان داده تا در مدت  زمان کوتاهی بخش بزرگی از آسیب ها را جبران و در مسیر  بازسازی بنا بر تصمیم اتخاذ شده با فناوری های نوین تر را آغاز خواهد کرد. 

وی عنوان کرد: در دولت تصمیم گرفته شد که در بازسازی سانتریفیوژهای آسیب دیده از تکنولوژی های برتر و نسل های جدیدتر سانتریفیوژ استفاده شود. برای ما کاملا روشن است که ریشه این اقدام تروریستی عصبانیت دشمنان صهیونیستی از تلاش اعضایی برجام برای احیای این توافق در هفته های گذشته است و هدف نهایی آن جلوگیری از ادامه این روند دیپلماتیک سازنده است. 

ربیعی گفت: البته ما متعهد به  تلافی این اقدام خرابکارانه در همه سطح، در زمان و با شدتی متناسب هستیم اما اجازه نمی دهیم که دشمنان ما به اهداف سیاسی خود دست یابند؛ از همه طرف‌های برجام و همینطور دولت آمریکا که خود را طرفدار دیپلماسی می داند؛ انتظار داریم که این حمله را محکوم و تعهد خود را درباره تعارض این اقدامات تروریستی با فرآیندهای دیپلماتیک اعلام کند.  

وی با بیان اینکه  آقای لاروف وزیر امور خارجه روسیه به ایران سفر کردند، گفت: این سفر جهت گسترش روابط همکاری‌های دو جانبه انجام شده است. بر این اساس این سفر برای تمدید سند ۵ ساله همکاری‌های دو جانبه (موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی) که به امضای دو وزیر خارجه خواهد رسید، انجام می‌شود. همچنین در خصوص مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها تبادل نظر خواهد شد.
 

 
شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در حادثه نطنز وجود دارد
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص جزییات حادثه روز یکشنبه در مجتمع نظنز و حجم خسارات آن گفت:روز یکشنبه خرابکاری در کانال کابل‌های برق رسان به سامانه ماشین‌های سانتریفیوژ رخ داد. این یک حمله بیرونی نبوده و محل خرابکاری نیز کاملا مشخص شده است. خسارت وارد شده به سرعت قابل رفع و جبران است و پرسنل غیور سازمان انرژی اتمی در حال تلاش شبانه روزی هستند.

وی با بیان اینکه مقرر شد به جای سانتیفیوژ‌های IR۱ سانتیفیوژ‌های IR۶ مجددا نصب شود، افزود: قطعا هدف این تخریب‌ها از کار انداختن سانتیفیوژ‌ها بوده است و من امروز اعلام می‌کنم براساس یک تصمیم ملی و یک خواست مدنی چرخ سانتریفیوژ‌های ما برای همیشه خواهد چرخید، هر روز بهتر از دیروز. هدف اصلی این خرابکاری سیاسی است تا نگذارند دستیابی مردم ایران به حقوق خود در عرصه جهانی به ثمر بنشیند.

ربیعی خاطرنشان کرد: تجربه به ما نشان می‌دهد هرگاه در عرصه جهانی گام‌های موثری را بر می‌داریم دشمن استراتژیک ایران و مردم ایران کینه‌توزانه علیه منافع ملت به اعمال تروریستی ناجوانمردانه دست می‌زند. هدف این گونه تخریب‌ها هم حمله به توانایی‌های فنی و هم حمله به توانایی‌های سیاسی ایران است. آن‌ها به دنبال تضعیف روحیه جوانان غیور در صنعت هسته‌ای و ایجاد یاس و ناامیدی در مردم هستند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما قطعا پاسخ محکم خواهیم داد، گفت: ایران به این گونه اقدامات استراتژی، پاسخ سه گانه را دنبال می‌کند. اول حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ دانسته و مجازات خواهند شد. کانون این پاسخ نیز در سرزمین متجاوز خواهد بود. پاسخ دوم ما پیشرفت و گسترش فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای در کشور است.

وی اضافه کرد: پاسخ سوم در عرصه سیاسی است. با عقب راندن تحریم‌ها و تلاش مضاعف برای کسب حقوق ملت ایران اهدف تروریست‌ها را ناکام خواهیم گذاشت. ما در دام عملیات تحریکی دشمن ایران قرار نمی‌گیریم، به مسیر درست خود در عرصه بین المللی ادامه داده، تحریم را خواهیم شکست و به تامین و گسترش صلح و امنیت جهان و منطقه کمک خواهیم کرد، اجازه نمی‌دهیم زندگی ننگین شما که مثل انگل فقط در فضای ناامن ممکن است ادامه دهید.

ربیعی همچنین گفت: شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه وجود دارد. اول آنکه مقامات این رژیم از ترس پاسخ قاطع ایران با اظهارات دو پهلو شادمانی می‌کنند. دوم اینکه خوشبختانه وزارت اطلاعات و متخصصان ضد جاسوسی ما در ماه‌های گذشته و پس از شهادت شهید فخری زاده چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس‌های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضایی قرار گرفته است.  در این حادثه هم فرد خائن به ملت شناسایی و هویت او مشخص شده است و اقدامات لازم در دست پیگیری است.

 
دولت ترجیح می‌دهد که میراثی بدون تحریم را به دولت بعدی واگذار کند
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چقدر امکان رفع تحریم‌ها وجود دارد گفت: ما تا امروز برای آمریکا هیچ جای ابهامی باقی نگذاشته ایم، برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات راهی جز لغو تمام تحریم‌هایی که در دوره ترامپ اعمال شده وجود ندارد. نوبت آمریکاست که ثابت کند برای بازگشت به برجام جدی است. مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک برجام تا امروز سازنده بوده و در مسیر درستی پیش می‌رود. منتظریم آمریکا به جای بازی با کلمات، گام‌های عملی برای اثبات حسن نیت خود بردارد.

وی عنوان کرد: دولت ترجیح می‌دهد که میراثی بدون تحریم را به دولت بعدی واگذار کند، اما در عین حال مایل هم نیستیم که شتابزده رفتار کنیم. اگر آمریکا آماده انجام تعهداتش باشد، ما هم متقابلاً آماده انجام تمام تعهدات خودمان هستیم در غیراینصورت، گذشت زمان ممکن است احیای برجام را بسیار دشوارتر کند.

 
ایران مذاکره با آمریکا را خارج از موضوع برنامه‌های هسته‌ای  به رسمیت نمی‌شناسد
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره مستقیم با آمریکا برای بازگشت به برجام و اعلام مطالبات ایران به صورت مستقیم راه‌کار منطقی‌تر و عملی تری نیست؟ گفت: سخت گیری ما برای امتناع از مذاکره با آمریکا خارج از چارچوب برجام پیام روشن و سختگیرانه‌ای دارد مبنی بر اینکه ایران به هیچ وجه مذاکره با آمریکا خارج از موضوع برنامه‌های هسته‌ای و بیرون از چارچوب برجام را به رسمیت نمی‌شناسد و ضرورتی برای انجام چنین گفتگو‌هایی قائل نیست. این سیاست و سختگیری مبتنی بر سال‌ها تجربه است.

وی ادامه داد: از آنجایی که آمریکا هنوز به برجام بازنگشته نمی‌تواند از ساختار مذاکراتی آن با ایران از جمله در کمیسیون مشترک استفاده کند. بعلاوه، از نظر ما مذاکره تنها زمانی لازم است که با مسئله پیچیده‌ای رو به رو باشیم در حالی‌که نحوه بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات روشن و تعیین شده در متن توافق برجام بسیار ساده بوده و نیازمند مذاکره نیست.

ربیعی بیان داشت: اگر آمریکا می‌خواهد طرف مذاکره با ایران در کمیسیون مشترک قرار بگیرد باید به برجام بازگردد و برای بازگشت به برجام راهی جز لغو یکباره و تمامی تحریم‌های ناقض توافق که دوره ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده وجود ندارد. اگر این اتفاق صورت بگیرد، ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بعد از راستی آزمایی، به همه تعهدات خود مطابق برجام بازخواهیم گشت.

 

ایران و روسیه هر دو قربانی تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بوده اند
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که مواضع روسیه در مذاکرات وین را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت:دوستان روسی ما با مواضع ایران به خوبی آشنایی دارند و همانند سال‌های گذشته نقش سازنده‌ای را در این گفتگو‌ها ایفا می‌کنند. ایران و روسیه هر دو قربانی تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بوده اند و در تلاش برای مقابله با این نوع اقدامات خودسرانه مواضع مشترکی دارند.

وی افزود: ما به رایزنی‌های مداوم با هدف اطمینان از اجرای کامل تعهدات توسط همه طرف‌های ۴+۱ ادامه می‌دهیم. سفر آقای لاووروف هم در ادامه این رایزنی‌ها و مشورت‌های مرسوم میان دو کشور نه تنها درباره اطمینان از اجرای کامل برجام بلکه در سایر موضوعات مورد علاقه طرفین از جمله در حفظ و گسترش روابط تجاری و همکاری‌های دو کشور در مسائل منطقه‌ای است. 
 
تعدادی از لوایح مهم دولت،هنوز اعلام وصول نشده است
سخنگوی دولت در خصوص این سوال که نمایندگان مجلس در حالی روز یکشنبه گزارش کمیسیون حقوقی مجلس را تحت عنوان استکاف رییس جمهوری از ابلاغ ۱۳ فقره قانون به قوه قضاییه ارجاع دادند. نظر شما در این خصوص چیست؟ گفت: متاسفانه عکس این قضیه وجود دارد یعنی تعدادی لایحه دولت در مجلس یازدهم در حالی معطل مانده که نمایندگان محترم با عناوین مشابه و با بارمالی قابل توجه، اقدام به تهیه و تصویب طرح می‌کنند که به جز تحمیل هزینه در عمل، مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند. تجربه گذشته نشان می‌دهد روند تصویب قوانین، اگر از طریق ارائه لوایح باشد، آن قانون، دقیق‌تر خواهد بود چرا که کار کارشناسی کامل بر روی لایحه صورت می‌گیرد.

وی گفت: علاوه بر آن، تعدادی از لوایح مهم دولت علی‌رغم پیگیری‌های مکرر، هنوز اعلام وصول نشده است. البته دولت تلاش دارد حتی‌المقدور موضوع را با پیگیری‌های اداری و پارلمانی حل و فصل کند و نیازی به شکایت به مراجع قضایی و ذی‌ربط نباشد وگرنه شکایت به کمیسیون اصل ۹۰، یا شکایت به بازرسی کل کشور و شکایت به قوه قضاییه استفاده از ظرفیت تبصره اصل ۱۱۰ قانون اساسی راهکار‌هایی می‌باشد که می‌توان به آن‌ها تمسک جُست.

کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد

سخنگوی دولت درباره اظهارنظر‌های ضد و نقیض در خصوص بسته شدن شبکه اجتماعی کلاب هاوس و نظر دولت در این خصوص گفت:کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد. برخی خودشان توانایی گفتگو با مردم و نخبگان را ندارند و از صحبت دولت مردان با مردم هراسان شده اند.
 
وی افزود: رئیس جمهور یکشنبه در دولت به وزیر ارتباطات دستور دادند: اولا جزئیات را به مردم بگویند و ثانیا مطابق قانون از اختلال کنندگان شکایت و از اهرم‌های قانونی موجود برای پاسخگویی متخلفین و هم برای حفظ فضای ایجاد شده و باز شده استفاده نمایند. دیدگاه دولت مبنی بر باز بودن این شبکه اجتماعی است.
 
مهمترین عوامل شیوع موج جدید کرونا در ایران
سخنگوی دولت درباره انتقاداتی که به عدم ممنوعیت سفر‌ها در نوروز و موج جدید کرونا وارد شده گفت: مهمترین عوامل در شیوع موج جدید کرونا در ایران، دو عامل ویروس جهش‌یافته کرونا و عدم رعایت پروتکل‌ها می‌باشد، سفر‌های نوروزی بدون رعایت و همراه با شکستن پروتکل‌ها رخ داده است.

وی افزود: هر چند بنابر گزارش آقای مونسان وزیر میراث و گردشگری، تعداد سفر‌های نوروزی به نسبت نوروز ۹۸ بسیار کاهش یافته و فقط در مقایسه با نوروز ۹۹ که تقریبا سفر‌های نوروزی نزدیک به صفر بود، بیشتر شده، اما در همین اندازه سفر‌ها هم مراعات‌ها به خوبی صورت نگرفته است.حرکت افراد مبتلا هم در درون شهر‌ها قابل توجه بوده است، البته قدردان آن هموطنانمان هستیم که به هشدار‌ها توجه کرده و به سفر نرفتند.

 
ربیعی گفت: سخنگوی ستاد ملی کرونا اعلام کرده اند که این اوج نتیجه تجمع‌ها برای خرید‌های شب عید بوده است و هنوز آثار سفر‌ها آغاز نشده است. انتظار می‌رفت که امسال نیز مردم هشدار‌ها را جدی بگیرند و کماکان دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنند. اما متاسفانه این طور نشد، میزان استفاده از ماسک از ۹۰ درصد به ۵۶ درصد رسیده بود و این یعنی عادی‌انگاری نسبت به کرونا.

وی عنوان کرد: نکته مهمی که می‌خواهم بگویم آن است که در حال حاضر، همه باید توجهمان به مهار موج به راه افتاده باشد تهدید کرونا علیه همه ملت ما هست همه ما در معرض خطر و نگرانی هستیم و مقابله هم، یک امر همگانی است. دولت و همه اجزای آن، نهاد و ارکان نظام و نیز همه مردم با همه باید حرکت کنیم. از طرف همه ما اظهاراتی از سر دلسوزی و نگرانی صورت می‌گیرد. من خواهش می‌کنم سیاسیون این یک مسئله را رها کنند، از کرونا نمدی برای بازی سیاسی نبافند. به جای متهم‌کردن این یا آن، انرژی خود را باید صرف غلبه بر وضعیت به وجود آمده بکنیم.

ربیعی گفت: ستاد ملی کرونا باید بطور توامان از جان مردم در برابر ویروس و معیشت باید محافظت کند. بحث پیچیده‌تر می‌شود. در منحنی‌های مختلف همیشه انتخاب بهترین نقطه با اولویت حفظ جان و سلامت مردم در درجه اول مدنظر قرار گرفته است. مسئله کرونا همه جامعه را دچار بحران کرده و برای عبور از این بحران همه باید کنار هم باشیم.
 
انتظار داریم شاهد تصمیم اجرایی دولت کره جنوبی در اسرع وقت باشیم
سخنگوی دولت در خصوص برخی ابهامات درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران گفت: ایران و کره جنوبی سابقه شصت ساله روابط دوستانه دارند و علایق بیان دو کشور همواره رو به پیشرفت بوده است. اما از سال ۲۰۱۸ با اعمال تحریم‌های غیر قانونی آمریکا، با تبعیت کره جنوبی، این روابط دچار چالش جدی شده است.
 
ربیعی بیان داشت: در شرایطی که مردم ایران با پیامد‌های اقتصادی کرونا روبرو بودند، بانک‌های کره‌ای با مسدود کردن چند میلیارد منابع ما، مانع از خرید‌های ضروری مانند دارو شدند. شرکت‌های کره‌ای هم عمدتا در این زمینه مانع تراشی کردند.

وی افزود:  اخیرا دولت کره جنوبی به این درک رسیده که ادامه این وضع ممکن نیست؛ لذا پیشنهاد سفر نخست وزیر محترم کره جنوبی برای رسیدگی به مشکلات ایجاد شده مطرح شد و مورد استقبال ما قرار گرفت.

ربیعی گفت: لذا تقارن این سفر با مذاکرات وین، کاملا تصادفی است و ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد. مقامات ایرانی به صراحت مطالبات ملت ایران را با نخست وزیر کره جنوبی مطرح کرده اند لذا انتظار داریم شاهد اراده سیاسی و تصمیم اجرایی دولت کره در اسرع وقت باشیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هر چند این سفر ارتباطی به مذاکرات برجام ندارد، ولی در مذاکرات موضوع آزاد سازی منابع مالی با جدیت و قاطعیت مطرح شد. امیدواریم نخست وزیر کره در برگشت، اقدام اساسی و فوری برای حل مشکل انجام دهد. طرف کره‌ای تاکید دارد اراده سیاسی برای حل مشکل دارد، اما منتظر حل مشکلات بین المللی است. ما معتقدیم امکان دستیابی به راه حل در شرایط فعلی هم وجود دارد لذا پیشنهاداتی داده ایم که امیدواریم طرف کره‌ای به‌سرعت آن‌ها را مورد توجه قرار دهد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.