شنبه, 18 ارديبهشت 1400 :: Saturday, 8 May 2021
  • از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    جهان با ویروسی کووید-۴۸ که چه بسا مرگبار‌تر از کووید-۱۹ نیز هست درگیر است، نزدیک به ۷۳ است که این ویروس به جان سرزمین‌های معراج افتاده و علاوه بر مرگ هزاران نفر در سال و انواع آسیب‌های اجتماعی، روانی و اقتصادی، آواره‌گی هزاران هزار نفر را از خانه و سرزمین مادری نیز در پی داشته است.
 
کد خبر: 94445

تلاش قوه قضاییه برای اجرای بیش از ۵۰ درصد از سند تحول در سال ۱۴۰۰

تلاش قوه قضاییه برای اجرای بیش از ۵۰ درصد از سند تحول در سال ۱۴۰۰
چهل و یکمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با خبرنگاران رسانه‌های مختلف، امروز (سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه) برگزار شد.
پایگاه خبری ریشه

«غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه، امروز (سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه) در چهل و یکمین نشست خبری خود و اولین نشست مطبوعاتی در سال جدید با خبرنگاران رسانه‌های مختلف، به سوالات آن‌ها پاسخ داد.

طبق روال هفته‌های گذشته این نشست خبری هم به صورت زنده از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت به آدرس (https://www.aparat.com/simayeedalat/live) پخش می‌شود.

در ادامه اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری و پاسخ‌های وی به خبرنگاران به صورت اجمالی از نظر می‌گذرد.

 

 

 

ماموریت‌های قوه قضاییه در انتخابات از زبان سخنگو
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۲:۱۳

اسماعیلی گفت: برای قوه قضاییه در حوزه انتخابات و رسیدگی به تخلفات ماموریت‌هایی وجود دارد که بیشتر در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و پاسخگویی به سوابق داوطلبان انتخابات است/برای تحقق این موضوع هم در 18بهمن ماه سال گذشته با بخشنامه ریاست قوه قضائیه در مرکز و تمامی استانها و شهرستانها، ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی تشکیل شده است/ این ستادها اکنون در همه حوزه های انتخابیه فعال هستند/ شعب ویژه ای برای رسیدگی به جرایم و تخلفات احتمالی در فرایند برگزاری انتخابات تشکیل شده است/ در دادستانی کل کشور ستاد پاسخگویی به استعلامات سوابق نامزدها و داوطلبان در امر انتخابات تشکیل شده است/بالغ بر 100 هزار استعلام در مورد داوطلبان انتخابات اعم از شوراها، مجلس، میان دوره ای مجلس و همچنین میان دوره ای خبرگان، از این ستاد به عمل امده و این ستاد در ظرف زمان معین پاسخ این استعلامات را می‌دهد.

قوه قضاییه به سهل‌انگاری‌ها در خصوص پیک چهارم کرونا ورود می‌کند؟
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۴۸

اسماعیلی در واکنش به اینکه اکثر مناطق کشور وارد پیک چهارم کرونا شده است و آیا مدعی العموم در ارتباط با سهل انگاری ها در این خصوص که منجر به فوت عده ای شده است ورود می‌کند یا خیر؟ گفت: قطعا هر یک از مسولان و متولیانی که محرز شود در انجام وظایف و مسولیت‌های خود کوتاهی و سهل انگاری کرده‌اند و این قصور و تقصیر خساراتی برای جامعه به بار آورده، حتما باید پاسخگوی اعمال خود باشند/ در این موضوع حتما سوال و بازخواست انجام خواهد شد.

واکنش دستگاه قضا به شکایت ارسالی مجلس از دولت به قوه قضاییه/ بدنبال مچ‌گیری نیستیم
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۴۳

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه نمایندگان مجلس گزارش استنکاف رئیس جمهور از قانون را به قوه قضاییه ارسال کردند گفت: نمایندگان مجلس مکاتبات متعددی را در روزهای اخیر در ارتباط با موضوعات مشابه داشتند/ نمایندگان مجلس علاوه بر مکاتباتی که انجام می‌دهند می‌توانند از ابزارهای قانونی در اختیار خودشان مانند سوال و تحقیق و تفحص بهره بیشتر بگیرند/ این ابزارها می تواند به بهبود شرایط کمک کند؛ خیلی بدنبال مچ گیری نیستیم/ مواردی که به قوه قضاییه می فرستند اگر توام با اسناد و مدارک و دلایل کارشناسانه باشد ما را در فرایند رسیدگی کمک می کند.

سیر نزولی پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی با ورود دستگاه قضا
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۴۱

اسماعیلی گفت: رسیدگی‌های قضایی ما نقش بسزایی در سالم سازی فضای اقتصادی داشته است/ در ایام اخیر سیر نزولی پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی را شاهد بودیم/ورود قوه قضاییه و برخورد با مفسدین اثر گذار بوده است/بازگشت اموال به تاراج رفته وبه یغما رفته به بیت المال بخش دیگری از اقدامات دستگاه قضاست.

دولت برای تخصیص اعتبار برای پرسنل زندان‌ها پای حرف خود بایستد
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۳۶

اسماعیلی در پاسخ به علت تاخیر 9 ساله در خصوص پرداخت‌های پرسنل زندان‌ها گفت: علت تاخیر عدم همکاری دولت در سال‌های مختلف برای اجرای قانون بود/ علیرغم تصویب مجلس، قبول نکردند این اعتبار را تخصیص دهند/ امسال شعار دادند و تبلیغ آن را کرده‌اند که این موضوع محقق می‌شود؛ تقاضای ما این است که پای حرف خود بایستند و در مقام تخصیص اعتبار، این اعتبار را تخصیص دهند/ما هم از دولت تقاضا می کنیم در عالم واقعیت این وعده را با تنظیم تفاهم نامه از فروردین 1400 اجرایی کند.

پرونده «آزاده نامداری» جنایی نیست
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۳۲

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده «آزاده نامداری» گفت: خبری در ارتباط با پزشکی قانونی منتشر شد در حالی که نظریه پزشکی قانونی واصل نشده بود/ بررسی‌های قضایی و پزشکی قانونی جنایی بودن این موضوع را منتفی می‌داند/ با توجه به جنایی نبودن پرونده پزشکی قانونی نظر خودش را اعلام میکند.

تغییر در مجازات‌ها با تدوین بسته سیاست جنایی اسلامی
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۲۴

سخنگوی دستگاه قضا گفت: تدوین بسته سیاست جنایی بستری برای بازنگری در قانون مجازات اسلامی خواهد بود/ با تدوین سیاست جنایی اسلام تغییراتی را در مجازات ها خصوصا در تعزیرات خواهیم داشت/ مجازات های تعزیری باید بازدارندگی های لازم را داشته باشد و عوارض آن برای خانواده ها به حداقل برسد.

پاسخ اسماعیلی به احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس»
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۱۹

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» گفت: این موضوع را بخشی از حوزه فضای مجازی کشور می‌دانیم/ از رهاشدگی فضای مجازی گله داریم/ همانطور که مرزهای آبی ، دریایی و ... ساماندهی و مدیریت می‌شوند فضای مجازی نیز نیازمند ساماندهی و مدیریت است/ این مسولیت به عهده دولت، وزارت ارتباطات و نهادهای متولی است، آنها باید این فضا را مدیریت و ساماندهی و از رها شدگی آن جلوگیری کنند/ چنانچه در انجام ماموریت‌های خود قصور کنند باید در ارتباط با قصور خود پاسخگو باشند.

آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۱۸

سخنگوی دستگاه قضا پیرامون آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست شده است/ به زودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.

انتصابات جدید در قوه قضاییه/«مصدق» به دیوان عدالت اداری رفت
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۱۵

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود خبر از دو انتصاب در این قوه داد. وی گفت: «علی غلامی» به عنوان معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه منصوب شد/ حجت الاسلام والمسلمین دکتر «مصدق» به عنوان رئیس دیوان عدالت اداری منصوب شد.

عملکرد رو به رشد سازمان زندان‌ها در سالی که گذشت
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۱۱

اسماعیلی پیرامون عملکرد زندان‌ها گفت: عملکرد زندان‌ها از بسیاری از واحدها بسیار بهتر بود/ عدد مرخصی زندانیان از 100 هزار نفر تجاوز کرد/15 هزار و 300 نفر مشمول عفو مقام معظم رهبری شدند که 86 درصد در مقایسه با 98 رشد داشت و در مقایسه با سال 97 (قبل از دوره تحول) 418 درصد رشد داشت/ در سال 99 عدد زندانیان تازه وارد به زندان 11 درصد کاهش داشت/ با تجهیز 900 اتاق دادرسی الکترونیک بیش از 111 هزار دادرسی الکترونیکی انجام دادیم/3200 زندانی تحت مراقبت پابند الکترونیک قرار گرفتند/در طرح پایش زندانها بیش از 50 هزار بازدید قضات از زندانیان را داشتیم/ در سال 99 همکاران قضایی حدود 160 هزار حکم جایگزین حبس صادر کردند/878 مورد از محکومان قصاص با کمک مصلحین، خیرین و شوراهای حل اختلاف از قصاص نجات پیدا کردند.

گزارشی از عملکرد دستگاه قضا در سال 99
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۰۴

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در واحدهای قضایی سراسر کشور در سال 99 شاهد افزایش 5 درصدی ورود پرونده‌های یکتا به واحدهای قضایی و شوراهای حل اختلاف بودیم/ حدود 8 درصد ورودی پرونده ها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرد اما افزایش 12 درصدی عملکرد در رسیدگی به پرونده ها را داشتیم/ 20 درصد افزایش عملکرد همکاران در دستگاه قضا را شاهد بودیم/ 15 روز نرخ رسیدگی به پرونده ها کاهش پیدا کرد/ ابلاغ الکترونیکی به مرز 90 درصد رسید/ صدور احکام جایگزین حبس 29 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشت/پرونده های تصادفات رانندگی در سال 99 در مقایسه با سال 98 قریب 20 درصد کاهش داشته است.

در انجام وظیفه از کسی تشکر نخواسته‌ایم اما فرافکنی را شایسته نمی‌دانیم
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۱:۰۱

سخنگوی دستگاه قضا گفت: قوه قضاییه برای تحقق شعار سال به صورت جهادی اقدام کرده است؛ احیای بیش از 2 هزار واحد تولیدی دلیل روشنی بر صدق این ادعاست/برخی توییت بازان و افراد صاحب مناصب به اجرای گزارش عملکرد نهاد مربوط خودشان عملکرد قوه قضاییه را زیر سوال بردند/ در انجام وظیفه از کسی تشکر نخواسته ایم و نمی خواهیم اما فرافکنی را شایسته نمی‌دانیم/ به سایر بخش‌های حاکمیتی توصیه می کنیم شما هم بیایید و در این مسیر قدم بردارید/حدود 70 درصد واحدهای تولیدی لرستان نیمه فعال و غیرفعال بودند که با ورود قوه قضاییه در حال فعال شدن است؛ دیگران هم ورود کنند تا مشکل باقی واحدهای تولیدی رفع شود.

تلاش برای اجرای بیش از 50 درصد از سند تحول در سال 1400
۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۰:۵۵

سخنگوی قوه قضاییه در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران در سال جدید گفت: از این هفته تا هفته قوه قضاییه در نشست های سخنگویی بر عملکرد قوه قضاییه در سال 99 مروری خواهیم داشت/تلاش ما ین است که در سال 1400 بیش از 50 درصد سند تحول را اجرایی کنیم.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.