سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400 :: Tuesday, 11 May 2021
 
کد خبر: 94340

انتخابات 1400؛ حماسه‌ای دیگر در تاریخ انقلاب اسلامی

انتخابات 1400؛ حماسه‌ای دیگر در تاریخ انقلاب اسلامی
با وجود آثار مخرب و ویرانگر ویروس منحوس کرونا در ایران و سراسر نقاط جهان انتخابات ۱۴۰۰ متفاوت‌تر از انتخابات دوره‌های قبل برگزار می‌شود؛ مطمئنا مردم در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری حضور حداکثری خواهند داشت و حماسه‌سازی دیگری را رقم خواهند زد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

از بهمن ماه سال گذشته که بیماری کرونا در کشور تشخیص داده شد، تاکنون شاهد پشت سرگذاشتن سه موج کرونا بوده‌ایم و به دلیل برخی تصمیم های خودسرانه و غلط اکنون در موج چهارم به سر می‌بریم اما به هر جهت نمی‌توان فداکاری‌های کادر درمان، رعایت مردم و اقدامات صورت گرفته برای تهیه واکسن خارجی و داخلی کرونا، امید‌ها به افزایش ایمن سازی و نیز کنترل بیماری در کشور شدت گرفته است را نادیده گرفت.
کمتر از 2 ماه مانده به زمان برگزاری انتخابات 1400 رفته رفته تنور انتخابات در حال داغ شدن است و احزاب سیاسی با تشکیل ائتلاف، کادرسازی و برگزاری نشست‌های مشورتی در حال آماده سازی خود برای حضور پررنگ‌تر و موفق‌تر در انتخابات پیش رو هستند.چهره‌های مطرح سیاسی نیز از این حال و هوا دور نمانده و کم کم در حال پاسخ به گمانه زنی‌های موجود درباره حضور و یا عدم حضورشان در انتخابات 1400هستند.

گویا مهمترین فرآیند سیاسی کشور یعنی انتخابات نیز از عوارض و تبعات کرونا بی‌نصیب نمانده است، هرچند برخی معتقدند در ماه‌های پایانی منتهی به انتخابات، هنوز فضای کشور آنچنان آغشته به رنگ و بوی انتخابات نشده و بحث‌های انتخاباتی صرفاً بین سیاسیون و فعالان رسانه‌ای مطرح است اما رصد فضای مجازی و نخبگانی علائم دیگری نشان می‌دهد.

مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب نشان می‌دهد که برخلاف برخی دیگر از چهره‌ها، در تمام دوره‌های انتخاباتی بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای بر ضرورت حضور پرشور مردم در انتخابات تاکید کرده‌اند و این را یک اصل غیرقابل‌تغییر می‌دانند و ایشان در آستانه هر انتخابات در سخنرانی‌های مختلف، توصیه‌هایی را درباره ابعاد مختلف این رویداد سیاسی مطرح می‌کنند.

با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و شورا‌ها در سال ۱۴۰۰، این سنت ۳۲ساله از سوی رهبر انقلاب ادامه دارد و ایشان در سخنرانی‌های اخیر خود اشاره‌هایی به انتخابات داشته‌اند. یکی از این سخنرانی‌ها مربوط به بیانات ایشان در مراسم سالگرد قیام مردم تبریز (۲۹ بهمن) بود که فرمودند: مشارکت پرشور و انقلابی مردم در انتخابات، موجب امنیت کشور و پس‌زدن دشمنان و کاهش طمع آن‌ها می‌شود، بنابراین نباید این فرصت را از دست داد. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: انتخابات هر چه پرشورتر و با اقبال عمومی بیشتری همراه باشد، آثار و منافع بیشتری برای کشور خواهد داشت.

ایشان اشاره‌ای هم به موضوع مهم انتخاب اصلح کردند و افزودند: اگر مشارکت پرشور با یک انتخاب درست یعنی انتخاب یک نیروی کارآمد، باایمان، باانگیزه، علاقه‌مند و پرکار همراه شود، نور عَلی نور و تضمین‌کننده آینده کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: علاج درد‌های مُزمن کشور در پرشور بودن انتخابات و حضور عمومی مردم و بعد انتخاب اصلح و شخصیت مناسب در انتخابات ریاست‌جمهوری است. مروری بر سایر سخنان رهبر انقلاب در دوره‌های گذشته نیز نتیجه مشابهی دارد و ایشان همیشه حضور گسترده در انتخابات در کنار انتخاب اصلح را ضامن تداوم پیشرفت کشور دانسته‌اند. در گزارش امروز نگاهی به سخنان رهبر انقلاب در مقاطع مختلف درباره انتخابات انداخته‌ایم و بررسی کرده‌ایم که چه دلایلی باعث شده است حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اینقدر بر اهمیت این دو مقوله تاکید داشته باشند.

مشارکت، اصل تغییرناپذیر

همان‌طور که رهبر انقلاب در بیانات بهمن ماه تاکید کردند، مهم‌ترین موضوع در هر انتخاباتی، مشارکت گسترده مردم است و این نکته‌ای است که به‌هیچ مقطع زمانی خاصی محدود نیست.

مروری بر بیانات رهبر انقلاب در طول نزدیک به ۳۲سال که از رهبری ایشان می‌گذرد نشان می‌دهد که برخلاف برخی دیگر از چهره‌ها، در تمام دوره‌های انتخاباتی بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای بر ضرورت حضور پرشور مردم در انتخابات تاکید کرده‌اند و این را یک اصل غیرقابل‌تغییر می‌دانند.

نمایش مردم‌سالاری دینی در چشم جهانیان

رهبر انقلاب در سخنرانی که در اردیبهشت سال ۹۶ در دیدار اقشار مختلف مردم داشتند درباره ضرورت مشارکت گسترده در انتخابات فرمودند: هرکدام از این انتخابات‌ها که شما در آن‌ها شرکت می‌کنید، یک حماسه است، یک حرکت عظیم مردمی است که جلوی چشم‌های مردم دنیا قرار می‌گیرد؛ عزت ملت را بالا می‌برد، قدرت ملی را افزایش می‌دهد. انتخابات‌ها این [جور]است؛ مردم‌سالاری اسلامی را در مقابل چشم مدعیان سیاست در دنیا به نمایش می‌گذارد.

ایشان تاکید کردند: حقیقتا جمهوری اسلامی با تجدید این انتخابات‌ها در سال‌های معین و دوره‌های معین، طراوت تازه‌ای پیدا می‌کند؛ خود را در دل‌ها و چشم‌های مردم دنیا به شکل جدیدی، به شکل برجسته‌ای، به شکل طُرفه‌ای مجسم می‌کند و نشان می‌دهد؛ این است که واقعا روز انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی، روز جشن است، روز شادی و شور است.

تغییر محاسبات جبهه دشمن

یکی از کارکرد‌های انتخابات و حضور گسترده مردم در این رویداد سیاسی، تغییر نگاه دشمنان به جمهوری اسلامی است و رهبر انقلاب همواره بر این مساله تاکید دارند.

ایشان در اردیبهشت ۹۶ در دیدار فرهنگیان تاکید کردند: آنچه برای اداره کشور و حفظ کشور و منافع ملت به صورت فوری، فوتی لازم است، حضور مردم است؛ حضور مردم است! حضور مردم است که گره‌گشا است، حضور مردم است که دشمنان را از هیبت جمهوری اسلامی می‌ترساند؛ این واقعیتی است، این را بدانید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی دیگری در اردیبهشت ۹۶ تاکید کردند: همه در دنیا چشمشان به این انتخابات شماست؛ همه که عرض می‌کنیم یعنی مسوولان کشورها، از دستگاه‌های دولتی آمریکا شما بگیرید، تا قدرت‌های اروپایی و کشور‌های اروپایی تا دولت‌هایی در این منطقه که دنباله‌رو آمریکا هستند، تا آن نخست‌وزیر گردن‌شکسته رژیم صهیونیستی -همه اینها- چشمشان به این است که شما روز جمعه چگونه وارد میدان می‌شوید و با چه حجمی وارد میدان می‌شوید، با چه روحیه‌ای وارد عرصه انتخابات می‌شوید؛ همه دارند نگاه می‌کنند.

در اردیبهشت سال ۷۶ هم ایشان در دیدار جمعی از خانواده‌های ایثارگران با اظهار امیدواری به حضور گسترده مردم در انتخابات فرمودند: این، آن چیزی است که دشمن را به شدت زخم خورده خواهدکرد. در واقع، رفتن مردم با تعداد زیاد آرا پای صندوق‌های رأی و جمع شدن آرای زیاد برای مجموعه نامزدها، دشمن را مأیوس خواهد کرد. جمع شدن آرای زیاد در اصل انتخابات، مهم است. این، در واقع رأی به استقلال کشور و رأی به تبعیت از نظام و همراهی با رهبری است. مردم با این کار، دشمن را مأیوس کنند و در واقع به دهان او مشت بکوبند.

حفظ جمهوریت نظام

دلیل دیگر رهبر انقلاب برای تاکید مکرر بر مشارکت بالای مردم در انتخابات، حفظ و تقویت جمهوریت نظام است. ایشان در همین زمینه در دیدار فرهنگیان در اردیبهشت سال ۹۶ تاکید کردند: ما جمهوری هستیم؛ مناصب ما و مقامات ما برآمده از جمهور ملت است، از مردم است؛ این را بایستی ما با کمال دقت حفظ کنیم، این خیلی باارزش است؛ اگر این [انتخابات]در نظام جمهوری اسلامی وجود نمی‌داشت، امروز از نظامی که با آن انقلاب به وجود آمد، خبری باقی نبود، این خیلی مهم است؛ از دل اسلام این معنا درمی‌آید و استفاده می‌شود؛ این‌جور نیست که ما جمهوری را گرفته‌باشیم و منضم به اسلام کرده‌باشیم؛ نه، خود اسلام به ما این‌جور یاد می‌دهد.

مصونیت بخشی به کشور

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مشارکت گسترده در انتخابات را ضامن امنیت کشور می‌دانند. ایشان در همین زمینه در اردیبهشت سال ۸۴ در دیدار مردم شهرستان جیرفت با بیان این‌که اصل حضور مردم در صحنه انتخابات مهم است فرمودند: مشارکت عمومی نشان‌دهنده همبستگی ملی است و همبستگی ملی می‌تواند در مقابل توطئه‌های دشمنان به کشور مصونیت ببخشد. دشمن از اختلافات سود می‌برد و از تشتت آرای مردم سوءاستفاده می‌کند. دشمن از دودستگی‌ها و فتنه‌گری‌ها و جنگ‌افروزی‌های داخل کشور استفاده می‌کند.

وقتی یک ملت یکپارچه و یکدست باشد و مسوولان کشور همه با یکدیگر همدل و همراه‌باشند، شمشیر دشمن کند می‌شود و جرأت نمی‌کند به چنین کشور و ملتی نظر بد بیندازد و با او به چشم توطئه نگاه کند. ایشان افزودند: مشارکت مردم در امر انتخابات می‌تواند این همبستگی ملی را در مقابل چشمان دشمنِ عنود و حیله‌گر به نمایش بگذارد و به ملت و کشور ما مصونیت ببخشد؛ لذا من بار‌ها گفته‌ام که اصل حضور مردم در انتخابات، حتی از انتخاب اصلح هم مهم‌تر است؛ اگرچه انتخاب اصلح هم بسیار اهمیت دارد.

انتخاب اصلح

علاوه‌بر حضور گسترده مردمی در انتخابات، رهبر انقلاب همواره بر ضرورت حساسیت مردم در‌خصوص انتخاب گزینه اصلح تاکید کرده و ویژگی‌های فرد اصلح را بیان کرده‌اند. ایشان در یکی از سخنرانی‌هایشان در سال ۹۲ درباره اهمیت انتخاب اصلح از سوی مردم فرمودند: یک انتخاب خوب، یک انتخاب درست، نه فقط در طول چهار سال، گاهی در طول ده‌ها سال تأثیراتش برای کشور باقی می‌ماند. برای انتخابِ خوب باید فکر کرد، باید معیار‌ها را شناخت... اجمالا معیار اصلی این است کسانی سر کار بیایند که همت‌شان بر حفظ عزت و حرکت کشور در جهت هدف‌های انقلاب باشد. رهبر انقلاب افزودند: کسانی سر کار بیایند که اهل استقامت و ایستادگی باشند؛ زرهی پولادین از یاد خدا و از توکل به خدا بر تن خودشان بپوشند و وارد میدان شوند.

نقش شورای نگهبان در انتخاب اصلح

رهبر انقلاب در همین زمینه به نقش شورای‌نگهبان در معرفی گزینه‌های دارای صلاحیت به مردم اشاره و تاکیدکردند: ان‌شاءالله شورای محترم نگهبان طبق وظایف قانونی خود، آن کسانی را که صلاحیت دارند، به مردم معرفی خواهدکرد. همه هم باید تابع قانون باشند. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در سخنرانی دیگری درباره نقش شورای نگهبان این‌گونه فرمودند: شورای محترم نگهبان، مردمانی پرهیزگار، متقی و آگاهند؛ طبق قانون تشخیصی می‌دهند و عده‌ای به عنوان افرادی که صالحند، معرفی می‌شوند. من و شما باید نگاه کنیم ببینیم در بین این صالح‌ها کدام صالح‌ترند، کدام بیشتر به درد مردم می‌خورند، کدام بیشتر می‌توانند این بار سنگین را بر دوش بکشند و با امانت کامل این راه را ادامه دهند و پیش ببرند؛ این را باید من و شما نگاه کنیم، ببینیم، بشناسیم.

مشورت با افراد ذی‌صلاح

ایشان یکی دیگر از راه‌های گزینش فرد اصلح را نیز مشورت با افراد ذی‌صلاح دانسته و تاکید کردند: از افرادی که ممکن است ما را هدایت کنند، راهنمایی کنند، کمک بخواهیم؛ بالاخره خودمان را به حجت شرعی برسانیم. اگر انسان بر طبق حجت شرعی کار کرد، چنانچه بعدا غلط هم از آب دربیاید، باز سرفراز است، می‌گوید من به تکلیفم عمل کردم، اما اگر طبق حجت شرعی عمل نکنیم، بعد خطا از آب دربیاید، خودمان را ملامت خواهیم‌کرد؛ عذری نداریم، حجتی نداریم.

به‌خاطر ایران

اهمیت حضور مردم در انتخابات آنقدر زیاد است که رهبر انقلاب بار‌ها تاکید کرد‌ه‌اند حتی اگر کسی جمهوری اسلامی را نیز قبول ندارد باید به خاطر کشور در انتخابات شرکت کند: آن کسانی که ممکن است نسبت به نظام جمهوری اسلامی هم حتی مساله داشته باشند، نسبت به امنیت کشور که دیگر مساله ندارند، نسبت به اقتدار کشور که دیگر مساله ندارند. خب، امروز این نظام، امنیت کشور را حفظ کرده است، پیشرفت کشور را تسریع کرده است، به این ملت عزت داده است؛ این‌ها که دیگر قابل انکار نیست، این‌ها را که دوست دارند؛ [پس]وارد این میدان بشوند برای عزت بخشیدن به ایران و ایرانی، برای استمرار امنیت ملی، برای تضمین پیشرفتی که بحمدالله از اول انقلاب شروع شده و تا امروز بی‌وقفه پیش رفته؛ برای این‌ها باید وارد بشوند. همه باید وارد بشوند. (دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات در سال ۹۴)

در سال ۹۸ نیز ایشان در سخنانی تاکید کردند: هر کسی به ایران علاقه‌مند است [باید رأی بدهد]. قبل‌ها هم ما این را عرض کرده‌ایم، حالا هم تکرار می‌کنیم؛ ممکن است یکی از شخص این حقیر خوشش نیاید، خب نیاید عیبی ندارد، [اما]ایران را، کشورش را دوست دارد یا نه؟ [پس]باید در انتخابات شرکت کند. هر کسی که امنیت کشور را دوست دارد، هر کسی که حل شدن مشکلات کشور را دوست دارد، هر کسی که گردش نخبگانی صحیح را در کشور دوست دارد باید در انتخابات شرکت کند؛ همه باید شرکت کنند. البته بنده مطمئنم که افراد مؤمن و انقلابی و علاقه‌مند به سرنوشت انقلاب، با انگیزه بیشتری شرکت می‌کنند، اما آن کسانی هم که انگیزه انقلابی ندارند، انگیزه دینی ندارند، خب کشورشان را که دوست دارند؛ این‌ها هم باید در انتخابات شرکت کنند.

همان‌طور که رهبر انقلاب در سخنرانی‌های خود به‌ویژه در سخنرانی اخیر در مراسم سالگرد قیام مردم تبریز تاکید کردند، مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح، دو اصل اجتناب‌ناپذیر برای برگزاری یک انتخابات تراز جمهوری اسلامی است و گرچه مشارکت حداکثری نسبت به انتخاب اصلح، اهمیت بیشتری دارد، اما تحقق هر دو اصل در کنار یکدیگر قطعا تاثیر بیشتری در تداوم پیشرفت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

چرا که از یک‌سو مردم با حضور گسترده، پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهند که دشمن در پیشبرد اهداف خود در ناامید کردن مردم از نظام اسلامی ناکام مانده است و این مساله می‌تواند محاسبات دشمنان نسبت به جمهوری اسلامی را تغییر دهد. از سوی دیگر دولتی که با رای بالای مردم روی کار می‌آید با اقتدار بیشتری در عرصه داخلی و همچنین در مواجهه با قدرت‌های خارجی برنامه‌های خود را پیش خواهد برد و کشور‌های خارجی نیز نگاه متفاوتی نسبت به این دولت خواهند داشت. اما لازمه موفقیت چنین دولتی، حضور یک فرد توانمند و دارای ویژگی‌هایی مطابق با آرمان‌های انقلاب در راس آن است.

تضمین تأمین سلامت رأی‌دهندگان

انتخابات امسال متفاوت تر از دوره های قبل برگزار می‌شود، آنهم بخاطر شرایطی که ویروس تک سلولی، مخرب و ویرانگر کرونا در ایران و سایر نقاط جهان ایجاد کرده و تاثیرات شگرفی در حوزه‌های مختلف زندگی مردم از سیاست و گردشگری گرفته تا معیشت و اقتصاد  ایجاد کرده است. 

اخیراً دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک روسی وارد کشور شد و واکسیناسیون کادر درمان، معلولان، سالمندان و افراد مسن دارای بیماری زمینه‌ای آغاز شده است. همچنین چین حدود ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونای ساخت کشور خود را به ایران هدیه کرده و بناست در بازه‌های زمانی جداگانه حدود چهار و ۲۰ میلیون دوز دیگر از این کشور خریداری شود. البته دولت در حال تلاش برای تهیه واکسن برای کل مردم کشور است.  

اقدامات در زمینه ساخت واکسن داخلی کرونا همچون کووبرکت و کوو رازی در دست انجام است و واکسن کوو رازی در همین روز‌های اخیر مورد آزمایش بالینی قرار گرفت، در کنار این کار ساخت واکسن مشترک ایران و کوبا نیز در حال انجام است.

مسئولان ذی‌ربط بارها اعلام کرده اند در کنار تضمین سلامت انتخابات، تضمین تأمین سلامت رأی‌دهندگان نیز مهم بوده وبرای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. تهیه مواد ضدعفونی و سلامت شعب اخذ رأی یکی از این راه‌هاست که حتماً با قدرت مورد توج قرار خواهد گرفت.

از طرفی چون انتخابات در روزهای پایانی خرداد ماه است، پیش‌بینی می‌شود به دلیل مساعذد بودن هوا، صندوق‌های اخذ رأی بجای استقرار در فضاهای سربسته در فضای باز مستقر شود و با تمهیدات اندیشده شده صف‌های طولانی تشکیل نشود تا سلامت مردم تضمین شود.

همچنین شورای نگهبان پیشنهاد داده بهتر است سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراها که طبق قانون باید با هم برگزار شود، تفکیک شده و انتخابات شورها چند هفته یا ماه با تأخیر برگزار شود تا هنگام اخذ رأی، شاهد تجمع سر صندوق‌های رأی نباشیم.

البته این پیشنهاد تا کنون با روی خوش مسئولان اجرای مواجه نشده و هیئت نظارت بر انتخابات شوراها که یک سازوکار مجلسی است نیز آن را صرفاً یک ایده دانسته است.بدیهی است این ایده به منظور تضمین سلامت مردم مطرح شده و در صورتی که عملیاتی شود نتیجه مطلوبی خواهد داشت.به هر روی سناریوهای مختلفی برای تضمین سلامت رأی‌دهندگان مطرح هست و هدف هر یک از آنها حفظ سلامتی شهروندان است.

به هر روی انتخاب رئیس‌جمهور یعنی انتخاب رئیس قوه مجریه کشور و کسی که اغلب امکانات کشور در اختیار اوست و مردم باید حداکثر حساسیت و دقت را در انتخاب چنین فردی داشته باشند. مشارکت حداکثری پای صندوق‌های رای و انجام بررسی‌های دقیق برای انتخاب اصلح می‌تواند انتخابات ۱۴۰۰ را به حماسه‌ای دیگر در تاریخ انقلاب اسلامی تبدیل کند؛ حماسه‌ای که جمهوری اسلامی را برای حرکت مقتدرانه‌تر در ادامه مسیر بیمه می‌کند.

    انتهای پیام

    افزودن دیدگاه جدید

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.