سه شنبه, 21 ارديبهشت 1400 :: Tuesday, 11 May 2021
 
کد خبر: 94306

ماجرای مذاکرات و وین و احیای "برجام"

ماجرای مذاکرات و وین و احیای
برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام عبارتی است که چند سالی است با زندگی مردم ایران عجین شده و دولت نیز بسیاری از فرایند ها را به برجام مرتبط می کند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

پس از خروج امریکا از برجام و تحمیل تحریم های ظالمانه بسیار از سوی رئیس جمهور سابق این کشور بر ایران، فشار تحریم های ضد بشری بر مردم ایران محسوس بود.
طی سال های اخیر نیز دولت ایران بارها در تلاش بود تا این تحریم ها را رفع کند و علی رغم اینکه کشورهای دیگر طرف قرارداد برجام یعنی 4+1 همچنان در برجام حضور داشتند اما خروج آمریکا و تحریم های ظالمانه این کشور، ضربه سختی به ماهیت برجام وارد کرد تا جایی که بسیاری از مفاد آن عملا قابلیت اجرا نداشت. 
به هر شکل ایرانیان نیز در مقابل این رفتار آمریکا و کوتاهی طرف های مقابل کم کم از برجام فاصله گرفتند و محدودیت های هسته ای که طی برجام و تعهدات آن به شکل محسوسی کاهش یافت تا تقریبا ایران نیز از برجام خارج شود.
تصمیمات جنجالی ترامپ، آمریکا را با ضعف هایی در عرصه بین المللی روبرو کرد و این کشور را بیش از پیش در جهان بی اعتبار ساخت؛ از خروج از عهدنامه پاریس تا همین برجام! همه و همه دست به دست هم داد تا جهانیان به این باور برسند که آمریکا کشوری عهدشکن است و پای معاهدات و قرارداد های خود باقی نمی ماند.
بایدن نیز پس از انتخاب سعی کرد تا این مسئله را رفع کند؛ هرچند اخرین واکنش شخص بایدن به برجام به یک سر تکان دادن خلاصه می شود اما بسیاری در داخل معتقدند دولت او در عمل به نظر می رسد تلاش خود را برای بازگشت به برجام آغاز کرده است!
گفتگوهایی نیز در وین آغاز گردیده؛ خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد: واشنگتن در گفتگوهای وین ایده‌های بسیار جدی در مورد چگونگی احیای توافق هسته‌ای به ایران ارائه داد اما منتظر است تهران نیز از خود جدیت نشان دهد.
مقام آمریکایی افزود: ایالات متحده منتظر پاسخ متقابل ایران است. ما نشانه‌هایی از آن را دیدیم اما مطمئناً کافی نیست. هنوز این سوال مطرح است که آیا ایران تمایل دارد رویکردی را انجام دهد که ایالات متحده اتخاذ کرده تا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کند.
دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز جمعه برگزار شد. ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه‌های کارشناسی لغو تحریم و هسته‌ای مهمترین دستورکار این نشست بود.
عباس گلرو رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، جمهوری اسلامی ایران هیچ طرح گام به گامی برای اجرای برجام با آمریکا نخواهد داشت و هیچ شرط و شروطی را از سوی آمریکا برای بازگشت به برجام قبول نخواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران است که شرط می‌گذارد اما در عین حال اهل تعامل است. اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد و به تعهدات خود عمل کند. آن وقت جمهوری اسلامی نیز به تکالیف خود عمل خواهد کرد.
«سیدعباس عراقچی»، رییس هیات کشورمان، در هجدهمین نشست کمیسیون برجام در پایان دومین جلسه حضوری این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی، گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت. 
عراقچی مجددا تاکید کرد: لغو کلیه تحریم های آمریکا که در دوران رییس‌جمهور گذشته آن کشور وضع شده اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو این تحریم ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد. 

به هر شکل به نظر می رسد مذاکراتی که در وین در جریان است طرف ایرانی را تا حدودی راضی کرده و مدافعان برجام در داخل به این امید دارند که مجددا این معاهده احیا شود؛ هرچند آزموده را آزمودن خطاست! و مشخص نیست چه تضامینی در خصوص بازگشت و پایبندی طرف های غربی به این معاهده وجود خواهد داشت و آیا با تغییر دولت ها در هر کدام از کشور ها باز هم منتظر خروج مجدد آن ها خواهیم بود؟ اما چیزی که واضح است فعلا و تا پایان مذاکرات خبری از بازگشت طرفین به برجام نخواهد بود و این مسئله پروسه زمانی زیادی را طلب می کند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.