سه شنبه, 28 دى 1400 :: Tuesday, 18 January 2022
 
کد خبر: 94240

شاه حسینی: سینمای دفاع مقدس مدیون تلاش‌های شهید آوینی است

شاه حسینی: سینمای دفاع مقدس مدیون تلاش‌های شهید آوینی است
یک کارگردان سینما گفت: سینمای دفاع مقدس و مستند بودن شک مدیون شهید مرتضی آوینی است. آوینی سینمایی را ساخت که جزء به جزء المان‌ها و معیار‌های انقلابی گری را در خود حفظ کرده بود.
پایگاه خبری ریشه

انسیه شاه حسینی پيرامون جایگاه شهید مرتضی آوینی گفت: شهید آوینی یکی از شخصیت‌های فرهیخته و بزرگی بودند که انقلاب تاثیر عمده‌ای بر وی گذاشت. تاثیری که انقلاب اسلامی ایران بر آوینی داشت را می‌توان به عینه در سینمای آوینی مشاهده کرد.

وی در همین راستا ادامه داد: سینمای دفاع مقدس و مستند بودن شک مدیون شهید مرتضی آوینی است. آوینی سینمایی را ساخت که جزء به جزء المان‌ها و معیار‌های انقلابی گری را در خود حفظ کرده بود.

کارگردان فیلم سینمایی زیباتر از زندگی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارزشمند و راهگشای شهید آوینی انسانیت و خلوص بالای وی بود.  مقام معظم رهبری پس از مشاهده مستند روایت فتح تعبیر بسیار زیبایی از شخصیت آوینی داشتند و فرمودند که آوینی کسی است که راه‌های آسمان را به خوبی بلد است.

 

وی درخصوص ساخت و تاثیر مجموعه روایت فتح به فیلمسازان عرصه دفاع مقدس تاکید کرد: مجموعه روایت فتح برای من و بسیاری از فیلمسازان راهگشاست. شاید اگر شما این مستند‌ها را بدون صدا ببینید توفیق چندانی حاصل نشود، اما آنچه روایت فتح را مستندی درخشان کرده دکلمه‌ها و رنگ و بویی است که آوینی به آن بخشیده است. آوینی با ایدئولوژی و تفکر خودش به عادی‌ترین صحنه‌های مستند خود ژرفا می‌بخشد. وی در آثار خود کاری می‌کند که ذهنمان به عمق درک و دردمندی عصر حاضر و جایگاه اصلی انسان معطوف شود.

کارگردان فیلم به کودکان شلیک نکنیم تاثیر آوینی در زندگی خود را اینگونه توصیف کرد: من خاطره‌ای از ساخت فیلم آخرین روز تابستان در یادم ابدی شده است. من برای تولید این فیلم به فکه رفته بودم و در آنجا تصادفاً عینکی طبی را پیدا کردم. این عینک برای یکی از جوانانی بود که برای بازدید از مناطق جنگی آمده بودند و من قصد داشتم به خاطر شهدا و برای اینکه یادگاری بد در ذهن آن جوان ایجاد نشود هر طور شده عینک را به او برسانم و این کار را کردم. من از این کار و عملی که انجام دادم احساس غرور داشتم، چون معتقد بودم که نگذاشتم یاد شهدا خراب شود و خود را پاسدار یاد شهدا می‌دانستم.

 

وی در همین راستا ادامه داد: مدت‌ها با این حس زندگی کردم تا اینکه یک روز قسمتی از روایت فتح را دیدم. شهید آوینی در آن قسمت به قدرت پنهان نام و روح شهدا اشاره می‌کرد و من تا صبح اشک ریختم، چون متوجه شدم این من نبودم که به شهدا خدمتی کردم بلکه شهدا بودند که باعث شدند این چنین افتخاری نصیب من شود. آوینی به طور غیر مستقیم به من یاد داد که وسیله بودم بلکه خالق اصلی این اتفاق شهدا بودند. آوینی و آثارش به همین شکل بسیار ناخودآگاه در ذهن مخاطب رخنه کرده و راه معرفت را نشان می‌دهند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.