يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 94120

قطار انتخابات ۱۴۰۰ در مسیر ثبت‌نام از داوطلبان

قطار انتخابات ۱۴۰۰ در مسیر ثبت‌نام از داوطلبان
دومین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در چهار حوزه انتخاباتی تهران، خراسان رضوی، مازندران و قم برگزار می‌شود. ثبت نام از داوطلبان آن از ۱۳ فروردین آغاز شده و تا ۱۹ همین ماه ادامه دارد.
پایگاه خبری ریشه
از روز ۲۰ اسفند ماه ۹۹ که موسم ثبت نام از داوطلبان ششمین دوره انتخابات شورا‌های شهر فرار سید، رفته رفته فضای سیاسی کشور رنگ انتخاباتی به خود گرفته است.
 
در ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ رای گیری برای  ۴ انتخابات مهم و حیاتی برگزار می‌شود که تاکنون ثبت نام از داوطلبان انتخابات شورا‌های شهر از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اسفند، ثبت نام از داوطلبان انتخابات اولین میاندوره‌ای مجلس یازدهم برای ۶ حوزه انتخابیه از ۸ تا ۱۴ فروردین ماه انجام شده و ثبت نام از داوطلبان انتخابات شورا‌های روستا از روز ۱۶ فروردین آغاز شده و تا روز ۲۲ فروردین ماه ادامه دارد و ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز از روز ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.
یکی دیگر از انتخاباتی که در این روز برگزار می‌شود، مروبط به دومین میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری است که ثبت نام از داوطلبان آن از ۱۳ فروردین آغاز شده و ۱۹ همین ماه ادامه دارد.
 
 بناست دومین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در چهار حوزه انتخاباتی تهران، خراسان رضوی، مازندران و قم برگزار شود.
انتخابات نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه دوم اسفند همزمان با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۶ استان برگزار شد تا طی این انتخابات ۷ نفر با رأی مردم به مجلس خبرگان رهبری راه یابند. از این تعداد سه نفر برای حوزه انتخابیه تهران و در چهار حوزه دیگر هرکدام یک نماینده به این مجلس بفرستند.

آیات عظام سید هاشم بطحایی، نصرالله شاه آبادی، محمد علی تسخیری، ابراهیم امینی، سید ابوالفضل میرمحمدی، اکبر هاشمی رفسنجانی از تهران، اسدالله ایمانی از استان فارس، حبیب الله مهمان نواز از خراسان شمالی، محمد مومن از قم، سید محمد هاشمی شاهرودی از خراسان رضوی و نورالله طبرسی از مازندران، محمد یزدی و محمد تقی مصباح یزدی از قم و خراسان رضوی از جمله اعضای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بودند که اخیراً به رحمت ایزدی پیوسته‌اند.

در حوزه انتخابیه استان تهران آیات عظام علی مؤمن‌پور، عباسعلی اختری، غلامرضا مصباحی‌مقدم به مجلس خبرگان راه یافتند. در حوزه انتخابیه استان خراسان رضوی مرحوم آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، در حوزه انتخابیه استان خراسان شمالی آیت‌الله غلامرضا فیاضی، در حوزه انتخابیه استان فارس آیت‌الله دژکام و در حوزه انتخابیه استان قم آیت‌الله محمد یزدی به مجلس خبرگان رهبری راه یافته بودند.

مرحوم آیت الله محمدتقی مصباح در انتخابات میاندوره‌ای خبرگان در اسفند ۱۳۹۸ از حوزه استان خراسان رضوی نامزد شد و توانست به عنوان نماینده منتخب این استان به مجلس خبرگان راه یابد. مرحوم آیت الله محمد یزدی نیز با شرکت در انتخابات میان دوره‌ای اول خبرگان در اسفند ۹۸ از حوزه استان قم توانست به مجلس خبرگان راه یابد.

 
 
 
روش ثبت نام
بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، داوطلبان جهت ثبت نام می‌توانند به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه یا ستاد انتخابات کشور (از ساعت ۸ تا ۱۸) مراجعه کنند. البته داوطلبان جهت ثبت نام برای هر یک از حوزه­‌های انتخابیه می‌‌توانند به فرمانداری شهرستان قم نیز مراجعه و نسبت به ثبت نام خود برای حوزه ­های انتخابیه مورد نظرشان اقدام کنند. 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام
مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در انتخابات دومین میاندوره‌ای  مجلس خبرگان رهبری شامل: ارائه اصل شناسنامه عکس دار و کارت ملی، یک نسخه تصویر کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی، دو قطعه عکس ۴*۶ جدید، تکمیل فرم پرسشنامه اعلام داوطلبی است. 

 شرایط انتخاب شوندگان
 شرایط انتخاب شوندگان در انتخابات دومین میاندوره‌ای  مجلس خبرگان رهبری شامل تابعیت جمهوری اسلامی ایران،حداقل سن ۴۰ سال تمام، دارا بودن توانایی لازم جهت انجام وظایف مربوط به نمایندگی مجلس خبرگان، عدالت و اشتهار به دیانت، وثوق، شایستگی و سلامت اخلاقی و اقتصادی،داشتن بینش مناسب سیاسی – اجتماعی و آشنایی لازم با مسائل روز، تعهد به انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی ایران، التزام به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه، نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی به تشخیص مراجع قانونی و رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران،  اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند، ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد، است. 
 
شکرالله حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان تهران با تشریح آمار ثبت نامی داوطلبان انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری گفته که از روز ۱۳ فروردین ماه ثبت نام از داوطلبان آغاز شده است و تاکنون ثبت نام ۱۴ داوطلب نهایی شده است.
 
به هر روی ثبت نام از داوطلبان انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در حال انجام است تا تکلیف ۶ کرسی فاقد نماینده این مجلس نیز در خرداد ماه با رای حداکثری مردم مشخص شود. 
 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.